"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 14.12.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
"Moja prawda" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o działalności opozycyjnej Wojciecha Kozimora Wojciech Kozimor był studentem drugiego roku w Wyższej szkole Morskiej. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Angażował się w działalność opozycyjną. Po ogłoszeniu Stanu Wojennego po zakończeniu strajku z kolegami na uczelni, udał się do Stoczni Gdańskiej. Po jej pacyfikacji, został zatrzymany i przewieziony do Starogardu Gdańskiego. Relegowany z uczelni, potem przywrócony, ale w 1982 roku złapany z ulotkami z pierwszych dni stanu wojennego. Sprawa odbyła się przed Sądem Marynarki Wojennej w Gdyni Dostał wyrok 3 lat pozbawienia wolności. W tym samym roku toczyły się sprawy Ewy Kubasiewicz i Jerzego Kowalczyka - pracowników Wyższej Szkoły Morskiej, którzy dostali wyroki 9 i 10 lat pozbawienia wolności i pozbawienie praw publicznych za organizację strajku w Wyższej Szkole Morskiej w grudniu 1981 roku. Ten wyrok przekreślił szansę bohatera na skończenie wymarzonych studiów. Czy żałuje...? Zobacz więcej na temat:
Kochany Kesslerku! 14 grudnia 1830 r., przybywający w Wiedniu Chopin skreślił kilka słów do swego przyjaciela Josepha Christopha Kesslera, niemieckiego pianisty i kompozytora, niegdyś nauczyciela muzyki w domu hr. Potockiego we Lwowie i w Łańcucie. Z Fryderykiem poznał się w Warszawie, kiedy to w latach 1829-30, w każdy piątek urządzał wieczory muzyki kameralnej, zapraszając do udziału wybitnych muzyków. Spotkania te były jedną z największych atrakcji artystycznych dla młodego kompozytora. „Kochany Kesslerku!” – tak Chopin rozpoczął swój list, prosząc, by adresat osobiście podziękował radcy handlowemu Karolowi Scholtzowi za kilka listów polecających do znanych osób we Wrocławiu, ułatwiających mu pobyt w tym mieście. Fryderyk, kończąc swój list, napisał: „Ściskam Cię serdecznie. […] Winszuję ci nowego roku. Daj buzi. […] Przyjedź do Wiednia. Namyśl się. Napisz do mnie kilka słów”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Obywatele i obywatelki..." - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o stanie wojennym i o działalności opozycyjnej Minęło 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Nie żyje już generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Woskowej Rady Ocalenia Narodowego stan wojenny wprowadził. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakim czasie żyli, pokazuje ich zaangażowanie w działalność opozycyjną i to, o co wtedy walczyli. Nie chcieli być bierni... Zobacz więcej na temat:
Język niemiecki - 08 - Odrobina geografii W tej lekcji języka niemieckiego dowiemy się o sąsiadach zarówno Niemiec, jak i Polski. Sprawdzimy też, co niemieckie dzieci wiedzą o naszym kraju. Zobacz więcej na temat:
Język chiński - 07 - Kim jestem Podczas tej lekcji zrobicie sobie małe powtórzenie, a później dowiecie się jak powiedzieć "jestem... kimś". Kim? Nauczycielką, uczniem, lekarzem, prawnikiem, muzykiem lub pracownikiem. Powodzenia! Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 13.12.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
40. rocznica stanu wojennego - serwis specjalny. Posłuchaj wspomnień świadków W rocznicę stanu wojennego - archiwalne nagrania Polskiego Radia, dokumenty IPN, historia słynnego zdjęcia z pierwszych dni stanu wojennego autorstwa Chrisa Niedenthala. Zobacz więcej na temat: HISTORIA stan wojenny serwisy specjalne
Europa od kuchni 13.12.2021 Komisja Europejska chce uregulować pracę za pośrednictwem platform internetowych. Unijna dyrektywa ma zmienić zasady zatrudniania setek tysięcy kierowców i kurierów, ale także informatyków, youtuberów, czy prawników świadczących usługi przynajmniej częściowo, na odległość. W audycji wystąpili: Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan i Krystian Łukasik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Autorzy: Sylwia Zadrożna, Beata Płomecka, Elżbieta Korczyńska - Jordan, Dariusz Pieróg. Zobacz więcej na temat:
Zawsze w basach 13 grudnia 1836 r. w paryskim mieszkaniu Chopina przy rue de la Chaussée d'Antin miał miejsce słynny wieczór, podczas którego kompozytor grał ze swoimi kolegami na cztery ręce. Wydarzenie to zrelacjonował w swym Dzienniku Józef Brzowski, doskonały wiolonczelista, przyjaciel Fryderyka z lat szkolnych: „Zasiedli do fortepianu [aby zagrać Sonatę Moschelesa na cztery ręce]: Liszt przy prymie, Chopin przy sekundzie”. W grze na cztery ręce Chopin zawsze wybierał partię basu, tj. partię secondo. Tak było podczas koncertu na dworze Ludwika Filipa w Saint-Cloud, kiedy Chopin grał z Moschelesem jego Grande Sonate op. 47. Franciszek Liszt przekazał Wilhelmowi Lenzowi, jednemu z uczniów Chopina, wspomnienie związane z publicznym wykonaniem w Paryżu Sonaty na cztery ręce op. 22 George Onslowa: „[…] było to dość dziwne: Chopin grał partię wyższą i to ja go do tego zmusiłem”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Rzeczy ważniejsze niż moje życie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Czesławie Bieleckim, działaczu opozycji w PRL Czesław Bielecki, architekt, publicysta i działacz opozycji w PRL, jako uczestnik wydarzeń marca 68 został aresztowany za próby koordynowania protestów studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współautorem MAŁEGO KONSPIRATORA i licznych artykułów w prasie podziemnej. W roku 1979 rozpoczął regularną współpracę z paryską "Kulturą". Jego pseudonim nigdy nie został zdekonspirowany. W latach 1982-89 był założycielem i szefem wydawnictwa CDN. Dwukrotnie aresztowany za próbę obalenia ustroju. Opowiada o swojej drodze do wolności... Zobacz więcej na temat:
Od teraz samemu naprawisz swój komputer lub smartfon Apple ogłosiło projekt, który nazywa się Self Service Repair. Inicjatywa umożliwia użytkownikom samodzielną naprawę ich sprzętów z nadgryzionym jabłkiem. Jak taka samodzielna naprawa ma wyglądać? O tym z Marcinem Kubickim z Magazynu T3 rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
Jak złowić perłę w sklepie vintage? Aleksandra Zawadzka, dziennikarka, wielbicielka mody vintage i znawczyni historii ubrań właśnie napisała książkę "Moda Vintage". W podcaście Herstorie opowiada Karinie Terzoni o tym jak już we wczesnych latach dzieciństwa rodzice zaszczepili w niej miłość do ekologicznych rozwiązań i szperania w ciucholandach. Z biegiem lat ten sposób na budowanie oryginalnej szafy stał się także prawdziwą pasją. Dzisiaj Autorka jest w stanie w ułamku sekundy rozpoznać prawdziwy vintage'owy skarb, określić dekadę i projektanta. Jeśli chcecie poznać zasady kupowania w sklepach z odzieżą z drugiej ręki, wejść w do świata prawdziwego stylu i przewidzieć największe modowe trendy trwającej dekady...to po prostu musicie posłuchać tej rozmowy. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 12.12.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat: