Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

[KTO WYBIERA PREZYDENTA #03] Najważniejszy stan w USA: kto zdecyduje o losach prezydentury?

Prezydenta Stanów Zjednoczonych wybierają mieszkańcy stanów. Każdy taki stan wybiera swojego zwycięzcę, a potem punkty są sumowane. Ale tak naprawdę większość tych stanów w ogóle nie liczy się w wyborach. To, co jest ważne, to tak zwane stany wahające się czyli swing states. To w nich rozstrzygnie się wynik wyborów. Posłuchaj do końca, a dowiesz się, jakie to stany i poznasz sekret: jak przewidzieć wynik wyborów w USA.
Zobacz więcej na temat: 

Hazard - pułapka, w którą łatwo wpaść

Zatrzymanie oraz zarzuty dotyczące prowadzenia nielegalnej działalności hazardowej w internecie dla Kamila L. ps. Budda oraz innych osób w tym uczestniczących pokazały skalę zjawiska szarej strefy. Dlaczego jedni wpadają w to uzależnienie, a inni nie? Czym różni się od uzależnienia od substancji? Co można stracić? Jak wygląda terapia? Katarzyna Andrusikiewicz, psycholog, certfikowana psychoterapeutka uzależnień, Urszula – osoba z doświadczeniem uzależnienia od hazardu, autorka bloga Życie hazardzistki, Beata Biały, autorka książki "Hazardziści. Gra o życie" i adwokat Tymoteusz Paprocki są gośćmi Kuby Jamrozka.
Zobacz więcej na temat: 

Szczyt BRICS i chińskie manewry wokół Tajwaniu

Minister obrony narodowej Tajwanu zapowiedział, że jeśli Chiny zdecydują się na blokadę wyspy, władze w Tajpej uznają to za akt wojny. W mijającym tygodniu odbył się też szczyt BRICS – bloku współpracy gospodarczej i politycznej, w skład którego wchodzą m.in. Rosja, Chiny i Indie. Gośćmi Tomasza Sajewicza byli szef tajwańskiego biura European Values Center for Security Policy prof. Dominik Mierzejewski oraz Dana Heide – korespondentka dziennika "Handelsblatt".
Zobacz więcej na temat:  Chiny Tajwan BRICS

Польська версія: росія проти євроінтеграції

Наслідки російського впливу відображаються на результатах виборів у Грузії та Молдові. Як росія втручається в ці та інші країни-кандидати? З нагоди Міжнародного дня миру Інститут Пілєцького організував концерт «Портрети» Адама Балдиха
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: Melchior Wańkowicz przypominany oraz Radiowy Magazyn Kuriera Galicyjskiego

Dziś w programie o tym, że Polska chce zorganizować letnie Igrzyska Olimpijskie w 2040 roku - największą międzynarodową imprezę sportową. Na ten cel rząd i samorządy przeznaczą łącznie ok. 200 miliardów złotych. Strategię przygotowania Polski do tego wydarzenia zapowiedział minister sportu Sławomir Nitras. Dziś też rozmowa z Aleksandrą Ziółkowską –Boehm, pisarką, autorka książki „Melchior Wańkowicz przypominany” napisanej w 50-tą rocznicę śmierci pisarza. Nie zabraknie też magazynu Kurier Galicyjski, który przygotowali nasi koledzy ze Lwowa. Zapraszamy do słuchania!  
Zobacz więcej na temat: 

«Польскі бок завольна вучыцца!» – навуковец пра міграцыйны крызіс на беларуска-польскай мяжы 27-10-2024

Сёння ў праграме: выпуск навін; Каля чвэрці насельніцтва Уроцлава – іншаземцы, у тым ліку беларусы; «Польскі бок завольна вучыцца!» – навуковец пра міграцыйны крызіс на беларуска-польскай мяжы; Транспартная ізаляцыя з'яўляецца сурʼёзнай праблемай, перш за ўсё у малых гарадах і сельскай
Zobacz więcej na temat: 

Gwiazdy współczesnej sztuki ogrodowej

Z Magdaleną Kłos-Podsiadło, redaktorką wydawnictwa Wytwórnia i Małgorzatą Kiedrzyńską, projektantką ogrodów i inicjatorką projektu Garden Masterclass Polska, rozmawiał Paweł Sztarbowski. Opowieść o dwóch współczesnych twórcach ogrodów naturalistycznych - Piecie Oudolfie i Nigelu Dunnecie. Jakie są najnowsze tendencje w projektowaniu ogrodów? Jak projektować w reakcji na zmiany klimatyczne? Co możemy zrobić we własnych ogródkach dla promowania bioróżnorodności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

ПОЛЬЩА. ПІДСУМКИ ТИЖНЯ: Новий виток напруги між Польщею та Росією. Звіт Міноборони про Смоленську комісію

Новий виток напруги між Польщею та Росією. Звіт Міноборони про Смоленьку комісію. 21 жовтня у Варшаві розпочався Ukraina! 9. Festiwal Filmowy – єдина подія в Польщі повністю присвячена українському кіно.
Zobacz więcej na temat:  Польща росія Південна Корея

Dwie awangardy

27 października 1849 r. Hector Berlioz zamieścił w „Journal des Débats” felieton poświęcony Chopinowi. Wspominał zmarłego przyjaciela: „Ileż to przejmujących wrażeń potrafił wywołać swą muzyką! W jakże namiętnych i rzewnych wrażeniach zwykle pogrążał swą duszę! (…) gdy dotknął klawiatury, od razu stawał się poetą śpiewającym o miłościach swych wymarzonych bohaterów, o ich rycerskich hulankach, o ich tęsknotach za oddaloną ojczyzną”. Chopin poznał starszego od siebie o siedem lat Berlioza, gdy ten powrócił do Paryża z Rzymu. Jako stypendysta Prix de Rome przebywał wówczas w Villa Medici, siedzibie Akademii Francuskiej. Chopinowi zaimponował wysoką kulturą i błyskotliwą inteligencją. „Mimo przyjaznych, prywatnie, stosunków – napisał Tadeusz A. Zieliński w swej książce „Chopin. Życie i droga twórcza” – nie polubili jednak nawzajem swojej muzyki. (…) mieli najzupełniej różne wizje nowoczesności (...)”. Opierały się one, z jednej strony na „rozwichrzonym dramatyzmie”, z drugiej zaś na „kameralnym, najsubtelniejszym liryzmie”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: przyszłość Serbii okiem Polski oraz brazylijska Polonia w obronie języka polskiego

Dziś w programie podsumujemy najważniejsze wydarzenia tygodnia; następnie sprawdzimy czy przyszłość Serbii jest w Unii Europejskiej. Zdaniem polskiego premiera zdecydowanie tak; wspomnimy też Jadwigę Barańską. Aktorka, słynna Barbara z "Nocy i dni" zmarła w wieku 89 lat; na koniec gość programu opowie o brazylijskiej odmianie języka polskiego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: 

СВІЙ ЦЕХ. «Битва за Мазепу» і деколонізаційні історії у варшавській Захенті

Теми привласнення історії, спадщина колоніалізму і імперіалізму у виставці «Потенційні історії» у Захенті. Розмови з автором реп-батлу «Битва за Мазепу» Миколою Рідним і авторкою проєкту «Триб життя» Марією Матяшовою
Zobacz więcej na temat: