Polskie Radio
Section05
Zbigniew Krajewski

Agroturystyka w Polsce. Skąd bierze się jej fenomen?

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się agroturystyka. Na wieś bardzo chętnie wyjeżdżają całe rodziny, a szczególnie dzieci. - W takim miejscu można zasmakować prawdziwego życia na wsi i wykopać ziemniaki na obiad, wydoić krowę czy nakarmić króliczki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Sosin-Krosnowska, telewizyjna dokumentalistka, reżyserka i pisarka.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski wieś wakacje natura

"Lato z Radiem". Niezwykły jubileuszowy album z przebojami

"Lato z Radiem" w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Z tej okazji do sklepów trafił box zawierający pięć płyt CD. To pięć dekad muzycznego istnienia "LzR" - trzy ostatnie XX wieku i dwie pierwsze wieku XXI. Decyzja, które utwory umieścić na tych płytach z pewnością była jedną z najtrudniejszych, jakie kiedykolwiek przyszło podjąć twórcom repertuaru na tzw. płyty składankowe, ale efekt jest naprawdę niesamowity.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski

Andrzej Kuryło: powstaje płyta Andrzej i Andrzej, słowa moje, muzyka Andrzeja Rybińskiego

Naukowiec, który zaczynał w studenckim Teatrze Kalambur. Spod jego pióra wyszły takie szlagiery jak "Nie przejdziemy do historii", "Muzyka Twoje imię ma", czy "Chcę wyjechać na wieś". Andrzej Kuryło opowiada o swoich planach artystycznych związanych z Andrzejem Rybińskim i z Andrzejem Zielińskim.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kuryło Zbigniew Krajewski Andrzej Rybiński Andrzej Zieliński

Jaszczuk: najważniejsze jest odpowiadanie na własne pytania

- Wydaje mi się, że starość jest niemodna i mówi się o niej rzadziej w mediach niż o ludziach młodych i w sile wieku (…). A nasze pokolenie może być ciekawe w dzieleniu się doświadczeniem życiowym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jaszczuk, pisarz i literat. Czy młodość faktycznie rozpycha się łokciami i co to oznacza dla starszego pokolenia?
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski KULTURA literatura senior

Aktywne życie na emeryturze. "Nie wyobrażam sobie siedzieć i patrzeć na liście"

Po 37 latach kierowania Domem Kultury i przejściu na zasłużony odpoczynek, nasz bohater wciąż zachowuje młodość i pogodę ducha. Jego pasją jest wytwarzanie instrumentów ludowych, natomiast kierowanie i granie w ludowym zespole "Małanka" powołaniem. - Dobrze jest, nie narzekam. Tylko chodzi o to, żeby zdrowie mieć - mówi Sergiusz Łukaszuk z Bielska Podlaskiego.
Zobacz więcej na temat:  senior Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha zespół

Bronisław Cieślak prywatnie był nazywany Sławkiem. To nie dlatego, że grał Sławomira Borewicza

O niedawno zmarłym Bronisławie Cieślaku opowiada Dariusz Rekosz. - Poznałem go, kiedy miał 70 lat i wyprawiłem mu urodziny w Sławkowie, w Małopolsce - wspomina. - Tak się spodobały, taka fama poszła, że od tego czasu byliśmy zapraszani w różne zakątki Polski - wspomina. Przyjaźń spowodowała, że poznał rodzinne tajemnice Bronisława Cieślaka.
Zobacz więcej na temat:  aktor Zbigniew Krajewski

Bohaterskie karty w życiorysach wielkich gwiazd przedwojennego kina i estrady

Poniedziałkową, świąteczną audycję "Czas pogody" poświęciliśmy tym, którzy angaż estradowy lub filmowy zamienili na przydział wojskowy albo walkę podziemną – artystom, którzy tworzyli historię wolnej Polski. Wśród nich byli: Aleksander Żabczyński, który walczył pod Monte Cassino czy Helena Grossówna, która dowodziła jednym z oddziałów w trakcie Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha II wojna światowa