Polskie Radio
Section05
Kościół

Kara dla biskupa seniora bielsko-żywieckiego. Jest decyzja Watykanu

- Biskup senior diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy otrzymał m.in. zakaz uczestnictwa w celebracjach, spotkaniach publicznych i zebraniach plenarnych KEP. Taką decyzję podjęła Stolica Apostolska po zakończeniu postępowania ws. zaniedbań dotyczących nadużyć seksualnych.Komunikat w tej sprawie przekazała w piątek Archidiecezja Krakowska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan Kościół papież walka z pedofilią aktualności katolickie Episkopat Polski

40 lat temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński

Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio oraz agencje światowe nadały komunikat: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Paweł II Kościół PRL Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego

Wyspy nadziei. Czy Europa ma szansę na odrodzenie?

Czy Europa i tworzące ją społeczeństwa mają szansę na odrodzenie? Jak kształtuje się cywilizacja europejska i jaką rolę w Unii grają Niemcy? Czy można znaleźć receptę na odrodzenie Christianitas? Na jakich fundamentach powinna być zbudowana nasza tożsamość? – Odpowiedzi na powyższe pytania oraz na kwestie związane z kondycją Kościoła katolickiego, w audycji "Klub Trójki", szukała Michalina Szymborska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Kościół Kościół i kultura Kościół katolicki Klub Trójki

Turcja: prezydent Andrzej Duda spotkał się z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I

W drugim dniu wizyty w Turcji prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda spotkali się z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. - Patriarcha jest latarnią świecącą w ciemności dla wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego, także w naszej ojczyźnie - mówił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja NATO Europa Azja Andrzej Duda Kościół aktualności katolickie kościół prawosławny Kościół katolicki

"Jeśli Kościół dzieli się na prawicę i lewicę, zapomina o Bogu". Papież Franciszek w niedzielnej homilii

 - "Nie" dla ideologii, "tak" dla bycia razem - mówił papież Franciszek podczas mszy w niedzielną uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Watykanie. Ostrzegał, że gdy Kościół dzieli się na konserwatystów i postępowców, na prawicę i lewicę, zapomina o Bogu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa papież Franciszek Homilie Kościół Watykan katolicyzm chrześcijaństwo

Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony 23 maja godz. 09:00

Zapraszamy na wspólną wyprawę na poszukiwanie skarbu, ukrytego w pewnej szkatułce. Kluczem do niej jest słowo, które otworzy nam dostęp do różnych "niebieskich sekretów". Słuchajcie i bawcie się razem z nami, odkrywając przy tym najważniejsze tajniki naszej wiary. We wspólnocie siła, dołączcie więc do tego radosnego i ekspresyjnego grona, które szybko dojrzewa, pozostawiając wspaniałe owoce.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom religia chrześcijaństwo Kościół wiara

Białoruś: cudowny obraz Bogurodzicy ocalony z pożaru w Budsławiu

Kościół katolicki na Białorusi postanowił nie odwoływać zaplanowanych na początek lipca uroczystości odpustowych w Narodowym Sanktuarium w Budsławiu na północy kraju. Z pożaru, jaki wybuchł 11 maja, udało się bowiem uratować cudowny obraz Budsławskiej Bogurodzicy, do którego latem każdego roku podążają pielgrzymki katolików.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Kościół katolicki Kościół chrześcijaństwo aktualności katolickie

Światowy Dzień Młodzieży w Kościołach lokalnych. Watykan prezentuje idee obchodów

Światowe Dni Młodzieży powinny stać się okazją do tego, by młodzi ludzie mogli doświadczyć wspólnoty Kościoła - to jedna z głównych sugestii watykańskiej Dykasterii do spraw Świeckich, Rodziny i Życia. Dziś zaprezentowano dokument "Wskazówki duszpasterskie dotyczące obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Kościołach lokalnych".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół chrześcijaństwo młodzież aktualności katolickie społeczeństwo