Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

"Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców"

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD historia Polski Związek Radziecki PRL Niemcy II wojna światowa Zbrodnia Katyńska

Ravensbrück: uroczystości z udziałem byłych więźniarek obozu

Byłe więźniarki KL Ravensbrück wzięłu udział w uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Kobiety złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy najważniejszych dla Polski miejscach pamięci. O uroczystościach wyzwolenia KL Ravensbrück mówił w audycji Gorący Temat Tomasz Zielenkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ravensbrück II wojna światowa Niemcy

"Polska nie zrzekła się odszkodowań ws. II wojny światowej"

Szef zespołu parlamentarnego ds. reparacji, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że polskie władze będą nadal prowadzić działania w celu oszacowania strat Polski w związku z II wojną światową. Podkreślił, że Polska nie zrzekła się prawa do odszkodowań za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne Sygnały Dnia Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa niepełnosprawni

Kawiarnie artystyczne getta. Enklawy w morzu łez

- W relacjach, wspomnieniach, bardzo często pojawia się obraz getta jako muzycznego piekła jak z obrazów Boscha. Nad murami unosi się kakofonia głosów błagających o pomoc, śpiewających piosenki, to wszystko brzmi makabrycznie - mówiła dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Wybieram Dwójkę" przyjrzeliśmy się życiu artystycznemu warszawskiego getta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk getto warszawskie KULTURA II wojna światowa pisarze i poeci Żydzi kabaret Warszawa

Powstanie w getcie. "Głos rozpaczy i desperacji"

W czwartek, w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie po raz szósty odbędzie się akcja „Żonkile”, a w południe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy uroczystość przy Pomniku Bohaterów Getta. Na wieczór zaplanowano specjalny koncert. O rocznicy powstania w getcie warszawskim mówili w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz’15 Piotr Apel i historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Niemcy powstanie w getcie Holokaust Piotr Dmitrowicz Piotr Apel

"Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć powstańcom getta"

W 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim prezydent złożył biało-czerwone wieńce na zbiorowej mogile ofiar powstania w getcie. - W 1944 w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim - mówił prezydent Andrzej Duda. Uroczystości transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. O obchodach 75. rocznicy powstania w getcie mówił w PR24 dr Michał Trębacz (szef działu naukowego Muzeum Polin), Mariusz Olczak (z-ca dyrektora Archiwum Akt Nowych) i dr Marcin Urynowicz (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski Andrzej Duda prezydent Niemcy