Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Podcast o niepełnosprawności" - odcinek 9.

25 grudnia – w Boże Narodzenie - zakończy się kolejna edycja "Wyzwania Stu, Ludzi z Charakterem”, którzy „budują zdrowe nawyki i pomagają potrzebującym”. W „Podcaście o niepełnosprawności” – cudowna idea, której fundamentem jest Dobro. Pomysłodawcą „Wyzwania…” jest Cezary Papis - trener personalny,  instruktor WWBK ( WALKA W BLISIIM KONTAKCIE ), Krav-Maga, Defendo Saario Academy, Kick-boxing, kulturystyki, z  zamiłowania dietetyk, a także żołnierz – z tych o których można śmiało powiedzieć : rycerz i to z ułańską fantazją. Jego dzieło w mediach społecznościowych obserwuje blisko dwa tysiące osób. Połowa z nich podjęła "Wyzwanie ...".   Zapraszam, Krzysztof Kaczmarczyk 
Zobacz więcej na temat: 

Skąd ten list wychodzi?

24 grudnia 1825 r. Fryderyk w wielkim pośpiechu pisał list do swego przyjaciela Jasia Białobłockiego. Rozpoczął go dość zagadkowo: „[…] Nigdy byś nie zgadł, skąd ten list wychodzi! Pomyślisz, że z drugich drzwi Pawilonu Pałacu Kazimirowskiego? [...] Nie myśl skąd, bo nadaremnie, oto z Żelazowej Woli”. Następne pytanie dotyczyło daty: „[…] ależ domyśl się, kiedy piszę? kiedy? I tego byś nie zgadł [...]”. Frycek pisał do przyjaciela „wysiadłszy z bryczki, siadając do Wilii”. Mimo że pani Justyna Chopinowa nie bardzo zgadzała się na wyjazd syna, to jednak Fryderyk wraz z siostrą Ludwiką znaleźli się w Żelazowej Woli przy wigilijnym stole u rodziny hr. Skarbka. „Jeszczem głodny, ażebym Ci coś tłustego napisał” – dowcipkował Fryderyk. Po łacinie dodał: „Non est plenus itaque non scribit libenter” [żołądek pusty, przeto nie ma chęci pisać]”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Backpackersi wsiadają na rower. Posłuchajcie o bikepackingu.

Nocleg pod gwiazdami, kąpiel nago w jeziorze, poranna kawa pita na łonie natury, możliwość eksplorowania terenu na własnych zasadach i przyjemne zmęczenie, to tylko kilka zalet płynących z bikepackingu. Właśnie ukazała się książka " Poradnik Bikepackersa. Jak Przygotować Się Do Pierwszej Wyprawy Rowerowej" z której można się dowiedzieć jak dobrać sprzęt, gdzie zaplanować nocleg i jak dobrać najlepsza trasę. Karina Terzoni spotkała się z autorką publikacji Marią Kostacińska i wydawcą Łukaszem Brykczyńskim z Trirent, żeby porozmawiać o ich doświadczeniach, ulubionych trasach, patentach na rowerowe przetrwanie zimy i największych wtopach.  
Zobacz więcej na temat: 

Samotność w Japonii

W Japonii samotność oraz izolowanie się od reszty społeczeństwa jest dość częstym zjawiskiem. Państwo próbuje temu zaradzić wprowadzając szereg rozwiązań - niektóre dość typowe, inne zupełnie zaskakujące. Jedno z japońskich miast zaczęło wypożyczać mieszkańcom robota, który ma pełnić funkcję alter-ego osób samotnych i zastępować ich na spotkaniach towarzyskich. Jak w tym wszystkim odnajdują się sami Japończycy, jakie budują relacje oraz czy technologia faktycznie jest w tym kraju wszechobecna? Marta Zinkiewicz zapytała o to Natalię Kitamurę, prowadzącą blog Japonia - Michiru Blog.
Zobacz więcej na temat: 

"Czy tu mieszka Święty Mikołaj" – reportaż Ewy Michałowskiej o niezwykłym miejscu, w którym podobno zamieszkuje Mikołaj

Podobno prawdziwy Święty Mikołaj mieszka w Laponii… Okazuje się, że ma również swoje lokum na Alasce. W jednym z tamtejszych małych miasteczek można wykupić na własność kwadratowy cal ziemi, gdzie podobno zamieszkuje Święty i wysłać taki certyfikat bliskim w prezencie. Można tam też spotkać niedźwiedzia i prawdziwych poszukiwaczy złota. To niezwykłe miejsce odwiedziła para młodych ludzi z Warszawy.
Zobacz więcej na temat: 

"Kamienica" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej o pierwszej w Polsce kamienicy wielopokoleniowej

Na warszawskiej Pradze powstała pierwsza w Polsce kamienica wielopokoleniowa. Zabytkowy, bardzo zniszczony budynek przeszedł generalny remont i stał się domem dla osób w różnym wieku i różnym stopniu sprawności. Najwyższe dwa piętra zajmuje placówka opiekuńczo-wychowawcza, niżej 12 mieszkań, zamieszkują seniorzy. Od września na parterze działa klubokawiarnia "Nasza". To wspólna przestrzeń spotkań i wzajemnego wsparcia, mieszkańców kamienicy ale też całej lokalnej społeczności. Kawiarnię prowadzi Centrum Międzypokoleniowe Nowolipie. Najnowsze wydarzenie, które zorganizowała kawiarnia, to wspólna Wigilia dla mieszkańców domu i ulicy.
Zobacz więcej na temat: 

Naszym celem nie było spokojne życie

To byli z pozoru zwykli ludzie wchodzący w dorosłe życie. Studenci medycyny, prawa, ci, którzy chcieli zostać zawodowymi pływakami. Chcieli też podróżować i móc kupić sobie mieszkanie. Na te ostatnie nie było ich stać, a sytuacja w Polsce była tak trudna, że nie byłoby ich na to stać jeszcze bardzo długo. Dlatego zdecydowali się na przemyt. Przemycali sprzęt elektroniczny, a później złoto z Indii. Czasami zdarzały się wpadki i wtedy trafiali do indyjskiego więzienia. I właśnie o tym, ale przede wszystkim o życiu przemytników, a konkretnie przemytniczek pisze Cezary Borowy w swojej książce "Przemytniczki Złotych Kości". Ile złota można ukryć w sandałach? Jak wygląda noc w Indyjskim więzieniu? Czy da się wrócić do "normalnego" życia po latach spędzonych na przemycaniu złota? O tym rozmawia z nim Weronika Puszkar.  
Zobacz więcej na temat: 

Brat przyrodni

23 grudnia 1848 r. zmarł Hippolyte Chatiron, przyrodni brat George Sand, towarzysz zabaw z lat dziecinnych. Wychowywali się razem pod bacznym okiem babki, pani Dupin de Francueil. W późniejszych latach Hippolyte był częstym gościem w Nohant, a każde jego przybycie ożywiało atmosferę tam panującą, przyspieszało także tempo życia. Cechowała go odwaga i zuchwałość, zamiłowanie do ryzyka oraz poszukiwanie przede wszystkim doznań natury fizycznej. Miał naturę prymitywną, z nadmierną skłonnością do kieliszka i rubasznej wesołości. Mimo kompletnego braku duchowego porozumienia z Chopinem, obaj bardzo się polubili, zawsze serdecznie witając się i żegnając. Zgon Hipolita nastąpił głównie z powodu chorób wywołanych pijaństwem. Jego bliższy związek z George przestał istnieć już wiele lat wcześniej. Jedynie wnuki przyrodniego brata stanowiły zawsze wielką radość w życiu Sand. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Na tarasie życia - odcinek 10.

Towarzystwo Kultury Teatralnej, to według encyklopedii PWN - „organizacja społeczna służąca rozwojowi i upowszechnianiu teatru amatorskiego i popularyzacji teatru zawodowego, założona w 1971 w Warszawie”. Postanowiliśmy sprawdzić jak po 50-ciu latach działają Towarzystwa czerpiące między innymi z tradycji Związku Teatrów i Chórów Włościańskich, założonego w 1907 we Lwowie. Odwiedziiliśmy Rzeszów. Zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk.
Zobacz więcej na temat: