Polskie Radio
Section05
Mołdawia

"Porównywanie Warszawy do Ankary to nieporozumienie"

Gośćmi Debaty Poranka byli Edyta Hołdyńska z Sieci i wPolsce.pl, Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej oraz Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej. Publicyści w Polskim Radiu 24 m.in. odnieśli się do niedawnej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Rada Europy Tomasz Sakiewicz Bułgaria Mołdawia Rumunia Turcja Hiszpania katalonia

Rosja wydala siedmiu dyplomatów Mołdawii i Estonii

Rosja postanowiła wydalić pięciu mołdawskich dyplomatów i dwóch estońskich konsulów. To odpowiedź Moskwy na wcześniejsze wydalenie rosyjskich dyplomatów z Mołdawii i Estonii. Mołdawscy dyplomaci mają opuścić Rosję w ciągu trzech dni, a estońscy w ciągu 5 dni. Tymczasem prorosyjski prezydent Mołdawii Igor Dodon nie zamierza rezygnować z wyjazdu do Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mołdawia Estonia Czarnogóra Rosja

Mołdawia wydala 5 rosyjskich dyplomatów. Protest Dodona

Władze Mołdawii uznały pięciu rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane - poinformował minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej tego kraju. Kiszyniów oskarża zastępcę rosyjskiego attache wojskowego o szpiegostwo. Dyplomata miał próbować pozyskać poufne informacje od jednego z byłych mołdawskich parlamentarzystów. W piątek wydalono dyplomatów Rosji z Estonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mołdawia Rosja szpieg wywiad

Znaczenie Partnerstwa Wschodniego dla UE

W środę, 12 kwietnia odbędzie się w Warszawie spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego. O tym, jaki jest dziś stan Partnerstwa Wschodniego, jakie ma znaczenie w Europie i Unii Europejskiej mówili w programie 7 Dni Wschód dr Agnieszka Cianciara (Instytut Studiów Politycznych PAN) i Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Partnerstwo Wschodnie grupa wyszehradzka Piotr Pogorzelski Rafał Sadowski Unia Europejska Komisja Europejska wizy Białoruś Ukraina Mołdawia Gruzja Azerbejdżan Armenia

"Ufam, że Łukaszenka nie pozwoli na atak z Białorusi"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził przekonanie, że przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka nie pozwoli na wykorzystanie swojego kraju dla "nieprzyjaznych działań” wobec państwa ukraińskiego.Jego zdaniem do ataku na Ukrainę mogą być wykorzystane oddziały z Naddniestrza. Przypomniał, że u granic Ukrainy stoi 50 tys. rosyjskich żołnierzy i ryzyko inwazji nie zniknęło.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja ŚWIAT Ukraina Donbas Mołdawia naddniestrze Petro Poroszenko

Magiczno-romantyczne "Mikołajki w Naddniestrzu"

Nieuznawana Republika Naddniestrza leży na terenie Mołdawii przy granicy z Ukranią. W miejscowościach Raszków i Swoboda Raszkowska żyje tam kilka tysięcy Polaków, którym akcją "Mikołajki w Naddniestrzu" pomagają zaproszeni przez Czwórkę Tomasz Grzywaczewski i Tomasz Lachowski.     
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże hobby akcja charytatywna naddniestrze Polacy za granicą Tomasz Grzywaczewski mikołajki Kamil Jasieński Mołdawia STYL ŻYCIA