Flet traverso - delikatność, gracja i subtelność

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 22:00
Kiedy gra solo, wzrusza, dyskretnie wytyczając granice przestrzeni czasu, czyniąc go bardzo osobistym, nieokreślonym, niepoliczalnym. Zachwyca, gdy słuchamy jego brzmienia w zestawieniu z innymi instrumentami. Flet traverso – jeden z najbardziej zmysłowych i delikatnych instrumentów - był bohaterem audycji "Sprezzatura według Lilianny Stawarz", w której poznawaliśmy jego historię i wybrany repertuar.
Flety traverso
Flety traversoFoto: Ivan Yohan/Shutterstock

- Delikatność, gracja i subtelność. To cechy wspaniałego instrumentu, jakim jest flet traverso. Kiedy brzmi sam, przesuwa granice czasoprzestrzeni. Kiedy gra w zespole, cudownie spaja się z innymi instrumentami. Posłuchamy wspólnie twórczości pisanej właśnie na ten niezwykły instrument - zapraszała na swoją audycję Lilianna Stawarz.


Posłuchaj
58:43 2023_02_21 22_00_01_PR2_Sprezzatura.mp3 Flet traverso - delikatność, gracja i subtelność (Sprezzatura/Dwójka) 

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę live z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonio Vivaldiego.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 21.02.2023

Godzina emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Transkrypcje i aranżacje

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 23:00
Możliwości jest tyle, na ile pozwala nam wyobraźnia i wrażliwość na barwę dźwięku. Dzięki transkrypcjom i aranżacjom możemy poszerzać spektrum wykonawstwo utworów, które miały swoją instrumentalną destynację. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naśladowanie natury w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 07:00
– Natura od zawsze była inspiracją dla kompozytorów i wykonawców. Naśladując ją, czujemy się jej częścią i jak pory roku odradzamy się fizycznie i duchowo. Zapraszam na audycję, w której zabrzmią dźwięki pięknych ptaków, ale przede wszystkim insektów – zapowiadała kolejną audycję z cyklu "Sprezzatura według Lilianny Stawarz" jej autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kornet - wygląd trąbki i możliwości skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 07:05
Po dwóch spotkaniach ze skrzypcowym repertuarem barokowym zmieniamy brzmienie, słuchaliśmy kompozycji z kornetem w roli głównej.
rozwiń zwiń