Zaginiony żywot św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 00:00
Gościem audycji "Mediewanna" był politolog i mediewista Andrzej Kozicki. Rozmawialiśmy o wzmiankowanym w kronice Galla tajemniczym żywocie św. Wojciecha.
Święty Wojciech
Święty WojciechFoto: autor nieznany/wikimedia commons

Kronikarz wspomina o nim przy opisie zjazdu gnieźnieńskiego. Sądzę - pisze Gall - iż to także należy zapisać dla pamięci, że cesarz Otto Rudy przybył do św. Wojciecha dla modlitwy i pojednania, a zarazem z chęci poznania sławnego Bolesława, jak o tym można dowiedzieć się bardziej szczegółowo z księgi o męczeństwie tego świętego.

Wielu historyków interesowało się tym tematem, chodzi tu bowiem o zabytek dziejopisarski niemal współczesny czasom, które opisuje. Temat przybliżaliśmy w audycji wraz z politologiem i mediewistą Andrzejem Kozickim.

Posłuchaj
58:50 Dwójka mediewanna 13.05.2023.mp3 Zaginiony żywot św. Wojciecha (Mediewanna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 13.05.2023

Godzina emisji: 23.00

pg

Czytaj także

"Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 14:15
Książka Dominika W. Rettingera to barwna historia o wielkiej misji i morderstwie, które wstrząsnęło średniowieczną Europą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyk: dla Brunona z Kwerfurtu taka śmierć zapewniała zbawienie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 16:28
W audycji opowiedzieliśmy o działalności benedyktyńskiego mnicha, który w XI wieku przybył do Polski zafascynowany postacią św. Wojciecha i poniósł męczeńską śmierć w okolicach Pojezierza Suwalskiego.
rozwiń zwiń