W Jezioranach - odcinek 3256 Powieść Radiowa "W Jezioranach” powstała w 1960 roku, jako wiejski odpowiednik bardzo wtedy popularnych "Matysiaków”. Od początku była utrzymana w konwencji vérité, czyli słuchowiska będącego jak najbliżej rzeczywistości, co zmuszało twórców do zachowania trzech jedności: miejsca, czasu i akcji. Odcinek 3256. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 23 marca 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. o rywalizacji w Planicy, gdzie skoczkowie rywalizują w ostatnich w tym sezonie konkursach. Zobacz więcej na temat:
Jubileusz 30-lecia Honoraty Leszczyńskiej Wydarzyło się 100 lat temu, 23 marca 1924 roku, obchodzono jubileusz 30-lecia Honoraty Leszczyńskiej... Zobacz więcej na temat: niepodległość
REDAKCJA POLSKA Aktualności 23 marca godz. 22:00 Dziś w programie magazyn Mija Tydzień, powiemy też o obradach Międzynarodowego Forum im. Konstantego Kalinowskiego w Wilnie, o tegorocznym laureacie nagrody profesora Aleksandra Gieysztora, zapraszamy również na spotkanie z animatorką życia polonijnego w Norwegii Sylwią Balawender. Zobacz więcej na temat:
Українська служба Польського радіо 23-03-2024 , 19:00 Українська служба Польського радіо 23-03-2024 , 19:00. Zobacz więcej na temat:
Po Prostu Wschód W sobotę 23 marca w magazynie Po prostu Wschód rozmawiamy o ataku terrorystycznym pod Moskwą, największym od niemal 20 lat. Mówimy także o operacjach prowadzonych przez lojalne w stosunku do Kijowa oddziały rosyjskie na terytorium Rosji. Czy rzeczywiście doprowadzą one do zmian na froncie? Przyjrzymy się też, jak wygląda sytuacja na okupowanym od 10 lat Krymie. Moimi gośćmi będą: Piotr Żochowski (OSW) i Nedim Usejnow (działacz krymskotatarski). Zobacz więcej na temat: Piotr Pogorzelski Rosja terroryzm
REDAKCJA POLSKA Aktualności 23 marca godz. 17:30 W dzisiejszej audycji powiemy o wiecu w Wilnie w obronie szkół mniejszości narodowych, zorganizowanym przez polską społeczność, o odkryciu polskiego naukowca prof. Jacka Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego, które rozwija technologię mRNA, dziś też spotkanie z polskim muzykiem grającym bluesa i rocka Łukaszem Drapałą i rozmowa o jego muzycznych inspiracjach i fascynacjach. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 23-03-2024, 17:00 В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Владимир Осечкин о бойне в «Крокус Сити Холле»: Этот теракт осуществила ФСБ руками ИГИЛ. 3. О концепции 15-минутных городов в Польше. 4. История: из истории польского кино-20-е, 30-е годы ХХ века. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 23-03-2024, 15:00 В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Выборы в Европарламент и угроза российского вмешательства в электоральный процесс. 3. Владимир Осечкин о бойне в «Крокус Сити Холле»: Этот теракт осуществила ФСБ руками ИГИЛ. 4. Третий сектор: 25-летие премии им. А. Гейштора, учрежденной Фондом им. Л. Кроненберга Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 23.03.2024 Dalsze wsparcie dla Ukrainy i deklaracja o przekazaniu jej zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów - to postanowienia unijnego szczytu, który zakończył się w Brukseli. Komisja Europejska zaproponowała też cła zaporowe na zboże z Rosji i Białorusi. Mają też nastąpić zmiany w umowie Brukseli z Kijowem o bezcłowym handlu. Przygotowali: B. Płomecka, M. Skajewska, B. Husejnow. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 23.03.2024 Dalsze wsparcie dla Ukrainy i deklaracja o przekazaniu jej zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów - to postanowienia unijnego szczytu, który zakończył się w Brukseli. Komisja Europejska zaproponowała też cła zaporowe na zboże z Rosji i Białorusi. Mają też nastąpić zmiany w umowie Brukseli z Kijowem o bezcłowym handlu. Przygotowali: B. Płomecka, M. Skajewska, B. Husejnow. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 22 marca godz. 22:00 W tym wydaniu: spodziewane jeszcze większe represje w Rosji po sfałszowanych wyborach prezydenckich; uchwała Senatu w sprawie uwolnienia Andrzeja Poczobuta; projekt ustawy w sprawie uznania śląskiego za język regionalny; wystawa „Gdzie ten Hłasko?” prezentującą kilkadziesiąt prac plastycznych inspirowanych postacią i twórczością pisarza. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 22 marca 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. o rywalizacji w Planicy, gdzie skoczkowie rywalizują w ostatnich w tym sezonie konkursach. Zobacz więcej na temat:
Piłsudski świadkiem w sprawie porucznika Błońskiego Wydarzyło się 100 lat temu, 22 marca 1924 roku, Józef Piłsudski zeznawał jako świadek w sprawie porucznika Błońskiego... Zobacz więcej na temat: niepodległość
Sportowe historie – Kazimierz Wierzyński W tym odcinku, który ukazuje się tuż po - przypadającym 21 marca - Światowym Dniu Poezji, przybliżamy historię pierwszego poety w Polsce nagrodzonego złotym medalem olimpijskim za... Tom wierszy. Zobacz więcej na temat: Kazimierz Wierzyński poezja igrzyska olimpijskie
"Szōgun". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu o brutalnej walce o władzę w Japonii? I Prof. Ewa Pałasz-Rutkowska Serial "Szōgun", który w Polsce oglądać można na platformie Disney + bije rekordy popularności na całym świecie i cieszy się przychylną opinią krytyków. Nie brakuje głosów, że adaptacja książki Jamesa Clavella o tym samym tytule i jednocześnie remake niezwykle popularnego serialu z lat 80. to najlepsza produkcja tego roku. Akcja serii rozgrywa się u progu XVII wieku w Japonii, a osią fabuły jest walka o władzę, którą podejmuje pan Toranaga. Świat ten obserwujemy oczami Johna Blacktohorne’a angielskiego żeglarza, który trafia w sam środek dziejowej zawieruchy. Jak wyglądała prawdziwa walka o władzę i tytuł szoguna u progu XVII wieku w Japonii? Kim był i jaką rolę odegrał William Adams, pierwowzór serialowego Johna Blackthorne’a? Jaką rolę w walkach o dominację nad Japonią odegrali Portugalczycy? Czy samurajowie, by odkupić hańbę mordowali swoje dzieci? Na te i inne pytania odpowie prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, kulturoznawczyni i orientalistka z Katedry Japonistyk Uniwersytetu Warszawskiego. Zaprasza Bartłomiej Makowski Zobacz więcej na temat: serial Japonia
Беларуская служба Польскага радыё 23-03-2024, 15:30 У перадачы: Былы дарадчык Байдэна і Трампа папярэджвае, што Расія выкарыстоўвае кібезброю такім чынам, каб дасягнуць поспех ва Украіне, не ўваходзячы ў ваенны канфлікт з НАТА; У Еўропы праблема - салдаты масава сыходзяць з арміі; Полькі расказалі пра прычыны ніскай нараджальнасці; Як дзейнічаюць "Беларускія магістраты", якія закліканыя для падтрымкі перспектыўных праектаў беларускай справы вызначай сумай грошай?; Сацыёлаг Дарыя расказала нам пра сваю адаптацыю ў Польшчы і пра 2020 год. Zobacz więcej na temat:
Ciałopozytywność Ruch ciałopozytywność jest buntem wobec kultury, która wywierała i nadal wywiera ogromną presję na postrzeganie naszego ciała. Jest ono permanentnie i bezpardonowo oceniane w sieci. Na tego rodzaju krytykę najbardziej narażone są dzieci w wieku szkolnym, w tym głównie nastolatki. Uniwersytet Medyczny w Swansea wraz z uczelniami w Oksfordzie i Birmingham w ciągu 20 lat przyjrzał się ponad 150 tys. dzieci i młodzieży z 30 krajów. Na podstawie tych badań opublikował raport, z którego wynika, że wśród osób poniżej 25. roku życia, które doświadczyły tego rodzaju przemocy, ryzyko podjęcia próby samobójczej lub samookaleczenia jest ponad dwukrotnie wyższe niż u pozostałych. Alarmujące w tym względzie są także raporty Najwyższej Izby Kontroli. Zobacz więcej na temat: Katarzyna Stoparczyk dzieci telefon zaufania