LP "No Witness" Utwór znalazł się na wydanym w ubiegłym roku albumie artystki zatytułowanym "Lost On You". Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
"Napisałem parę exercisów" W listopadzie 1829 roku Chopin komponował swoje etiudy. W liście do przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego, mecenasa sztuki, przemysłowca, właściciela ziemskiego, pod datą 14 listopada 1829 roku młody kompozytor skreślił takie słowa: "Napisałem parę exercisów [etiud – przyp. sd] – przy Tobie bym je dobrze zagrał". (sd) Zobacz więcej na temat:
Mentor zachęca geniusza W liście z Warszawy z 1832 roku Józef Elsner, do swego ucznia Fryderyka Chopina w Paryżu, delikatnie go napomina, żeby pomyślał o napisaniu opery. "Opera jako widowisko […], oczekując swego udoskonalenia, jeszcze nie stoi na stopniu swojej prawdziwej szczytności. Doprowadzić ją mogą do niego poeci i kompozytorowie wszystkich narodów ucywilizowanych, wspólnym usiłowaniem. Szkoda, że z Tobą i podobnymi oraz Mickiewiczami mówić – i konferować nie mogę!" (sd) Zobacz więcej na temat:
Urodziny Anny Marii Stańczyk Tego dnia w 1948 roku urodziła się wybitna pianistka Anna Maria Stańczyk, wychowanka prof. Jana Ekiera i prof. Bronisławy Kawalli. Laureatka kilku festiwali i konkursów pianistycznych, była pierwszą w Polsce interpretatorką Koncertu skrzypcowego Beethovena w wersji fortepianowej oraz pierwszą w Anglii wykonawczynią dzieł Chopina w nowej redakcji Jana Ekiera. Otrzymała "Złotą Płytę" za CD "Anna Maria Stańczyk Plays Liszt" oraz diamentową za "24 Classic Hits". (sd) Zobacz więcej na temat:
Rocznica śmierci Józefa Wieniawskiego W 1912 roku zmarł w Brukseli wielki polski pianista, kompozytor i pedagog Józef Wieniawski. Urodził się 180 lat temu w Lublinie w rodzinie muzycznej. Występy rozpoczął wraz z bratem Henrykiem, skrzypkiem (9 września 1850 "cudowne dzieci" dały pierwszy koncert w Warszawie). Józef miał tak fenomenalną pamięć, że po jednorazowym usłyszeniu utworu mógł go bezbłędnie powtórzyć, czym zadziwił m.in. kompozytora Gioachino Rossiniego. Był pierwszym wirtuozem w historii, który wykonał wszystkie etiudy Chopina na jednym koncercie i jednym z nielicznych, dających recitale poświęcone wyłącznie muzyce Chopina. (sd) Zobacz więcej na temat:
http://www.polskieradio.pl/232 Z osobą Józefa Piłsudskiego jest związanych wiele przełomowych wydarzeń w historii naszego kraju. Polskie Radio, jako jedyne, utrwaliło głos Marszałka. To nagranie otwiera serwis. Zobacz więcej na temat: osobowości Serwisy specjalne - Dzieje Polski Serwisy specjalne - osobowości
Bajanie Kulfona i Moniki (6 - 10. 11. 2017) W tym tygodniu Kulfon i Monika przywitają Was tradycyjnie bardzo legendarnie. Zobacz więcej na temat: Kulfon i Monika legendy POLSKIE RADIO DZIECIOM
Pola Chobot & Adam Baran "Brudno" To singiel promujący epkę Poli Chobot i Adama Barana zatytułowaną "Brudno". Zobacz więcej na temat: Trójka
Urodziny Andrzeja Tatarskiego Tego dnia w 1944 roku urodził się w Więcborku (ob. woj. kujawsko-pomorskie) Andrzej Tatarski – wybitny pianista, kameralista i pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, gdzie uczył się pod okiem prof. Olgi Iliwickiej-Dąbrowskiej oraz w Paryżu, gdzie był uczniem prof. Vlado Perlemutera. Działalność koncertową rozpoczął już podczas nauki. Grał wszystkie dzieła kameralne Chopina, które wykonywał z wieloma artystami polskimi i zagranicznymi, a także wiele solowych. Koncertował w większości krajów Europy oraz w USA, Japonii, Korei i na Jamajce. Dokonał wielu prawykonań utworów polskich i zagranicznych kompozytorów. (sd) Zobacz więcej na temat:
"Świetlista i anielska" Emilia Dwieście pięć lat temu, w 1812 roku, urodziła się w mieszkaniu rodziców (Pałac Saski w Warszawie), Emilia, najmłodsze dziecko Mikołaja Chopina i Justyny z Krzyżanowskich, siostra Fryderyka. Według świadectw ówczesnych, błyszczące oczy nadawały jej wyraz "świetlisty i anielski", co w połączeniu z nadzwyczajną dobrocią i łagodnością oraz żywą inteligencją i zamiłowaniem do nauk, stanowiło o jej wyjątkowości. Najbliższych rozbawiała rymowanymi żarcikami np.: "Jak nie dacie winka / gorsza będzie minka" lub skłaniała do refleksji: "Jak smutne na tej ziemi czeka przeznaczenie / Na to cierpi, by swoich pomnożył cierpienie". Zmarła przedwcześnie w piętnastym roku życia. (sd) Zobacz więcej na temat:
"Zawsze kochany Panie Elsner!" W liście z Francji do prof. Józefa Elsnera Fryderyk napisał: "Paryż, 8 Novembra 1842. Kochany, zawsze kochany Panie Elsner! Nie uwierzysz, ile mi każda literka i nutka Twoja przyjemności robi – dziękuję Ci ślicznie za muzykę przysłaną […]. Ściskam Pana serdecznie. Kocham zawsze jak syn, jak stary syn, jak stary przyjaciel. F. Chopin". (sd) Zobacz więcej na temat:
Fryderyk Chopin - Romantycznie Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Jerzy Godziszewski - to nazwiska nieodłącznie związane z polską tradycją pianistyczną i rzecz jasna - Chopinem! Poszukując wzorcowych nagrań mazurków, walców, nokturnów czy preludiów, nie sposób pominąć wymienionych pianistów. Znajdziemy ich na płycie wydanej niedawno przez Polskie Radio. Nagrania pochodzą z sesji nagraniowych oraz występów przed publicznością i powstawały na przestrzeni niemal pół wieku. Piękny to i cenny przekrój naszej Chopinowskiej pianistyki, wzbogacony jeszcze o wyjątkowe, przypomniane tu po latach nagranie Mazurka a-moll op 17 nr 4, dokonane przez Natalię Gawriłową w czasie VIII Konkursu Chopinowskiego. Bez wątpienia fonograficzna pozycja obowiązkowa. (Maciej Łukasz Gołębiowski) Zobacz więcej na temat:
Berlioz i Chopin Według badań prof. Mieczysława Tomaszewskiego, 7 listopada 1832 Hektor Berlioz wraca z Włoch do Paryża i tego dnia rozpoczynają się jego bliskie kontakty towarzyskie z Chopinem. Dowodem owych relacji jest wspólna wycieczka na Montmartre wraz z popularnym nad Sekwaną pianistą i kompozytorem Franciszkiem Lisztem oraz francuskim poetą, dramaturgiem i powieściopisarzem Alfredem de Vigny (żyjącym w latach 1797-1863). (sd) Zobacz więcej na temat:
Pianista, geniusz, patriota, Paderewski Tego dnia w 1860 w Kuryłówce na Podolu przyszedł na świat Ignacy Jan Paderewski, wielki patriota, genialny pianista, kompozytor, pedagog i polityk. Przez całe życie, budując swoją karierę artysty, walczył o odzyskanie przez Polskę niepodległości, do czego wreszcie doprowadził. Był pierwszym premierem rządu w wolnej Polsce. Zmarł w Nowym Jorku w 1941 roku, gdy trwała II wojna światowa. Według jego woli trumnę złożono na cmentarzu Arlington, ale nie pochowano. Pogrzeb dokończono 51 lat później (5 lipca 1992) w Warszawie, składając doczesne szczątki w krypcie archikatedry św. Jana. (sd) Zobacz więcej na temat:
"Gram u Wizytek" W pierwszym tygodniu listopada 1825 roku Chopin zostaje licealnym organistą. "Gram co tydzień, w niedzielę u Wizytek na organach" - pisze. Na zakończenie mszy śpiewano wówczas Boże, coś Polskę, z dawnym tekstem i dawną melodią; być może z tego czasu – sądzą badacze – pochodzi jego Largo Es-dur, będące opracowaniem tej pieśni w owej pierwotnej wersji. (sd) Zobacz więcej na temat:
Urodziny Karola Tausiga 4 listopada 1841 urodził się w Warszawie Karol Tausig, genialny pianista i kompozytor. Początkowo Franciszek Liszt nie chciał go przyjąć na ucznia, ale gdy 14-letni Tausig zagrał mu Andante spianato i Wielkiego poloneza Es-dur op. 22 Chopina, Liszt powiedział: "tacy ludzie jak on zdarzają się rzadko, że nie wiadomo gdzie ich szukać". Urzeczony nim Brahms dedykował mu Wariacje na temat Paganiniego op. 35, a Wagner powierzył sporządzanie wyciągów fortepianowych swych oper. Tausig fenomenalnie grał dzieła Chopina, zaś jego Koncert e-moll ponownie zinstrumentował i nieco przekomponował. (sd) Zobacz więcej na temat: