Serhij Żadan prosto z Charkowa: "Arabeski" to opowieść o ludziach "zmielonych" przez wojnę Gościem tego wydania programu jest ukraiński pisarz, poeta, wokalista, aktywista i żołnierz - Serhij Żadan. Po wybuchu wojny zdecydował się zostać w swoim mieście - Charkowie. Właśnie ukazał się w Polsce nowy tom jego opowiadań zatytułowany "Arabeski". Uwaga, ta rozmowa to - dosłownie - połączenie z... wojną. Zobacz więcej na temat: Trójka
Cholera i jasny przekaz abp. Rysia |DZIEŃ W 5 MINUT (20.07) Cholera i jasny przekaz abp. Rysia |DZIEŃ W 5 MINUT (20.07) Pierwszy od sześciu lat przypadek Cholery w Polsce; Spis powszechny łabędzi; Arcybiskup Ryś na temat imigrantów, a także przypadków wykorzystywania seksualnego najmłodszych; Żniwa w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zaprasza Krzysztof Kaczmarczyk Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: sukces Polonia Camp 2025 oraz spotkanie z Agnieszką Cubałą, autorką książek o Powstaniu Warszawskim Dziś w audycji: warsztaty i tematyczne panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi specjalnymi i zajęcia sportowe - to niektóre z atrakcji Światowego Spotkania Młodej Polonii - Polonia Camp. Rozmawiamy o nim z Mikołajem Falkowskim, prezesem Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Mówimy też o muzycznym projekcie Muzeum Powstania Warszawskiego, albumie "Sierpniowe". To artystyczne upamiętnienie powstańczego zrywu w sierpniu 1944 roku. Naszym gościem jest Agnieszka Cubała, autorka książek popularnonaukowych o Powstaniu Warszawskim. Łączymy się również ze Lwowem, skąd nadajemy Radiowy Magazyn Kuriera Galicyjskiego. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat:
Эфир 20.07, 17.00. Что открыли ученые из Ассоциации искусствоведов на землях бывшей Речи Посполитой? Как выглядела Варшава 100 лет назад? Что такое ягодзянки? Zobacz więcej na temat:
Эфир 20.07, 15.00. Польша и оборона Европы в контексте ультиматума Трампа. 100-летие со дня рождения Халины Миколаевской, актрисы и активистки демократической оппозиции в Польше. Польская теннисистка Ига Сьвентек — победительнице Уимблдона Zobacz więcej na temat:
X Konkurs Chopinowski 1980 (2) - laureaci Po omówieniu burzy, która rozpętała się w czasie jubileuszowej edycji Konkursu Chopinowskiego, czas na prezentację jej oficjalnych laureatów. Zobacz więcej na temat:
W Jezioranach - odcinek 3325 W domu Marty i Wierucha panuje radosna atmosfera – Aneczka właśnie dostała się na polonistykę! Choć sama nieco niepewna, czy podoła studiom, Zosia i Wieruch nie mają wątpliwości: poradzi sobie świetnie. To Zosia pomogła jej rozwinąć literackie pasje, więc jej wiara w Aneczkę ma solidne podstawy. Do domu wpada też Janusz Tetera – w świetnym nastroju, bo ustalił datę ślubu z Renatą. Euforia Tetery nie umyka Zosi, która nie może powstrzymać się od drobnej złośliwości. Ale i Janusz ma swoje zmartwienia – nie podoba mu się, że ślubu udzieli im Orda, a jeszcze bardziej boli go odmowa Adama, który nie chce być świadkiem. Na szczęście Justyna wychodzi z propozycją – jako rodzina Renaty zorganizuje wesele w "Sonacie" po kosztach. Emocje, napięcia i radości - wszystko to splata się w tej rodzinnej opowieści. Autorka: Katarzyna Ciesielska Ławrynowicz Obsada: Joanna Sobieska, Justyna Kulczycka, Isabela Markiewicz, Marcin Troński i Henryk Talar Zobacz więcej na temat:
Portret księżnej Daisy, który kryje w sobie tajemnicę Była jedną z najpiękniejszych kobiet epoki późno wiktoriańskiej, jej portrety były reprodukowane, a plotkarskie gazety opisywały życie. Do dziś historia księżnej Daisy von Pless przyciąga zwiedzających do Zamków w Książu i Pszczynie. Gościem audycji była Sylwia Smolarek-Grzegorczyk, kuratorka galerii portretów w drugim z tych muzeów zamkowych. Zobacz więcej na temat:
Stanisław Sojka – "Acoustic" "To jest płyta, która odmieniła moje życie artystyczne, ale także moje życie prywatne" - tymi słowami Stanisław Sojka rozpoczyna odcinek "Historii pewnej płyty" poświęcony wydanej w 1991 roku nakładem wydawnictwa Zic-Zac płycie - "Acoustic". Oprócz wokalisty gośćmi audycji są: Paweł Sztompke – wieloletni kierownik Redakcji Muzycznej Trójki, Marek Kościkiewicz - dyrektor wydawnictwa oraz Piotr Majewski - przed laty współudziałowiec firmy. Zobacz więcej na temat: Trójka
„Nieludzki” list 20 lipca 1847 r. w godzinach porannych w pracowni Eugène'a Delacroix niespodziewanie pojawił się Chopin, pragnąc raz jeszcze przeczytać swemu przyjacielowi list, który przed kilkoma dniami otrzymał od George Sand. Po burzliwych wydarzeniach w Nohant, kiedy to pisarka wyrzuciła ze swojego domu Solange z mężem, a Chopin stanął po ich stronie, zagroziła, że „gdyby przyjął ich w swoim domu – wszelkie kontakty między nią a nim muszą się skończyć”. Rozstanie po 9 latach bliskiej znajomości było więc przesądzone. „Wolę widzieć, że przechodzi Pan na stronę wroga niż bronić się przed wrogiem, którego wydało me łono i którego wykarmiłam własną piersią. […] Będąc w roli znieważonej matki, nic nie zdoła mnie skłonić do wyrzeczenia się tego autorytetu i tej godności. Długo byłam oszukiwana, dość długo byłam ofiarą” – pisała. Delacroix bardzo surowo ocenił ten list, nazywając go „nieludzkim, targanym okrutnymi namiętnościami”. Tego ranka zgadzał się ze zdaniem Chopina, choćby dlatego, by go pocieszyć. (md) Zobacz więcej na temat:
ПОГЛЯД. Фронт тримається, але ініціатива в Росії? Чи вистачить Україні сил утримати фронт без нових поставок зброї? Чому Захід гальмує рішення, і що означає втрата ініціативи? У розмові з військовим експертом Михайлом Жироховим та експертом Defence24 Міхалом Брушевським. Ведучі: Лариса Задорожна та Олексій Бурлаков. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: panel „Mosty do Polski” na Polonia Camp i projekt Centrum Archiwistyki Społecznej "Pamięciownik" W tym wydaniu: magazyn „Mija tydzień”; UE proponuje budżet na kolejną perspektywę finansową; podczas Polonia Camp 2025 odbył się panel „Mosty do Polski”; projekt Centrum Archiwistyki Społecznej „Pamięciownik” ruszył w Polskę. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
РОЗМОВА. Якими будуть подальші відносини Польщі та України? Як Варшаві та Києву варто будувати партнерський діалог під час повномасштабної війни Росії проти України, але водночас з урахуванням інтересів обох країн? Про все це йшлося на нещодавніх Майстернях польсько-українського примирення на Волині. Участь у заходах взяв доктор історії та політичний аналітик, заступник директора Центру діалогу імені Юліуша Мєрошевського Лукаш Адамський, якого Світлана Мялик запросила до розмови. Zobacz więcej na temat: війна росії проти України агресія українці у Польщі біженці з України історична правда
ПОЛЬСЬКА ВЕРСІЯ. Данута Кобилінська-Валас — перша в Польщі жінка-морський капітан «Сьогодення»: Данута Кобилінська-Валас — перша в Польщі жінка-морський капітан; Hortus (In) Conclusus: Про банальність зла Zobacz więcej na temat:
80 marszy Konfederacji. W stolicy kordon policji | DZIEŃ W 5 MINUT (19.07) Ulicami 80 polskich miast przeszły marsze przeciwników polityki migracyjnej rządu. W stolicy spotkali się z protestującymi o innych poglądach. Potrzebny był kordon policji. Niespokojnie także za zachodnią granicą. W dziesięciu przygranicznych niemieckich miastach protesty przeciw kontrolom na granicach. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: spotkanie Radosława Sikorskiego z uczestnikami Polonia Camp 2025 i stypendia im. Jana Pawła II W tym wydaniu: propozycję budżetu na kolejną perspektywę finansową zaprezentowała Komisja Europejska; w Warszawie ponad tysiąc młodych ludzi z 46 krajów świata bierze udział w kilkudniowym spotkaniu młodzieży polonijnej – z uczestnikami wydarzenia spotkał się szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski; trwa rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów kształcących się w Warszawie, o które mogą się ubiegać także młodzi ludzie zza granicy, np. ze Wschodu. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat:
Эфир 19.07, 17.00. Включение России в список позора ООН за преступления в Украине – что дальше? Какие обязанности у работодателя по отношению к работникам, когда за окном жара? Польская теннисистка Ига Сьвентек — победительнице Уимблдона Zobacz więcej na temat:
Trump ostrzega Rosję. Czy Putin boi się gróźb USA? Amerykański prezydent Donald Trump zapowiada wsparcie wojskowe dla Ukrainy i grozi Rosji kolejnymi sankcjami. Chce też wprowadzenie ceł dla państw, które kupują od Moskwy surowce naturalne. Czy Rosja ma się czego obawiać? Jaka jest sytuacja gospodarcza tego kraju i czego boją się tamtejsze elity? Na te pytania odpowiada w rozmowie z Piotrem Pogorzelskim, Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Zobacz więcej na temat: Piotr Pogorzelski NATO Rosja Ukraina POLSKA