Muzyka i natura

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 13:00
Związek człowieka z naturą jest nierozerwalny, odwieczny. W końcu jesteśmy jej cząstką. Wystarczy tylko znaleźć do niej klucz. Jest inspiracją dla kompozytorów i wykonawców.
Natura jest inspiracją dla kompozytorów i wykonawców wszystkich epok
Natura jest inspiracją dla kompozytorów i wykonawców wszystkich epokFoto: Shutterstock/Cheryl Casey

W jaki sposób dźwiękami można odwzorować przyrodę - nauczycielkę sztuki? Kompozytorów, którzy zachwyt nad cudami natury przekuwali w dzieła, nie brakowało w żadnej z epok muzycznych.

Louis Daquin w jednej ze swoich słynnych miniatur sportretował kukułkę, pozostawił też ilustracje m.in. jaskółki czy wiatru.

Clément Janequin poszedł dalej, w "Śpiewie ptaków" zaprezentował cały katalog ptasich odgłosów. Nie zabrakło w nim także i kukułki.

Jean-Philippe Rameau poświęcił jeden ze swoich utworów popularnemu ptakowi domowemu - kurze. Kompozytor uwielbiał naśladowanie w muzyce nie tylko różnorodnych aspektów przyrody (stworzył muzyczny katalog ptasich głosów - "Le rappel des oiseaux" - "Nawoływanie ptaków"), znajdziemy wśród jego kompozycji również portrety osób, zarówno fikcyjnych, jak i rzeczywistych, czy nastrojów.

Nie zapomnijmy także o Antoniu Vivaldim. Zdecydowanie najsłynniejszą ilustracją zjawisk przyrodniczych jest dziś przecież cykl koncertów "Cztery pory roku". Kompozytor odmalował w nich m.in. burzę, ale nie tylko…

 

[źródło: Facebook/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]


***

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonia Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonia Vivaldiego.


Posłuchaj
59:22 2023_01_17 22_00_00_PR2_Sprezzatura.mp3 Muzyka i natura (Sprezzatura/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 17.01.2023

Godzina emisji: 22.00

djr/kor

Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pastuszka: trzeba zacząć zbliżać te światy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 21:05
- Gdy słucham naszych nagrań, muszę powiedzieć, że widać w nas wciąż poszukiwania. Te poszukiwania i marzenia były od początku. Są to poszukiwania instynktownej taneczności, której czasem brakuje (...), po drugie, pragnienie frazy do końca zdania z kropką i zrozumieniem (…) i ostatnia rzecz to poetyckość i czar niedopowiedzeń - mówiła Martyna Pastuszka na antenie Dwójki.  
rozwiń zwiń