Polskie Radio
Section05
Berlin

"Zaloga Nautilusa"

Fundacja "Nautilus" skupia ludzi których fascynują sprawy niezwykle, wymykające się "mędrca szkiełku i oku", trudne do wytłumaczenia. Na naszych oczach futurystyczne wizje stają sie rzeczywistością. Podobnie jak łódź podwodna "Nautilus" powstała w wyobraźni Juliusa Vernea w czasie, kiedy nikomu się nie śniło o możliwościach podwodnej żeglugi, tak dziś obserwujemy realizację wizji Stanisława Lema - choćby w tropikalnej lagunie wybudowanej pod Berlinem. Czy zatem poszukiwanie niezwykłości jest wynikiem rozczarowanie rzeczywistością ? Czy jest to zjawisko mieszczące się w tym samym nurcie który powoduje tak dużą popularność literatury "fantazy" czy przygód Harrego Pottera?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Berlin

Czas reporterów: Pierwsza polska nagroda na festiwalu PRIX EUROPA - "Osieroceni"

Radiowy dokument "Osieroceni" autorstwa Jolanty Krysowatej, reportażystki Polskiego Radia Wrocław zajął pierwsze miejsce na międzynarodowym festiwalu reportaży i słuchowisk radiowych Prix Europa. Nagrodzony reportaż opisuje wydarzenia z Lwówka Śląskiego sprzed 50 lat. To historia dzieci z komunistycznej Korei, które przez sześć lat były w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Wrocław dzieci Berlin

Czas reporterów : "Rok w reportażu"

Miniony rok dla polskiego reportażu to czas sukcesów nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Świadczą o tym bardzo wysokie notowania na światowych festiwalach w Asyżu, Berlinie i Barcelonie, skąd do Polski trafiły dwie statuetki Pegaza - główne nagrody w Premios Ondas. Reportażyści byli wszędzie, gdzie działo się coś interesującego i ważnego zarówno w wymiarze społecznym jak i jednostkowym. Co w minionym roku wzbudziło ich największe zainteresowanie? Jacy ludzie stali się bohaterami reportaży? Czy odnotowali jakieś nowe zjawiska w życiu społecznym? Opowiedzą państwu o tym Janina Jankowska i Irena Piłatowska wraz z gośćmi programu - reportażystami skupionymi wokół Studia Reportażu i Dokumentu PR.
Zobacz więcej na temat:  Janina Jankowska Irena Piłatowska Barcelona POLSKA Berlin