Polskie Radio
Section05
społeczeństwo obywatelskie

"Code Your Path": szansa na odmianę w życiu uchodźców w Polsce. Pierwsza audycja "Cyklu obywatelskiego"

"Cykl obywatelski" to audycja o mocy, która drzemie w ludziach, a gdy w końcu się przebudzi – potrafi chronić lasy, jednoczyć rodziców dzieci nieheteronormatywnych, aktywizować uchodźców, pilnować urzędników, liczyć drzewa, dbać o prawa uczniów i dużo, dużo więcej. To audycja o aktywności obywatelskiej, działaniach antydyskryminacyjnych, kontroli instytucji publicznych, prawach mniejszości, rozmowie mimo różnic, pomocy dla uchodźców i migrantów oraz o wielu innych inicjatywach, które warto naśladować i wspierać. Pierwszy odcinek był poświęcony projektowi "Code Your Path". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc migracja uchodźcy Trójka Wojciech Dorosz

Polskie Radio 24 Działać wspólnie i się uczyć. Jak założyć przedsiębiorstwo społeczne?

- Klasyczna spółdzielnia socjalna osób indywidualnych polega na wspólnotowości. Wszyscy członkowie są pracownikami i jednocześnie zarządzają spółdzielnią, co stanowi duże wyzwanie - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Juraszek-Kopacz z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Gościem był również prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej "Kto Rano Wstaje" Wojciech Jóźwiak. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Błażej Prośniewski POLSKA GOSPODARKA przedsiębiorstwo społeczeństwo

W wyborach liczy się każdy głos. "Nie zmarnuj swojego"

- To brzmi trochę abstrakcyjnie, kiedy mówimy, że krzyżyk postawiony przy nazwisku osoby kandydującej może zmienić świat, ale chcę wierzyć, że tak właśnie to działa. Nasz głos jest ważny, dlatego idę na wybory - mówi Aleksander Lipski, współtwórca platformy Orientuj.się i prowadzący program "No wiadomo" w TVP.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wybory do Parlamentu Europejskiego wybory w Polsce pokolenie z Ula Kaczyńska młodzież

"Otwarty Jazdów" - Rotacyjny Dom Kultury dla wszystkich

- To jest właściwie takie utopijne miejsce w centrum Warszawy, obok ulicy Wiejskiej. W 27 drewnianych domkach zbudowanych w 1945 roku funkcjonuje miejska wioska. Ludzie chcą tworzyć tę przestrzeń w zupełnie inny, oddolny sposób, wspólnie decydować o jej przyszłości. Partnerstwo Otwarty Jazdów to zrzeszenie 26 organizacji, które od 10 lat tworzą oddolne centrum kultury - mówiła Anna Woźniak-Biriukova z sekretariatu Rotacyjnego Domu Kultury Śródmieście na Osiedlu Jazdów.
Zobacz więcej na temat:  organizacje pozarządowe Otwarty Jazdów Jan Kanty Zienko Dwójka KULTURA społeczne zaangażowanie ngo