Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

Wiceminister sprawiedliwości o działaniach I prezes SN: to łamanie konstytucji

- To bezprawne łamanie polskiej konstytucji. Ci, którzy tyle krzyczeli w obronie niezawisłości sędziowskiej, sami ją teraz bezpardonowo atakują. Działania prezes Małgorzaty Gersdorf pokazują tylko, że najciemniej jest pod latarnią – ocenił w środowym "Naszym Dzienniku" wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości

Janusz Kowalski: wyrok TK przywraca w Polsce rządy prawa

- Sąd Najwyższy niezgodnie z konstytucją uzurpował sobie prawo do oceniania i decydowania, kto jest, a kto nie jest w Polsce sędzią - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. Dariusz Wieczorek (Lewica) ocenił z kolei, że "praprzyczyną sporu jest to, co robił parlament w poprzedniej kadencji, czyli destrukcja wymiaru sprawiedliwości"
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Michał Rachoń sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

Kaleta: TK krok po kroku porządkuje chaos, który chciał wprowadzić "stary skład" SN

- Trybunał Konstytucyjny krok po kroku porządkuje chaos, który chciał wprowadzić "stary skład" Sądu Najwyższego - uważa wiceszef MS Sebastian Kaleta. Jego zdaniem "ostatnim akordem" sporu wokół sądownictwa będzie rozstrzygnięcie przez TK kwestii kompetencji UE do ingerencji w polski wymiar sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy prawo sądownictwo reforma sądownictwa Sebastian Kaleta POLSKA

Spór kompetencyjny między SN a prezydentem i Sejmem. Znamy orzeczenie TK

Sąd Najwyższy nie może dokonywać prawotwórczej interpretacji przepisów prowadzącej do zmiany stanu normatywnego a powołanie sędziego jest wyłączną kompetencją prezydenta, nad którą Sąd Najwyższy nie może sprawować nadzoru. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Sejm prezydent reforma sądownictwa

Jacek Liziniewicz: Sąd Najwyższy jest elementem prawnym podlegającym opozycji

- Sąd Najwyższy jest obecnie elementem prawnym podlegającym opozycji. Wierzę, że przepychanki zakończą się wraz z wyborem nowego prezesa - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również Tomasz Kozłowski ("Fakt") i Wojciech Biedroń (wpolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sądownictwo reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz Tomasz Kozłowski Wojciech Biedroń Dorota Kania

Jacek Ozdoba: era Małgorzaty Gersdorf dobiega końca, wreszcie będziemy mieli normalny Sąd Najwyższy

- Podchodzę z dużym dystansem do zabiegów stosowanych przez panią Małgorzatę Gersdorf. Do końca jej kadencji pozostało już tylko kilka dni - powiedział Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski. - Zjednoczona Prawica to dobry szeryf, który przyszedł, by zreformować wymiar sprawiedliwości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Ozdoba Adrian Klarenbach Trybunał Konstytucyjny POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf sąd reforma sądownictwa

Ziobro: nie ma możliwości powierzenia obowiązków innemu sędziemu, jak chciałaby to uczynić Gersdorf

Kadencja obecnej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf wygasa z końcem kwietnia br. Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro "nie ma możliwości powierzenia obowiązku prowadzenia Sądem Najwyższym w zastępstwie innemu sędziemu, tak jak chciałaby to uczynić I prezes SN Małgorzata Gersdorf".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro sąd Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy

Paweł Mucha: prezydent może wskazać sędziego, który zastąpi Małgorzatę Gersdorf

- Nie ma podstaw do przyjęcia, żeby obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego przejmował prezes SN najstarszy służbą na stanowisku sędziego - powiedział w czwartek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówiąc o sytuacji, która zaistnieje po zakończeniu kadencji obecnej I prezes SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf prezydent Andrzej Duda Paweł Mucha kancelaria prezydenta

Kempa krytykuje decyzję TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN: niezrozumiała, łamie prawo UE

- Kwestia organizacji sądownictwa to wyłączna kompetencja państwa członkowskiego. Dlatego wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest absolutnie niezrozumiały i łamie unijne prawo - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Kempa, eurodeputowana PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Kempa sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy Unia Europejska

Kaleta o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej: to akcja polityczna przeciwko Polsce

– Unia Europejska, w tym TSUE, nie posiada kompetencji do wstrzymywania możliwości działania organów konstytucyjnych państwa członkowskiego – podkreślił w w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE