Polskie Radio
Section05
17 września 1939

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego 17 września 1939 Dwójka Ukraina

"Orlęta. Grodno ‘39". Do kin wchodzi pierwszy film o sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Jak wyglądała obrona miasta przed wrogiem?

9 września 2022 do kin wchodzi film "Orlęta. Grodno ‘39" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Najnowsza produkcja twórcy "Karbali" i współscenarzysty dzieła "Generał Nil" poświęcona jest bohaterskim obrońcom Grodna, którzy we wrześniu 1939 roku stawili opór wkraczającym do Polski wojskom sowieckim. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita II wojna światowa Grodno ZSRR 17 września 1939 zbrodnie sowieckie

"Psychologiczne obezwładnienie ludności polskiej". Prof. Kornat o sowietyzacji

- Chodziło o psychologiczne obezwładnienie ludności polskiej, by powiedzieć im, że są w mniejszości na tych ziemiach - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat. 22 października 1939 roku na terenach polskich, zagarniętych przez Związek Sowiecki na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow przeprowadzono "wybory" do Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa II RP ZSRR 17 września 1939

Dr Krzysztof Rak o działaniach Piłsudskiego: balansował między Niemcami a ZSRR, by wzmocnić pozycję Polski

- Okazało się na szczęście dla nas, że i Niemcy i Związek Sowiecki w owym czasie były za słabe, mocarstwa zachodnie też nie były gotowe na zmianę porządku europejskiego. Dzięki temu Piłsudski miał pewne pole manewru i starał się balansować pomiędzy Niemcami a Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak, historyk, autor książki "Piłsudski między Stalinem a Hitlerem". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Antoni Opaliński 17 września 1939 ZSRR historia Polski Niemcy Józef Piłsudski II wojna światowa

"Demagogiczne i wierutne kłamstwo". Rzecznik IPN o komunikacie MSZ Rosji w sprawie 17 września 1939 r.

- Komunikat MSZ Rosji o realizowanej we wschodniej Polsce od 17 września 1939 r. "akcji wyzwoleńczej" jest kolejnym dowodem demagogicznego i wierutnego kłamstwa - podkreślił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. To także element kłamliwej polityki historycznej uprawianej przez władze Federacji Rosyjskiej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła HISTORIA II wojna światowa ZSRR Niemcy Rosja 17 września 1939 IPN Instytut Pamięci Narodowej

Dr Łukasz Adamski: to mit, że Polska nie wypowiedziała wojny Rosji sowieckiej

- Ten mit zasadzał się na przekonaniu, że aby doszło do wojny, musi być ona wypowiedziana. Przypomnę, że Polska również nie wypowiedziała wojny Niemcom. Wojna po prostu się zaczęła. I tak samo było z Sowietami - mówił w Dwójce wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w 82. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski.
Zobacz więcej na temat:  1939 Jałta Łukasz Adamski 17 września 1939 Wacław Holewiński Dwójka

"Musimy to naprawić". Przemysław Czarnek apeluje o zmiany w edukacji historycznej w szkołach

- To, że odpuściliśmy edukację dzieci i młodzieży dotyczącą II połowy XX wieku to jest nasza zbrodnia na historii Polski. Musimy to naprawić - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Przez pierwsze dwie dekady III RP prowadziliśmy politykę historyczną, która była antypolska - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki POLSKA edukacja szkoła HISTORIA II wojna światowa ZSRR Niemcy Rosja 17 września 1939

Hołd dla ofiar sowieckiego terroru. W Warszawie uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

W 82. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę odbędzie się uroczystość przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. 17 września 1939 roku na wschodnie tereny II RP wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowane zostały postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rocznica 17 września 1939 ZSRR Kresy Warszawa regiony mazowieckie historia Polski II wojna światowa

"Opór miał znaczenie polityczne". Piotr Kościński o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

- Polska miała jedną z silniejszych armii świata, ale słabszą od armii niemieckiej i sowieckiej. W obliczu agresji z dwóch stron nie mieliśmy szans na skuteczną obronę. Jednak opór, które stawiliśmy miał znaczenie polityczne. Rosyjska propaganda twierdzi, że skoro Polska nie walczyła, to nie było agresji 17 września 1939 roku. Jest to nieprawda, walki miały miejsce - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta tygodnika "Idziemy" Piotr Kościński. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Grodno 17 września 1939