Polskie Radio
Section05
Kościół

"Abyśmy wszyscy byli zgromadzeni przy dobru wspólnym". Kard. Nycz modlił się o jedność w Polsce

- Prosimy w tej procesji, aby byli w mądrej i rozumnej jedności wszyscy ci, którzy Polską rządzą - powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie uroczystości Bożego Ciała. Po mszy św. w archikatedrze warszawskiej Św. Jana Chrzciciela ulicami Starego Miasta przeszła procesja do katedry polowej Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Kościół aktualności katolickie Warszawa Kazimierz Nycz wiara POLSKA

Uroczystość Bożego Ciała. "Słowo komunia najlepiej ukazuje sposób jego przeżywania"

- Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa szczególnie podkreśla tajemnicę komunii, do której zaproszony jest człowiek. - powiedział brat Szymon Janowski, kapucyn. - To, że w tym roku obchody są ograniczone, z punktu duchowego niczego nie zmienia w naszej relacji z Bogiem - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Magdalena Złotnicka Boże Ciało wiara religia Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo

Uroczystość Bożego Ciała. Ks. Rytel-Andrianik: związana z polską tradycją, symbol wolności religijnej

- Poprzez Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa pokazujemy, że Jezus, który zmartwychwstał, cały czas jest pośród nas w Najświętszym Sakramencie. To publiczne wyznanie i świętowanie naszej wiary - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Magdalena Złotnicka ks. Paweł Rytel-Andrianik Boże Ciało religia wiara Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo katolicyzm

NASZ WYWIAD 700 lat Bożego Ciała w Polsce, dziś w czasie pandemii. Poznaj historię

- Pandemia to czas na to, żeby spojrzeć na Eucharystię szerzej niż widzieliśmy ją do tej pory, koncentrując się na procesji Bożego Ciała. Zobaczmy Jezusa Eucharystycznego, który na różne sposoby do nas przychodzi, i z którym na różne sposoby możemy się spotkać – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ks. prof. Jacek Urban. O znaczenie święta Bożego Ciała zapytaliśmy historyków Kościoła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Boże Ciało społeczeństwo historia Polski HISTORIA wiara aktualności katolickie Przemysław Goławski Kościół katolicki Kraków

Procesje Bożego Ciała. Przewodniczący KEP apeluje o stosowanie się do zaleceń sanitarnych

O konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych, w sposób szczególny o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu dwóch metrów od innych uczestników zgromadzenia w czasie Bożego Ciała zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało aktualności katolickie wiara Kościół Episkopat Polski społeczeństwo POLSKA

Chiny: sinizacja Kościoła postępuje. Głoszenie idei patriotycznych warunkiem otwarcia świątyń

Jednym z wymogów ponownego otwarcia kościołów w Chinach po okresie pandemii jest obowiązek głoszenia idei "patriotyzmu" - informuje National Catholic Register. Gazeta powołuje się na kilka źródeł. Eksperci wskazują, że jest to kolejny przejaw narzuconego przez komunistów procesu sinizacji.
Zobacz więcej na temat:  Chiny komunizm Kościół aktualności katolickie społeczeństwo religia ŚWIAT

Publicystka: prymas Stefan Wyszyński jest częścią naszej tożsamości narodowej

- Prymas Tysiąclecia wierzył, że właśnie wielkie spotkania modlitewne upewniają naród w poczuciu wiary. Z tego punktu widzenia uroczystość, która pozwoliłaby zgromadzić wiele tysięcy ludzi z kraju i zagranicy, jest o wiele bardziej potrzebna, niż uroczystość online - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Barbara Sułek-Kowalska, odnosząc się do przełożonej z powodu pandemii beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja aktualności katolickie Stefan Wyszyński Kościół Kościół katolicki

"Wierzę gorąco, że doczekamy tego dnia". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Kardynał Kazimierz Nycz podczas Święta Dziękczynienia wyraził nadzieję na rychłą beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość miała się odbyć dziś na pl. Piłsudskiego w Warszawie, jednak ze względu na pandemię koronawirusa została przesunięta na nieokreślony termin.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Kazimierz Nycz beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kościół wiara katolicyzm aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo chrześcijaństwo religia POLSKA

"Zawierzamy Bożej Opatrzności wszystko to, co jest w naszym życiu". Dziś Święto Dziękczynienia

W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej po raz trzynasty obchodzone jest Święto Dziękczynienia. Główny punkt uroczystości stanowiła msza święta sprawowana w południe przez metropolitę warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza. O godz. 9.00 odprawiona została msza święta dziękczynna, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie Święto Dziękczynienia