Polskie Radio
Section05

Trójka

Problemy i osiągnięcia polskiej kultury - w stolicy trwa współKongres Kultury

Jaka jest polska kultura i z jakimi problemami się mierzy? Jaka przyszłość czeka kulturę w naszym kraju? WspółKongres Kultury jest szansą odpowiedzi na te pytania. Podczas licznych paneli trwają dyskusje o zadaniach i celach kultury oraz o jej dostępności, sposobach jej finansowania i zarządzania instytucjami kulturalnymi.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA współKongres Kultury 2024 Hanna Wróblewska

Koniec wojny wg Trumpa. Siewiera: brak gwarancji dla Ukrainy

- Plany deklarowane w kampanii, na użytek wewnętrzny, nie przekładają się radykalnie na sposób uprawiania polityki - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef BBN Jacek Siewiera, komentując założenia zakończenia wojny w Ukrainie wyrażone przez przyszłego wiceprezydenta USA. - Liczę na to, że proces będzie bardziej uporządkowany, a te zarysy planu są sposobem widzenia zakończenia tego konfliktu, który ma oddziaływać na obie strony - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Jacek Siewiera POLSKA polityka Donald Trump Ukraina wojna 2024 Rosja infografika

Warszawa, Słupsk i Gdańsk w "Trójce pod Księżycem"

Warszawa, w której urodził się Paweł Sołtys czyli Pablopavo, jest "miastem trudnym do kochania". A jednak to po niej "snuje się" autor "Sierpnia", przemierza jej istniejące i nieistniejące ulice, przygląda się ptakom, spotyka dziwnych przechodniów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR opera Warszawa Słupsk Gdańsk Opera Bałtycka w Gdańsku Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku Paweł Sołtys Pablopavo Romuald Wicza-Pokojski Dominik Nowak Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz

Zaczynanie od nowa po powrotach z emigracji

Gościnią Joanny Mielewczyk w audycji "OdNowa" była Joanna Durlik, psycholożka z Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności W Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiej Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej.Rozmowa dotyczyła kwestii tego, czy do emigracji można się przygotować, poruszała problem tęsknoty i mitologizowania ojczyzny oraz powrotu do rodzinnego kraju. Co sprawia, że wyjeżdżamy? Jakie są fazy akceptacji siebie poza ojczyzną? W jaki sposób sami zmieniamy się wraz ze zmianą kraju zamieszania?To tematy niezwykle bliskie sercu prowadzącej audycję Joanny Mielewczyk, która w ostatnich latach wraz z rodziną najpierw wyemigrowała z Polski do Bawarii, a niedawno przeniosła do bliższej Polsce Saksonii.
Zobacz więcej na temat: