Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

[KTO WYBIERA PREZYDENTA #01] Co to jest QAnon?

5 listopada będzie jednym z najważniejszych dni 2024 roku na świecie. Tego dnia, w pierwszy wtorek listopada, zaplanowane są wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. I to właśnie wtedy okaże się, kto będzie najpotężniejszym człowiekiem na świecie. A co jeśli ten najpotężniejszy człowiek jest sterowany z tylnego siedzenia? A może rację ma ruch QAnon, który twierdzi, że wszystko to jest częścią wielkiego spisku satanistów? Zapraszam na pierwszy odcinek z serii „Kto wybiera prezydenta“, specjalnej serii poświęconej wyborom w Ameryce. Opowiadam Ci o tym, kto i co sprawia, że wygrywa się wyścig o Biały Dom. Posłuchaj do końca, a dowiesz się, co to jest QAnon czyli ruch skupiony wokół Donalda Trumpa, który może pomóc mu wygrać wybory. Muzyka: Density & Time - „Twin Lynches“ Kevin MacLeod - „Heart of the Beast“ Kevin MacLeod - „Metaphysik“ Kevin MacLeod - „Martian Cowboy“
Zobacz więcej na temat: 

Być u Kopciuszka

18 października 1817 r. w „Gazecie Warszawskiej” pojawiła się informacja anonsująca otwarcie kawiarni pod nazwą „Kopciuszek”, właścicielem której był znany cukiernik Józef Baldi. Kawiarnia sławę swą zawdzięczała znanym nazwiskom pisarzy, aktorów i muzyków wśród nich Elsnera i Kurpińskiego. Z „Kopciuszkiem” związane było także nazwisko Chopina. Po pierwszym swym koncercie w Teatrze Narodowym, Fryderyk napisał: „(…) parter narzekał na ciche granie – i chciałbym być u Kopciuszka, żeby słyszeć debata, jakie się musiały toczyć o moją osobę”. W „Kopciuszku” zbierali się przede wszystkim przedstawiciele starszego pokolenia. Jednak zdaniem Fryderyka, częstego bywalca kawiarni (w towarzystwie swych rówieśników), „młodzi prowadzili tam ożywione dyskusje, debaty pro i contra, i to na tak specjalny temat, jak np. technika gry”. W najświetniejszym okresie „Kopciuszka”, dostępne były tam wszystkie wychodzące w Warszawie periodyki, a także przyciągająca uwagę młodzieży prasa zagraniczna m.in. „Gazeta Hamburska” i „Gazeta Berlińska”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: ukraiński plan zwycięstwa w wojnie z Rosją oraz 46 rocznica wybrania Karola Wojtyły na papieża

W dzisiejszej audycji mówimy o ukraińskim planie pokojowym, przedstawionym przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Mówimy także o miejskim hałasie, który według raportu WHO skraca życie. Wspominamy wybranie Karola Wojtyły na papieża. Naszymi gośćmi są dziś Natalia Denysiuk i Walery Wakoluk związani z "Monitorem Wołyńskim", pismem ukazującym się w Łucku po polsku i ukraińsku.
Zobacz więcej na temat: 

Myroslav Trofymuk, czyli AЙKTRONER

Gościem studia X jest Myroslav Trofymuk, czyli AЙKTRONER (czyt. AJKTRONER) - muzyk, dyrektor kreatywny Zemla. Studio, założyciel projektu impro sesji ХАТНЄГРАННЯ (HOMEPLAYING), redaktor Polskiego Radia dla Ukrainy. Jego zainteresowania obejmują łączenie poezji dźwiękowej z akompaniamentem muzycznym bliskim hip-hopowi, eksperymentalnej muzyce elektronicznej, ambientowej oraz melodyjnemu techno. Ważnym elementem jego kompozycji muzycznych są eksperymenty z dźwiękami otoczenia i ludzkimi głosami. 
Zobacz więcej na temat: 

Польское радио на русском: закон РП «О Нацсистеме кибербезопасности», авторская программа Н. Ворошильской

В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: поправки к закону Польши «О Национальной системе кибербезопасности». 4. Мой дневник: авторская программа Натальи Ворошильской.
Zobacz więcej na temat: 

Dj Lenar – Marcin Lenarczyk

Gościem kolejnej odsłony Studia X jest  Marcin Lenarczyk aka DJ Lenar, dj, producent, kompozytor, który współpracował z Eugeniuszem Rudnikiem w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Jako reżyser dźwięku zajmuje się całym procesem filmowej produkcji dźwięku. Od pracy nad sound designem już na poziomie scenariusza, po nagrania na planie i postprodukcję finalizowaną zgraniem kinowym. Autor wielu nagród za osiągnięcia w sferze audio np. za najlepszy dźwięk na Koszalińskim Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film”, czy na FPFF w Gdyni.
Zobacz więcej na temat: 

Аляксандра: Polin – адзін з нешматлікіх музеяў у Варшаве, дзе ёсць прапанова для беларусаў і на беларускай мове

Людзі камфортна сябе адчуваюць, калі ёсць магчымасць пачуць  пра сваю гісторыю на роднай мове, распавядае Аляксандра, якая займаецца ў Музеі Polin беларускімі праектамі. Музей гісторыі польскіх яўрэяў рэгулярна ладзіць для беларусаў экскурсіі ды гарадскія шпацыры на беларускай мове. Установа рыхтуецца да пашырэння сваёй адукацыйнай прапановы, рыхтуючы больш майстар класаў ды розных практычных заняткаў. 
Zobacz więcej na temat: 

Aktorka Małgorzata Zajączkowska o FPFF w Gdyni: kierujemy się na Cannes

49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przeszedł do historii. Złote Lwy - najważniejszą nagrodę Konkursu Głównego - jury przyznało filmowi "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland. Srebrne Lwy natomiast trafiły w ręce twórców filmu "Dziewczyny z igłą", który doceniono w sześciu kategoriach. Gościem Andrzeja Sołtysika była aktorka Małgorzata Zajączkowska, przewodniczącą jury w konkursie głównym tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  kino Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

O "Powitalniku". Pomoc dla rodziców, którzy otrzymują informację o diagnozie dziecka

Gośćmi Kuby Wygnańskiego były Justyna Dąbrowska, psycholożka i psychoterapeutka, która zajmuje się psychoterapią okołoporodową, tematami dotyczącymi straty, niepłodności, traumy okołoporodowej, depresji poporodowej i trudności z nawiązaniem relacji z niemowlęciem, oraz Olga Ślepowrońska – wiceprezeska Stowarzyszenia Mudita, organizacji pozarządowej wspierającej tych, którzy bez przerwy troszczą się o innych: bliskich osób z niepełnosprawnościami.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci osoby z niepełnosprawnościami