Polskie Radio
Section05
Aldona Łaniewska-Wołłk

Nagrody Mediów Publicznych. Nominowani w kategorii Słowo

W kategorii Słowo na Nagrodę Mediów Publicznych szansę mają: poeta, pisarz, autor tekstów piosenek i dziennikarz Ernest Bryll, socjolog i publicysta Andrzej Zybertowicz oraz prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak. W poniedziałek (28.11) poznaliśmy tegorocznych nominowanych, 5 grudnia poznamy laureatów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Wojciech Surmacz PAP Andrzej Zybertowicz Ernest Bryll

"Ukraina. Pod innym niebem". Ukraińscy artyści opowiadają o wojnie

- Kiedy się obudziłam tego dnia, wspomniałam słowa swojej babci, która żyła podczas II wojny światowej i zawsze podczas świąt, kiedy wznosiła toasty, mówiła, że najważniejsze jest, żeby nie było wojny. Będąc małą dziewczynką, nie rozumiałam, dlaczego dla babci jest to takie ważne. Tego dnia zrozumiałam, o co chodziło, co czuła i o co dokładnie jej chodziło - opowiadała Julia Zakharova, artystka prezentująca swoje prace na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Ukraina SZTUKA Ukraina Centrum Sztuki Współczesnej

"Ludwik Erhardt był nieprawdopodobnym erudytą muzykologicznym"

- Choć interesował się niezwykle epoką XX wieku, zwłaszcza początkami muzyki nowoczesnej, to kochał również niezależnych kompozytorów takich jak Brahms, a także znał świetnie muzykę dawną i do tego był znakomitym znawcą opery, zarówno tej strony dramatycznej, jak i muzycznej - wspominał zmarłego w tym roku Ludwika Erhardta dziennikarz muzyczny Kacper Miklaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Olgierd Pisarenko Sylwester Chęciński Maryna Miklaszewska Tadeusz Bradecki Beata Stylińska Aldona Łaniewska-Wołłk Jakub Kukla Karol Furtak Anna Lisiecka wspomnienie

Paweł Skawiński: nauczyłem się czytać przyrodę

- Wyjście w Tatry nazywam unieważnieniem rzeczywistości - mówił Paweł Skawiński, doktor nauk leśnych, przyrodnik i ratownik górski. - Musimy w pewnym momencie stanąć, odrzucić to, co z nami jest, do czego jesteśmy "przyklejeni" i co jest dla nas konieczne; pośpiech, zgiełk, zaradność. Spowolnić i przestawić nasz odbiór na zupełnie inne obiekty i wartości - opowiadał w jednej z gawęd z cyklu "Zapiski ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Tatry TOPR góry

Nagroda POLIN - by chronić pamięć i budować mosty

- Kiedy tworzyliśmy Nagrodę POLIN, było dla nas ogromnym zaskoczeniem (a zarazem informacją dla Muzeum i dla świata), że tylu ludzi robi coś z własnej woli, za własne środki, we własnym wolnym czasie po to, by przywracać i chronić pamięć o historii polskich Żydów - mówił w radiowej Dwójce Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Żydzi Muzeum Historii Żydów Polskich Aldona Łaniewska-Wołłk muzeum konkurs historia Polski edukacja warsztaty pamięć

Willa "Palace" - świadek gehenny wojennej w Zakopanem

- Szacuje się, że między sto a czterysta osób zostało tam zamordowanych. Nie znamy dokładnej liczby, cały czas to badamy. Budynek jest pomnikiem pamięci martyrologicznej - mówił o willi "Palace" w Zakopanem Michał Murzyn pracujący na stanowisku Głównego Inwentaryzatora w Muzeum Tatrzańskim, wcześniej zatrudniony w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane II wojna światowa muzeum Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Podhale

"Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Lalka. "To także opowieść o dzieciach w nas"

- Szczególnie ciekawe jest podejście reżyserki Agnieszki Glińskiej, że tak naprawdę ta opowieść o dzieciństwie jest też opowieścią o dzieciach w nas; o ludziach dorosłych, którzy zachowali dziecko w sobie. Jest więc opowieścią nie tylko o dzieciach i dla dzieci, ale także opowieścią o dorosłych i dla dorosłych - mówiła w radiowej Dwójce Aleksandra Rembowska, kierowniczka literacka Teatru Lalka w Warszawie. W Dniu Dziecka na tej scenie odbędzie się premiera "Dzieci z Bullerbyn".
Zobacz więcej na temat:  dzieci KULTURA spektakl Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka dzień dziecka Astrid Lindgren

Ander Izagirre laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego

- Gdy spędza się dużo czasu z bohaterami, których życie się opisuje, przeżywa się trudne emocje. Wydaje mi się jednak, że właściwe podejście i profesjonalizm wymagają umiejętności spojrzenia na chłodno na trudny temat. Gdy pozwolimy, by emocje nas zdominowały, będzie to ze szkodą dla rezultatów naszej pracy - mówił w Dwójce Ander Izagirre - baskijski reporter, laureat 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę "Potosí. Góra, która zjada ludzi".
Zobacz więcej na temat:  reportaż literatura KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Ander Izagirre

Romain Gary - błyskotliwy żongler faktami

- Uważam, że absolutnym mistrzostwem świata było to, co zrobił z francuskimi krytykami i w jaki sposób zdobył dwa razy Nagrodę Goncourtów, chociaż w życiu pisarskim autor może ją zdobyć tylko raz - mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska, autorka książki "Żongler. Romain Gary", biografii Romaina Gary'ego – francuskiego pisarza, urodzonego w Wilnie, dyplomaty, scenarzysty, podróżnika.
Zobacz więcej na temat:  pisarz Romain Gary Francja Agata Tuszyńska literatura książki Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka

Michał Duda: w architekturze chodzi o relację z naturą i otoczeniem

- Polska architektura wypoczynkowa nie była tak ograniczana, jak inne dziedziny tej sztuki przez znaczną część XX wieku. Ona pokazuje, jak zawsze ważne dla architektów było powiązanie budynków z przestrzenią lokalną, tego możemy się też uczyć dzisiaj. Niestety duże obiekty obecnie rządzą się wytycznymi komercyjnymi i trochę zgubiły walor, o którym chcemy opowiadać - mówił na antenie Dwójki Michał Duda, jeden z kuratorów polskiej ekspozycji nagrodzonej na EXPO 2020 w Dubaju.
Zobacz więcej na temat:  architektura Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA

Prof. Jarosław Hrycak: do końca nie wierzyliśmy w wojnę na wielką skalę

- Każdego dnia mieliśmy analizy ekspertów, którzy mówili, że groźba wojny jest bardzo poważna, że trzeba się na to przygotowywać, ale jakoś do końca nie chciało się wierzyć - mówił w Dwójce Jarosław Hrycak, historyk, profesor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, laureat nagrody im. Jerzego Giedroycia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina Aldona Łaniewska-Wołłk Kinga Michalska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Gacek

Foster, Zukerman i Forsyth. Kłótnie małżeńskie na skrzypce i wiolonczelę

- Jeśli słucha się tego koncertu bardzo uważnie, zauważa się, że partia skrzypiec brzmi bardzo klasycznie, czasami niemal nawet jak Bach, natomiast partia wiolonczeli cytuje motywy z podwójnego koncertu Brahmsa - z innymi interwałami, napisane jest to naprawdę cudownie - mówiła o "Koncercie podwójnym..." Avnera Dormana wiolonczelistka Amanda Forsyth, która wraz ze skrzypkiem Pinchasem Zukermanem i Narodową Orkiestrą Polskiego Radia wystąpiła w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Magdalena Łoś Aldona Łaniewska-Wołłk muzyka klasyczna muzyka współczesna skrzypce wiolonczela orkiestra rozmowa koncert

Sofija Andruchowycz: agresja Rosji na Ukrainę jest dla mnie szokiem

- Znajduję się w Iwano-Frankiwsku, to jest moje miasto rodzinne, tu mieszkają moi rodzice. Wyjechaliśmy z Kijowa, możliwe, że tam już nigdy nie wrócimy - mówiła na antenie Dwójki Sofija Andruchowycz, ukraińska pisarka i tłumaczka, laureatka wielu nagród, m.in. Książki Roku BBC oraz nagrody literackiej im. Josepha Conrada.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina literatura Aldona Łaniewska-Wołłk Kinga Michalska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dorota Gacek Dwójka

Literacko-plastyczna opowieść o Łemkowszczyźnie

- Całe to piękno i miłość do Beskidu nie mieściło mi się już w głowie i w sercu. Pomyślałam, że muszę zrobić miejsce na nowe zachwyty; spisać już to wszystko, co kłębi mi się w głowie. Ta książka jest więc po części opisem moich przygód w Beskidzie - mówiła w Dwójce Maria Strzelecka, artystka, autorka książki "Beskid bez kitu. Zima".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka beskidy góry Aldona Łaniewska-Wołłk literatura KULTURA Łemkowie

Izaak Baszewis Singer - wielki pisarz, niezbyt dobry dziadek

- Izaak Singer nie był ciepłą osobą, był bardzo zajętym artystą, skupionym na swojej pracy. Ale gdy mając 20 lat odwiedziłam go w Stanach Zjednoczonych, zrozumiałam, jak niezwykłym był człowiekiem - mówiła w Dwójce Meirav Hen, wnuczka słynnego pisarza i noblisty.
Zobacz więcej na temat:  Isaac Bashevis Singer Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk pisarze i poeci literatura książki Żydzi KSIĄŻKA KULTURA Teatr Żydowski