Polskie Radio
Section05
Zbigniew Krajewski

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha poezja poezja śpiewana Adam Ziemianin

Święto Polskiej Niezapominajki 2023. "Życzliwość, serdeczność i poszanowanie przyrody"

Święto Polskiej Niezapominajki od lat promuje walory polskiej przyrody i przypomina o jej ochronie. - Niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności - mówił kiedyś twórca tego wydarzenia Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący "Ekoradio". Program 1 Polskiego Radia objął patronat medialny nad wydarzeniem w Jedlni-Letnisku.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Święto Polskiej Niezapominajki

Pani z Kresów, królowa polskiego romansu. Czego nie wiemy o Marii Rodziewiczównie?

Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia. Wśród najsłynniejszych dzieł  jej autorstwa znajdziemy m.in. "Dewajtis", "Między ustami, a brzegiem pucharu", "Wrzos", "Macierz" czy "Lato leśnych ludzi". W "Czasie Pogody" o niezwykłej kobiecie - Marii Rodziewiczównie opowiadała Emilia Padoł, autorka biografii pt. "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Zbigniew Krajewski Kresy historia Polski Małgorzata Raducha

Lala Czaplicka: dobrze czuję się w przedwojennych gatunkach

Ada, Ina, Zula, Mira, Loda, a może Lala? Łatwe do zapamiętania krótkie imiona na kabaretowych czy teatralnych afiszach zachęcały do udziału w przedstawieniu, gwarantując zabawę i spotkanie z uwielbianą, przedwojenną gwiazdą. W "Czasie pogody" razem ze śpiewaczką Lalą Czaplicką przypomnieliśmy miniony czas i pokazaliśmy, jak bardzo ówczesne piosenki są dziś atrakcyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski kabaret piosenka Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski muzyka klasyczna Jerzy Petersburski

"Ufunduj wielkanocny koszyczek" - świąteczna pomoc dla samotnych seniorów

Według danych statystycznych, jedna trzecia osób po 80 roku życia doświadcza samotności i izolacji, a jedna piąta z nich nie wychodzi z domu. Zmagającym się z tymi problemami seniorom pomagają członkowie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które po raz kolejny organizuje akcję "Ufunduj wielkanocny koszyczek". Wolontariusze chcą poprzez swoje działania podarować samotnym nadzieję i obecność.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Wielkanoc senior Małgorzata Raducha pomoc wolontariat

Na czym polegał fenomen gwiazd międzywojennych kabaretów?

W Polsce międzywojennej kabarety konkurowały z teatrami, a ich programy nigdy nie kolidowały z afiszem poważnej sceny. Na czym polegał ich fenomen? - Na scenie kabaretowej mieliśmy największe nazwiska i to świadczy o wadze tej sceny - mówi w "Czasie Pogody" Sławomir Koper, autor książki pt. "Mistrzowie polskiego kabaretu".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski kabaret literatura Martyna Podolska Kabaret Starszych Panów KULTURA II wojna światowa historia Polski

"Nie muszę otwierać fabryki o szóstej rano". Poznakowski o życiu na mazowieckiej wsi

- Nie brakuje mi atrakcji wielkiego miasta. Mam aż nadto atrakcji cichej, mazowieckiej wsi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Poznakowski, twórca licznych przebojów gwiazd polskiej estrady, ale i wieloletni… sołtys Magnuszewa Dużego. Czy Warszawa stała się dla niego mniej ważna niż jeszcze kiedyś?
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Poznakowski Zbigniew Krajewski muzyka rozrywkowa Małgorzata Raducha

Miłość jak fundament. O uczuciu, które uskrzydla i potrafi wiele przetrwać

Są razem od trzydziestu lat. Jak to się mówi - na dobre i na złe. Czerpią od siebie nawzajem dobro, sposoby rozwiązań wielu problemów i moc we wspólnym tworzeniu domu dla niepełnosprawnego dziecka. O tym, jak miłość potrafi uskrzydlać i być fundamentem opowiadali Agnieszka i Tomasz Oczkowscy z Torunia.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski miłość rodzina małżeństwo społeczeństwo dzieci choroba

Antonina Wilkońska. Kim była siostra Ignacego Jana Paderewskiego?

On był jednym z ojców niepodległości i genialnym pianistą, ona natomiast żyła cały czas w jego cieniu. - Pierwsze lekcje muzyki rodzeństwo odbywało razem. Tak samo razem grali pierwsze koncerty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Lis, autorka książki "Siostra wirtuoza". Jak wyglądały relacje rodzeństwa: Ignacego Jana Paderewskiego i Antoniny Wilkońskiej?
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha Ignacy Jan Paderewski