Pamiątki po żołnierzach Andersa Dokumenty, zdjęcia i pamiątki po żołnierzach z Armii Andersa można oglądać na otwartej w Muzeum Wojska Polskiego wystawie „Na nieludzkiej ziemi... Armia Polska w ZSRR 1941-1942”. Gościem audycji Weekend Kulturalny była Iwonna Sobierajska, komisarz wystawy. Zobacz więcej na temat:
Akademia Ruchu – Teatr Teatr Ruchu to powstała w 1973 r. grupa teatralna o charakterze eksperymentalnym. O jego historii i twórczości mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Borkowski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski). Zobacz więcej na temat:
Rozwój literatury gatunkowej w Polsce Gośćmi Joanny Miziołek w audycji Powiedzmy Sobie Jasno byli Marcin Gryglik, autor książki „Chwile ostateczne” i Kamil Śmiałkowski, krytyk literacki i filmowy. W programie rozmowa o rosnącej popularności literatury gatunkowej, w tym polskiego kryminału. Zobacz więcej na temat:
Rio 2016: Sportowcy na dużym ekranie Polscy siatkarze udanie zainaugurowali turniej olimpijski. Biało-Czerwoni gładko pokonali reprezentację Egiptu 3:0 (25:18, 25:20, 25:17). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Michał Bielawski, reżyser filmu „Drużyna”, który opowiada o zespole siatkarskich mistrzów świata i Łukasz Borzęcki, producent dokumentu. Zobacz więcej na temat:
Sabałowe bajania po raz pięćdziesiąty Już po raz 50. w Bukowinie Tatrzańskiej rozpocznie się wielkie święto folkloru podhalańskiego – Sabałowe Bajania. Najważniejszym punktem Bajań jest konkurs instrumentalistów, gawędziarzy i śpiewaków ludowych. Przyjeżdżają na niego artyści z całej Polski, by stanąć w szranki o tytuł najlepszego. O imprezie rozmawialiśmy z Bartłomiejem Koszarekiem z Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej. Zobacz więcej na temat:
Premiera filmu „Hel” „Hel” jest debiutem reżyserskim Pawła Tarasiewicza. O mrocznym i surrealistycznym obrazie, który 5 sierpnia wchodzi na ekrany kin, w Weekendzie Kulturalnym Polskiego Radia 24 mówił jego reżyser. Zobacz więcej na temat:
Film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim „Tacy jak my” to film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim w którym główną rolę ogrywają artyści. O filmie opowiadali w Polskim Radia 24 Agnieszka Sieradzka (współproducentka filmu), a także artyści z Grupy Teatralnej Warszawiaki, Matina Bocheńska i Jakub Kozak. Zobacz więcej na temat:
Wielkie malarstwo na dużym ekranie „Wystawa na Ekranie” to prezentacja dzieł najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Filmy dokumentalne, przedstawiające obrazy Muncha, Rembrandta czy Van Gogha, będzie można oglądać od 7 sierpnia, m.in. w Kinie Muranów. Zobacz więcej na temat: KULTURA
Artystyczno-kulturalne obchody Powstania Warszawskiego Z okazji obchodów 72 rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie odbędą się wystawy, koncerty, a także przejazd rolkarzy śladami walk powstańczych. O obchodach, które będą trwały do 2 października mówili w Polskim Radiu 24 Michał Machowski, manager projektu Powstańczy Nightskating Warszawa i Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego. Zobacz więcej na temat: Warszawa Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego
„Indywidualności polskie” według Krzysztofa Gierałtowskiego Projekt „Indywidualności polskie” to zbiór portretów najważniejszych osobistości naszego kraju autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego. Wystawa fotografii – które powstawały na przestrzeni ponad dwudziestu lat – została zrealizowana w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Zobacz więcej na temat:
Biblia Audio – projekt dla Polaków Trwają prace nad projektem Biblia Audio – to słuchowisko, w którym kilkuset aktorów wciela się w biblijne postaci. W Polskim Radiu 24 o inicjatywie mówili Krzysztof Czeczot – reżyser, producent i pomysłodawca projektu, a także Maciej Budzich, który jest odpowiedzialny za internetową część inicjatywy. Zobacz więcej na temat:
Koncert dla Powstańców Koncert wybitnego polskiego pianisty Sławka Jaskułke z zespołem, dedykowany 72. rocznicy Powstania Warszawskiego, odbędzie się w sobotę 30 lipca w ramach festiwalu Jazz na Starówce. Zobacz więcej na temat:
Laureat nagrody Grand Press Photo o ŚDM - Nie jadę do Krakowa z konkretnym planem – powiedział w Polskim Radiu 24 fotograf i laureat nagrody Grand Press Photo Jakub Szymczuk. Odniósł się w ten sposób do Światowych Dni Młodzieży, które jako fotoreporter będzie dokumentował. Zobacz więcej na temat:
„Spojrzenia” w Berlinie W stolicy Niemiec prezentowana jest wystawa polskich artystów, wybranych spośród grona finalistów konkursu „Spojrzenia”. W Polskim Radiu 24 o ekspozycji mówiła Hanna Wróblewska z Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”. Zobacz więcej na temat:
„Dziady” w Teatrze Nowym w Poznaniu Spektakl Teatru Nowego opiera się na tekście Adama Mickiewicza, ale swoją formą odbiega od oryginału „Dziadów”. Na scenie pojawiają się m.in. Marylin Monroe, bliźniaki z filmu "Lśnienie" czy Stephen Hawking. Z odtwórcą tej ostatniej roli, Mariuszem Puchalskim rozmawiała Katarzyna Oklińska. Zobacz więcej na temat:
„Matka męczennika” O życiu Marianny Kolbe, matki franciszkanina Maksymiliana Marii Kolbego, niewiele wiadomo. Tę lukę wypełnia książka „Matka męczennika”. Jej autorka – Natalia Budzyńska – gościła w studiu Polskiego Radia 24. Zobacz więcej na temat:
Cykl „Szekspir w parku” w Warszawie i po raz pierwszy w Polsce John Weisgerber, reżyser, aktor, twórca cyklu „Shakespeare in the Park” postanowił przenieść swój projekt do Polski. Z tego względu warszawiacy będą mogli bezpłatnie obejrzeć „Jak wam się podoba” brytyjskiego dramaturga. O imprezie mówił w Polskim Radiu 24 jej pomysłodawca. Zobacz więcej na temat:
Trwa 26. Festiwal Mozartowski Do 31 lipca trwa 26. Festiwal Mozartowski. O projekcie Mozart OFF opowiadali w Polskim Radiu 24 Wanda Franek (Warszawska Opera Kameralna) i Grzegorz Hardej (koordynator Sceny Młodych i projektu Mozart OFF). Zobacz więcej na temat: