Polskie Radio
Section05
społeczeństwo obywatelskie

pr24 Prof. Kamiński o Parlamencie Europejskim: to reprezentacja partii politycznych, nie obywateli

- Przeprojektowanie takiego organizmu, jak Unia Europejska, byłoby rzeczą niezwykle trudną. Chyba trzeba zadowalać się tym, co jest, jednocześnie reformując różne najbardziej bolesne i negatywne elementy - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog Polskiej Akademii Nauk prof. Antoni Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Janecki opozycja społeczeństwo obywatelskie Unia Europejska Parlament Europejski Polska w Unii Europejskiej Europa ŚWIAT

"Już niemal połowa uprawnionych złożyła wniosek o świadczenie". Maląg o programie "Dobry start"

Marlena Maląg poinformowała, że "rodzice złożyli 1,5 mln wniosków o przyznanie świadczenia "Dobry start" - To niemal połowa uprawnionych do jego otrzymania - przekazała minister rodziny i polityki społecznej. Dodała, że do tej pory wypłaconych zostało niemal 290 tys. świadczeń. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg społeczeństwo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej społeczeństwo obywatelskie

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA muzeum skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

Prof. Kamiński: atomizacja społeczna sprzyja ekstremalnym postawom

- Jeśli chcemy się z kimś porozumieć, to odsuwamy na bok sprawy poglądów i porozumiewamy się w kwestiach, jakie nas łączą. Atomizacja społeczna sprzyja zaś temu, by wpadać w ekstremalne postawy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. W jego ocenie "wykorzenione" środowiska sprzyjają postawom łączenia się na gruncie poglądów politycznych i lekceważenia ludzi o innych poglądach.
Zobacz więcej na temat:  polityka Stanisław Janecki POLSKA społeczeństwo opozycja społeczeństwo obywatelskie

PR24 "Geniusz, który ukształtował świadomość narodu". Prof. Jerzy Miziołek o Janie Matejce

- Miał wielkie umiłowanie historii. Z atakiem na Kraków zetknął się osobiście, a z udziałem w powstaniu - poprzez braci. A więc ukształtowały go najrozmaitsze powiewy patriotyzmu. Dlatego popłynęły arcydzieła, które dziś nas zachwycają - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie historia Polski malarstwo Jan Matejko

"Sercem i czynem chcemy pokazać Boga". Siostry Służebnice Ducha Świętego o pomocy uchodźcom

- Pomoc uchodźcom z Ukrainy to zupełnie inny charakter posługi, bo po prostu żyjemy razem. To doświadczenie tworzenia rodziny, która sobie wzajemnie pomaga - mówiła w Polskim Radiu 24 s. Aleksandra Haf ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. O pomocy Ukraińcom opowiadała także s. Dolores - Dorota Zok, przewodnicząca Konsulty i przełożona prowincjalna zgromadzenia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie święto pracy Ukraina wojna 2022 uchodźcy Kościół

"To powinno być święto ludzi pracy, a nie pracy". Prof. Wysocki o 1 maja

- To powinno być święto ludzi pracy, a nie pracy. Trzeba widzieć personalny wymiar służby. Bo to jest także służba własnemu społeczeństwu, państwu. Oprócz wymiaru duchowego pracy, winniśmy widzieć też państwo. Państwo też jest wartością. Jest strukturą, która organizuje. Państwo powinno być obywatelskie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie święto pracy

PoKolędzie JP2. Ruszyła 7.edycja akcji

PoKolędzie JP2 to projekt służący integracji społecznej zainicjowany w 2013 roku przez członków Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizując spotkania kolędowe wśród osób o utrudnionym lub ograniczonym dostępie do kultury, promują polską tradycję kolędowania oraz solidarność społeczną. Rokrocznie do projektu przystępują kolejne chóry, soliści i zespoły z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo

"Dał nowy wyraz antropologii katolickiej". Prof. dr hab. Jan Przybyłowski o Janie Pawle II

- Jan Paweł II dokonał pewnego rodzaju przewrotu kopernikańskiego w myśleniu. Mówił w swojej programowej encyklice, że to w człowieku należy widzieć drogę, którą Kościół powinien podążać. Dał on tej antropologii katolickiej nowy wyraz - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo papież Jan Paweł II Karol Wojtyła chrześcijaństwo katolicyzm Kościół katolicki