Topos miłości w muzyce baroku

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 23:00
- "Delirio amoroso" - uczucie gwałtowne, które może się rozpocząć tak mocno jak letnia burza albo wyłonić się z przyjaźni. Bez względu na szerokość geograficzną, język, kulturę - wszyscy pragniemy kochać. Dobra wiadomość jest taka, że miłość może przyjść w każdym wieku. I o tym właśnie będziemy mówić w najbliższej audycji - zaprasza na "Sprezzaturę według Lilianny Stawarz" prowadząca.
Topos miłości szczęśliwej, beztroskiej, ale także tej niespełnionej, tragicznej inspirował kompozytorów wszystkich wieków, od trubadurów poczynając
Topos miłości szczęśliwej, beztroskiej, ale także tej niespełnionej, tragicznej inspirował kompozytorów wszystkich wieków, od trubadurów poczynającFoto: Africa Studio/Shutterstock

Delirio amoroso, czyli szaleństwa miłości i gorączka zmysłów towarzysząca stanowi zakochania, zyskały niezliczoną ilość atrakcyjnych obrazów muzycznych. Topos miłości szczęśliwej, beztroskiej, ale także tej niespełnionej, tragicznej inspirował kompozytorów wszystkich wieków, od trubadurów poczynając. 

W pierwszej audycji poświęconej miłości posłuchamy barokowych utworów przedstawiających jej różne oblicza wyjątków z barokowych oper i kantat, także arii z tytułowej kompozycji Jerzego Fryderyka Händla Delirio amoroso HWV 99.


Posłuchaj
59:18 2023_02_28 22_00_05_PR2_Sprezzatura.mp3 Topos miłości w muzyce baroku (Sprezzatura/Dwójka) 

Zobacz zapowiedź:

[YouTube/Dwójka]

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę live z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonio Vivaldiego.

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Naśladowanie natury w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 07:00
– Natura od zawsze była inspiracją dla kompozytorów i wykonawców. Naśladując ją, czujemy się jej częścią i jak pory roku odradzamy się fizycznie i duchowo. Zapraszam na audycję, w której zabrzmią dźwięki pięknych ptaków, ale przede wszystkim insektów – zapowiadała kolejną audycję z cyklu "Sprezzatura według Lilianny Stawarz" jej autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Flet traverso - delikatność, gracja i subtelność

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 22:00
Kiedy gra solo, wzrusza, dyskretnie wytyczając granice przestrzeni czasu, czyniąc go bardzo osobistym, nieokreślonym, niepoliczalnym. Zachwyca, gdy słuchamy jego brzmienia w zestawieniu z innymi instrumentami. Flet traverso – jeden z najbardziej zmysłowych i delikatnych instrumentów - był bohaterem audycji "Sprezzatura według Lilianny Stawarz", w której poznawaliśmy jego historię i wybrany repertuar.
rozwiń zwiń