Polskie Radio
Section05
Aurelia Wyleżyńska

"Kroniki wojenne". Literacki reportaż z czasów II wojny światowej [POSŁUCHAJ]

"Postanowiłam być kronikarką niszczonego przez barbarzyńskie hordy miasta i muszę zbierać dokumenty, gdzie się da" - tak Aurelia Wyleżyńska wyjaśniała swoją misję pisania. W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy "Kroniki wojenne" Aurelii Wyleżyńskiej, które ukazały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Zapraszamy na fragmenty lektury w interpretacji Magdaleny Kuty.
Zobacz więcej na temat:  Aurelia Wyleżyńska II wojna światowa kronika

"Kroniki wojenne", czyli wojna widziana oczami Aurelii Wyleżyńskiej

Kim była Aurelia Wyleżyńska? Dlaczego jej "Kroniki wojenne 1939-1944" trafiają do czytelników dopiero teraz? Czym owe zapiski się charakteryzują? Jaki wizerunek okupacji kształtują? Między innymi o tym w audycji "Trójka literacka" opowiedzą dr Grażyna Pawlak i dr Marcin Urynowicz, którzy przygotowali dwutomową edycję "Kronik..." do publikacji, oraz krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert II wojna światowa kronika Aurelia Wyleżyńska KSIĄŻKA KULTURA

"Kroniki wojenne". Literacki reportaż z czasów II wojny światowej

"Postanowiłam być kronikarką niszczonego przez barbarzyńskie hordy miasta i muszę zbierać dokumenty, gdzie się da" – tak Aurelia Wyleżyńska wyjaśniała swoją misję pisania. Od poniedziałku (4.04) w audycji "To się czyta" sięgamy po "Kroniki wojenne" Aurelii Wyleżyńskiej, które ukazały nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Tom I obejmuje wspomnienia z lat 1939-1942 (blisko 700 stron), tom II wspomnienia z lat 1943-1944 (kolejne 700 stron). W Dwójce prezentowaliśmy fragmenty w interpretacji Magdaleny Kuty.
Zobacz więcej na temat:  literatura Aurelia Wyleżyńska II wojna światowa