Polskie Radio
Section05
Paweł Siwek

Katarzyna Stoparczyk: z Franciszkiem Pieczką zbliżyło nas do siebie milczenie

- Zaczęło się od milczenia w studiu radiowej Trójki przed audycją "Myślidziecka 3/5/7". To było milczenie bardzo mocne, bardzo dojmujące, ale to nie było milczenie, które nas w jakikolwiek sposób krępowało. Czuliśmy, jakby prowadziło nas ono do bliskości, do prawdy, do jakiejś relacji - mówiła w Dwójce Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Polskiego Radia i autorka książki "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka biografia Katarzyna Stoparczyk Paweł Siwek Dwójka Trójka KULTURA

Bartek Muracki: Tatry na moich zdjęciach na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać

- Maszerując po górach, przypominałem sobie słowa Mariusza Zaruskiego, założyciela Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ponad sto lat temu mówił o Tatrach, że zimą jest to lodowa pustynia i przestrzeń medytacyjna. Dla mnie doświadczenie Zakopanego było dokładnie takie. Miałem wielkie szczęście - mówił w Dwójce fotograf Bartek Muracki.
Zobacz więcej na temat:  Tatry fotografia Dwójka Paweł Siwek Bartek Muracki Zakopane

Joanna Bojańczyk o Annie Wintour: potrafiła przeczuć zmianę w modzie i ją wykorzystać

- Anna Wintour poniekąd była diaboliczna, jeśli zważymy wszystkie cechy jej charakteru. Należy jednak dodać, że była despotyczna, nie znosiła sprzeciwu, była niesłychanie ambitna i konsekwentnie realizowała swoje zamierzenia. Dręczyła swoje asystentki, ale stworzyła wielkie i ważne pismo - mówiła w Dwójce Joanna Bojańczyk, dziennikarka i publicystka.
Zobacz więcej na temat:  moda i uroda vogue Paweł Siwek biografia Joanna Bojańczyk Dwójka Anna Wintour Meryl Streep

Oscary 2024. Marcin Radomski: Akademia Filmowa dostrzega nie tylko wielkie kasowe kino [SPRAWDŹ NOMINACJE]

- Oscary zmieniają się od kilku lat. Nie są to nagrody tylko dla Hollywood i gwiazd, ale również dla filmów z całego świata. W tym roku po pięć nominacji mają europejskie obrazy: francuska "Anatomia upadku" i brytyjsko-polska "Strefa interesów". Są to nominacje w najważniejszych kategoriach, czyli najlepszy film i najlepsza reżyseria. To jest wyjątkowa sytuacja - mówił w Dwójce krytyk filmowy Marcin Radomski.
Zobacz więcej na temat:  Oscary Oscary 2024 Paweł Siwek Marcin Radomski Dwójka

Galeria Toy Piano - jedyne takie miejsce na świecie. Zaprasza Paweł Romańczuk

- Gdy w 2010 roku napisałem książkę "Samoróbka", posiadałem około 50 egzemplarzy toy piano i ten zbiór ciągle się rozwijał. Stąd pojawiła się idea, żeby stały one nie tylko w pracowni Małych Instrumentów, ale również, żeby cieszyły oko i przyciągały ciekawych ludzi nie tylko z branży muzycznej, ale każdego chętnego - mówił w Dwójce Paweł Romańczuk, twórca Galerii Toy Piano we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  zabawki fortepian pianino galeria Wrocław Dwójka KULTURA Paweł Siwek Paweł Romańczuk

Adriana Prodeus o filmie "Chłopiec i czapla": to baśń, która zadziwia na każdym poziomie

- To jest testament twórcy, w którym on opowiada o tym, jak świat zbudować od nowa i jak z takich maleńkich klocków przedstawionych na ekranie można zbudować jakąś harmonię na świecie ciągle targanym wojnami, głodem i kryzysem humanitarnym - tak Adriana Prodeus mówiła w Dwójce o filmie "Chłopiec i czapla", który wchodzi właśnie do kin.
Zobacz więcej na temat:  kino kino azjatyckie kino japońskie animacja Złote Globy film animowany Paweł Siwek Adriana Prodeus

Joanna Nojszewska: Wojciech Młynarski pisał o codziennym życiu kobiet

- Stawiam taką tezę, że nie byłoby tak wrażliwego na kobiecą optykę autora Wojciecha Młynarskiego, gdyby nie dom - jak to sobie nazwałam - pełen kobiecych furkotów - mówiła w "Poranku Dwójki" Joanna Nojszewska, autorka książki "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Nojszewska Wojciech Młynarski Dwójka Paweł Siwek polska piosenka pisarze i poeci biografia kobieta piosenka Halina Kunicka

"Nawrócony" - najnowsza premiera Teatru Klasyki Polskiej. "Bolesław Prus wyprzedził swoją epokę"

- Twórczość Bolesława Prusa jest dowodem na to, że składamy się nie tylko z rozumu. Prus wskazuje tropy do środka, do głębi nas, widzi i opisuje to, czego sami nie chcemy widzieć. Lektura jego dzieł może dużo nauczyć nas o współczesnym życiu. Jego wrażliwość świadczy o tym, że potrafił nie tylko widzieć cierpienie i nędzę, ale również im zaradzić dowcipnymi felietonami i przejmującymi grozą opowiadaniami - mówił w Dwójce Piotr Gralak, reżyser spektaklu "Nawrócony".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek TEATR spektakl Bolesław Prus Teatr Klasyki Polskiej Sławomir Orzechowski Piotr Gralak

Reżyser filmu "Powstaniec 1863": mam satysfakcję, że podjęliśmy rękawicę

- Byłem zirytowany, że nikt temu tematowi nie poświęca czasu. Po 1945 roku w polskiej świadomości utarło się niestety, że powstanie styczniowe było niepotrzebne itd. Nie wolno nam dyskutować o sensowności wybuchu powstań, bo myśmy nie byli w tamtych realiach - mówił w "Poranku Dwójki" Tadeusz Syka, reżyser i producent filmu "Powstaniec 1863".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe Sebastian Fabijański Tadeusz Syka Paweł Siwek Dwójka FILM KULTURA film polski

Biennale w Wenecji. "Jestem całkowicie gotowa do realizacji tego projektu"

- Byłaby to ogromna szkoda dla Polski nie realizować żadnego projektu. Takie rzeczy dzieją się w radykalnych sytuacjach. Dwa lata temu np. kuratorzy Pawilonu Rosyjskiego w Wenecji, ze względu na inwazję ich kraju na Ukrainę zdecydowali, że w takich warunkach sztuka nie może być pokazywana, bo może być użyta jako dodatkowy oręż. Mój projekt jest orężem w tej walce obronnej - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II".
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Wenecja Biennale w Wenecji Dwójka KULTURA wystawa Paweł Siwek sztuka współczesna Marta Czyż

Henryk Talar: aktor bardziej niż siebie powinien lubić widza

- Ten tekst jest wypowiadany nie tylko w imieniu aktora, ale także w imieniu widza. Widz jest tutaj równorzędny z aktorem. Właściwie Stary Aktor monologuje z widzem, mimo że widz nie jest ani nazwany, ani pokazany - mówił w Dwójce Henryk Talar o monodramie "78 i co nieco wincyj". Sztuka jest debiutem dramaturgicznym córki aktora - Zuzanny Talar-Sulowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Talar Teatr Polski w Warszawie spektakl Paweł Siwek monodram aktor aktorstwo Zuzanna Talar-Sulowska Dwójka KULTURA

"Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć jest zabawna"

- Jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - mówił w Dwójce Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka Paweł Siwek cyfryzacja archiwum fotografia aplikacje mobilne muzeum wystawa Wrocław

Orszaki Trzech Króli w Polsce i na świecie. Mija 800 lat od pierwszych jasełek

- W tym roku chcemy zaznaczyć, że mija 800 lat od pierwszych jasełek. Jasełka rozpoczął św. Franciszek z Asyżu w Greccio. To tam poprosił wiernych, by się przebrali w postacie z jasełek i przyszli do żłóbka pokłonić się Jezusowi - wyjaśniał w Dwójce Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli.
Zobacz więcej na temat:  Orszak Trzech Króli Paweł Siwek Boże Narodzenie Dwójka tradycja katolicyzm religia

Klasyka w teatrze - podsumowania i plany. Klata, Janda, Raźniak

"Sen nocy letniej" (reż. Jan Klata), "Dom otwarty" (reż. Krystyna Janda), "Liryki lozańskie" (reż. Piotr Tomaszuk), "Czarodziejska góra" (reż. Waldemar Raźniak) czy "Dzieje grzechu" (reż. Wojciech Rodak) - to tylko kilka ze spektakli, które już goszczą na deskach polskich teatrów lub pojawią się tam w najbliższych tygodniach. Łączy je to, że oparte są na tekstach z kanonu klasyki i... wszystkie polecane są przez naszego gościa - dr. Patryka Kenckiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek TEATR spektakl premiera KULTURA Patryk Kencki

Prof. Andrzej Betlej: Wawel jest miejscem wspólnym i musi być różnorodny

- Wszelkiego rodzaju nasze inicjatywy, czy to koncerty, czy programy edukacyjne, nie wspominając już o wystawach, są tak skonstruowane, żeby każdy mógł odnaleźć coś ciekawego, coś, co go interesuje, a tak naprawdę odnaleźć siebie na Wzgórzu Wawelskim - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Paweł Siwek Andrzej Betlej Zamek Królewski wystawa KULTURA Dwójka Kraków

Tuwim, Gałczyński i Makuszyński dołączyli do domeny publicznej

- Od 1 stycznia każdy może opublikować utwory Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Kornela Makuszyńskiego własnym kosztem, nie musząc prosić spadkobierców o zgodę ani nie płacąc za to żadnych licencji. Tak samo jest jeśli chodzi o postaci z tych utworów, jak choćby "Koziołek Matołek" czy "Małpka Fiki-Miki" - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Rojek z Fundacji Legalna Kultura.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kornel Makuszyński e-book Julian Tuwim Konstanty Ildefons Gałczyński Paweł Siwek legalna kultura domena publiczna Dwójka

Kolędy i pastorałki - wielkie skarby polskiej kultury

- Często nie zdajemy sobie sprawy, że wyśpiewujemy wielkie skarby polskiej kultury, jak "Mizerna cicha, stajenka licha" Teofila Lenartowicza. Od XVII wieku powstało wiele kolęd wartościowych pod względem literackim, jak "W żłobie leży" pióra Piotra Skargi. W XIX wieku powstała majestatyczna "Bóg się rodzi" autorstwa Franciszka Karpińskiego - mówiła w Dwójce Marta Domachowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Trzech Króli Dwójka kolędy