Polskie Radio
Section05
Zbigniew Krajewski

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Ładysz MUZYKA Zbigniew Krajewski fortepian II wojna światowa NKWD Armia Krajowa Warszawa opera śpiew aria filharmonia narodowa organy pieśń

Zakopiański Festiwal Literacki. Kto sięgnie po główną nagrodę?

W stolicy polskich Tatr trwa siódma edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Już dziś poznamy nazwisko zdobywcy Nagrody Literackiej Zakopanego. - Cały czas ukazują się książki dotyczące Zakopanego, Tatr, górskości i sportowców, którzy chodzą po górach. To jest wspaniałe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Janko, przewodnicząca kapituły.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Martyna Podolska Zakopane

25. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. "Wracamy, aby przypomnieć, że jesteśmy"

Joanna Trzepiecińska, Henryk Talar, Michał Milowicz, Katarzyna Maciąg, Przemysław Sadowski i Lesław Żurek odsłonili w Międzyzdrojach w Alei Gwiazd odciski swoich dłoni. - To pewnego rodzaju nobilitacja. My jednak jesteśmy skromni i staramy się po prostu robić swoje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olaf Lubaszenko, dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. To prestiżowe wydarzenie powraca po długiej przerwie spowodowanej pandemią.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Martyna Podolska Międzyzdroje Joanna Trzepiecińska Olaf Lubaszenko Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Klub seniorek ze wsi Łubin Rudołty. Wypiekają, szyją, wyszywają

Co robić, gdy w życie wkrada się starość i samotność, a słabsze momenty zdarzają się coraz częściej? Swój sposób mają na to aktywne seniorki ze wsi Łubin Rudołty w gminie Bielsk Podlaski. - Trzeba tylko chcieć i choroba przejdzie. Jak tutaj przychodzę, to nic mnie nie boli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jedna z seniorek.
Zobacz więcej na temat:  emerytura zdrowie aktywność fizyczna starość Podlasie Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha

Średniowiecznym szlakiem do Santiago de Compostela

Do pieszych wędrówek z plecakiem na ramionach i korzystaniu z tanich noclegów na szlakach w Europie zachęcają dwie Pomorzanki. Pani Aleksandra i pani Barbara skończyły 70 lat. Te aktywne i pełne pasji siostry podróżują w ten sposób - na własnych nogach od wielu lat. Za nimi już setki tysięcy kilometrów. Nigdy nie decydują się na wycieczki z biurami podróży, a obecnie postanowiły wyruszyć średniowiecznym szlakiem do Santiago de Compostela. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski podróże Santiago de Compostela turystyka senior pielgrzymka

Ludwik Sempoliński i jego parodia Hitlera. "Podczas okupacji musiał się ukrywać"

Stepował, śpiewał, grał, uczył i śpiewał, a jedna z jego piosenek skazała go na wojenną tułaczkę, ponieważ odważył się w niej sparodiować Adolfa Hitlera. - Właściwie przez całą okupację Ludwik Sempoliński musiał się ukrywać, bo był za tę parodię ścigany - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej. Kim dokładnie był ten znakomity artysta?
Zobacz więcej na temat:  aktorzy kabaret Ludwik Sempoliński Zbigniew Krajewski filmoteka narodowa Małgorzata Raducha