Polskie Radio
Section05

Tomasz Konieczny

Gdańsk teatralną stolicą lata w "Trójce pod Księżycem"

20 lipca rozpoczyna się druga edycja Baltic Opera Festival. W dniu jego zakończenia otwarty zostanie 28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA opera Baltic Opera Festival Sopot Gdynia Gdańsk Ryszard Wagner Rafał Kokot Romuald Wicza-Pokojski Opera Bałtycka w Gdańsku Yaroslav Shemet festiwal szekspirowski Jerzy Limon agata grenda Teatr Szekspirowski w Gdańsku Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Druga edycja Baltic Opera Festiwal. Tomasz Konieczny zachęca: otwórzmy się na operę, to nie musi być nuda

Baltic Opera Festival powstał z inicjatywy wybitnego śpiewaka operowego, bas-barytona Tomasza Koniecznego. Nawiązuje do przedwojennej tradycji festiwali operowych, dzięki którym Sopot w pierwszej połowie XX wieku nazywany był Bayreuth Północy. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 20-25 lipca. Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska opera Giacomo Puccini Ryszard Wagner

Tomasz Konieczny: Baltic Opera Festival jest kontynuacją przedwojennego festiwalu

- Baltic Opera Festival jest kontynuacją pewnego przedwojennego festiwalu sopockiego zwanego też "Bayreuth Północy". Podczas tego festiwalu zdarzało się, że chóry obywatelskie były przygotowywane przez cały rok, żeby potem w lecie schodzić ze wzgórz, pośród lasów, śpiewając utwory operowe - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny, znakomity śpiewak i współorganizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera Giacomo Puccini Rafał Kokot Rok Giaccomo Pucciniego Sopot Gdańsk Monika Zając

Fenomen IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. "Poziom komplikacji jest mistrzowski"

Świętujemy 200. wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Według Hectora Berlioza dała ona początek nowoczesnej muzyce. Więcej o tym dziele opowiedzieli w audycji "Filharmonia Dwójki" Aneta Markuszewska, Tomasz Konieczny, Daniel Miecznikowski i Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ludwig van Beethoven symfonia orkiestra muzyka klasyczna Beata Stylińska Aneta Markuszewska Antoni Wit Daniel Miecznikowski

Opera Bałtycka powraca do "Trójki pod Księżycem"

Zaproszenie na premierę "Latającego Holendra" Wagnera zapowiadało powrót Opery Bałtyckiej do "Trójki pod Księżycem". Gościliśmy już dyrektora muzycznego gdańskiej opery Yaroslava Shemeta, a tym razem zaprosiliśmy dyrektora Romualda Wiczę-Pokojskiego oraz światowej sławy bas-barytona Tomasza Koniecznego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Romuald Wicza-Pokojski Przemysław Bluszcz Mariusz Malec Wiktoria Gorodeckaja Stanisław Wyspiański Wojciech Dorosz

Łukasz Borowicz: polska muzyka nieustannie brzmi za granicą

- Rocznice związane z Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim to wspaniałe jubileusze. W tym roku obchodzimy również 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Meyera. Muzyka naszych największych kompozytorów brzmi za granicą nie tylko teraz, jest grana ciągle. Wkrótce ukaże się płyta z muzyką Grażyny Bacewicz. W kontekście międzynarodowym rocznice niezwykle pomagają w rozmowach z osobami, które decydują o programach festiwali i koncertów - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz muzyka polska promocja Konwencja Muzyki Polskiej Paweł Siwek Dwójka Stanisław Moniuszko Piotr Beczała Henryk Mikołaj Górecki Krzysztof Penderecki Krzysztof Meyer Grażyna Bacewicz

Tomasz Konieczny: Alek Nowak to kompozytor myślący teatralnie

- Aleksander Nowak to kompozytor, który dobrze wie, dla kogo pisze, orientuje się w możliwościach głosowych. Są to utwory wymagające, trzeba się ich nauczyć i je wyćwiczyć. Ta współpraca układa się nam dobrze, powstanie opera do "Wesela" Wyspiańskiego. Alek Nowak jako kompozytor myślący teatralnie poradzi sobie z tym świetnie - mówił w Dwójce znakomity bas-baryton Tomasz Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera poezja Bolesław Leśmian Jakub Kukla Aleksander Nowak

Tomasz Konieczny: Wotana traktuję jak członka mojej rodziny

- Policzyłem, że brałem udział w siedemnastu różnych produkcjach "Walkirii', jestem jedną z osób, które wykonywały tę partię najwięcej razy w historii. W Wotanie jest wszystko: zło i dobro, chęć władzy, ale i pokora oraz złamanie tego człowieka. W ostatnich latach mojej pracy o tym dużo się dowiedziałem, bardzo to osobiście przeżywam - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Wagner Bayreuth Dwójka opera Michał Dębski Marcin Majchrowski

Tomasz Konieczny: Opera Leśna to obiekt, którym warto się chwalić na świecie

- Mamy do czynienia ze wspaniałym obiektem, który dysponuje cudowną akustyką. Kanał orkiestrowy jest odkryty. Został zbudowany przed II wojną światową, jest bardzo dobrej jakości, wyściełany drewnem, i muzyka z tego orkiestronu brzmi wspaniale - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny, dyrektor artystyczny Baltic Opera Festival, który odbędzie się m.in. w Operze Leśnej w Sopocie.
Zobacz więcej na temat:  opera Sopot MUZYKA Ryszard Wagner Dwójka

PR24 Baltic Opera Festival. Muzyka poważna w sopockiej Operze Leśnej

Opera Bałtycka w Gdańsku we współpracy szeregiem instytucji, w tym Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje Baltic Opera Festival w Operze Leśnej w Sopocie. W Polskim Radiu 24 mówili o tym: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor NCK), Joanna Bancerowska (rzecznik NCK) i Tomasz Konieczny (artysta, dyrektor artystyczny festiwalu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski opera MUZYKA Sopot

Baltic Opera Festival. Tomasz Konieczny wskrzesza przedwojenną tradycję

- Nazywamy się Bałtycki Festiwal Operowy / Baltic Opera Festival, ponieważ w basenie Morza Bałtyckiego jest ogromne zainteresowanie partycypacją w tego typu wydarzeniu. Powinniśmy ten potencjał wykorzystać - mówił w "Poranku Dwójki" światowej sławy bas-baryton Tomasz Konieczny, pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia, które latem tego roku odbędzie się po raz pierwszy w Trójmieście.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka Trójmiasto Bałtyk MUZYKA opera Sopot

"Moc przeznaczenia" Verdiego - o miłości i przyjaźni z wojną w tle

- W naszej pracy skupiamy się przede wszystkim na tym, by jak najwierniej oddać piękno i tragizm zawarte przez kompozytora w partyturze - mówił Patrick Fournillier, dyrygent i dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na antenie Dwójki. "Moc przeznaczenia" to muzyczna opowieść o miłości i przyjaźni z wojną w tle. Sceniczne arcydzieło jest pełne emocji i zaskakujących zwrotów akcji, a rozpoczyna się przypadkowym wystrzałem z pistoletu, uruchamiającym lawinę tragicznych zdarzeń. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa opera Giuseppe Verdi Dwójka Monika Zając Zygmunt Freud

Tomasz Konieczny: na scenie jest moje życie

- Jestem bardzo szczęśliwy, będąc śpiewakiem operowym. Gdybym nie był, pewnie bym tego nie robił. Początki były oczywiście trudne, ale zawsze jest trudno, gdy się chce w życiu coś osiągnąć (...). Trzeba pokonywać siebie, przechodzić przez kolejne granice, bardzo dużo się uczyć - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, który świętuje 25-lecie pracy operowej. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Warszawa opera Teatr Wielki - Opera Narodowa La Scala metropolitan opera śpiew MUZYKA