Polskie Radio
Section05
ekologia

Bezmięsny schabowy przyszłością naszej kuchni? Nadchodzi rewolucja alternatywnych białek

W Europie gwałtownie rośnie sprzedaż produktów pochodzenia roślinnego. Związane jest to m.in. z rosnącą świadomością konsumentów na temat wpływu spożycia mięsa na ludzkie zdrowie i długość życia. Dlatego coraz większą karierę robią alternatywne źródła białka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zwiększenie ich produkcji ma również wpływ na gospodarkę i klimat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie zdrowe odżywianie wegetarianizm weganizm zdrowie i dieta ekologia rolnictwo białko hodowla zwierząt klimat mięso Trójka Szymon Majchrzak Krzysztof Łoniewski

Na ratunek Amazonii. Peruwiańczycy biorą sprawy w swoje ręce

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii ponownie zalesiają lasy deszczowe, które pokrywają 60 proc. tego terytorium. Wielka społeczna akcja jest związana z regularnym niszczeniem dziewiczych lasów przez rabunkową i nielegalną wycinkę - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Amazonia Peru lasy deszczowe ekologia ochrona środowiska

Międzynarodowy Dzień Ziemi - promować ochronę środowiska

Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w dniu 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, zwiększenia świadomości ekologicznej, budowania wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę oraz inspirowania do życia w zgodzie z naturą. W tym roku hasłem święta jest "Planeta kontra tworzywa sztuczne". Gość: ekolog, Sławomir Brzózek.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Międzynarodowy Dzień Ziemi ekologia

Dorota Wolff: zaśmiecamy przyszłość naszych dzieci

- W jednostce nie ma siły, siła jest w masie, im bardziej będziemy propagować modę z drugiej ręki, tym bardziej walczymy o to środowisko. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje, jaka czeka nasz przyszłość. W raporcie Greenpeace jest informacja, że w 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Wolff ("Drzwi do stylu").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe

Sprzątanie świata wcale nie musi być potrzebne. Co zrobić, aby tego nie robić?

Chociaż sprzątanie towarzyszy nam na co dzień, to i tak nie lubimy tego robić. A jak stwierdził gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom cały sekret tkwi w tym, abyśmy nie musieli tego robić, a nauczyli się żyć i postępować tak aby porządek w domu i na świecie był naszym nawykiem. O ekologicznych pomysłach na życie w uporządkowanym świecie rozmawialiśmy dziś w Dniu Ziemi, ze Sławkiem Brzózkiem, ekspertem ekologicznym. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie problemy społeczne ekologia planeta Ziemia

Operacja Czysta Rzeka - działania na rzecz środowiska z rywalizacją w tle

Na dnie oraz brzegach rzek można znaleźć rozmaite rzeczy. To nie tylko powalone drzewa i rośliny, ale też śmieci pozostawione przez człowieka. Z niechcianymi "dekoracjami" walczą uczestnicy ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka. W tym roku akcja odbywa się po raz szósty; poza zbiornikami wodnymi wolontariusze sprzątną również m.in. tereny leśne. Operacja obejmie m.in. tereny województwa lubelskiego, gdzie organizatorzy przewidzieli również nagrody dla uczestników.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski czystość ekologia Operacja Czysta Rzeka lubelskie przyroda rzeka

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia Kamil Jasieński klimat kryzys klimatyczny ekologia katastrofa ekologiczna przyroda natura

Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka

- Nie jest łatwo zobaczyć wilka w naturze, pomimo tego, że jego populacja się zwiększa. Wilk jest zwierzęciem ostrożnym, które stara się unikać człowieka, takie spotkania są stosunkowo rzadkie. Dzikie zwierzęta w lesie dużo wcześniej zdają sobie sprawę z naszej obecności, niż my je dostrzegamy. Zdrowe, dzikie wilki cechują się antropofobią, lękiem przed człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem" (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe wilk