Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

"Nie widzę reformy sądownictwa w skracaniu kadencji KRS"

Obecne przepisy dotyczące zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok w pięcioosobowym składzie zapadł jednogłośnie. Tym samym Trybunał przychylił się do wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. – Nie podoba mi się ta decyzja. Uważam bowiem, że kadencyjność to pewna świętość – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Sąd Najwyższy Kukiz'15 Sejm Beata Szydło premier Prawo i Sprawiedliwość

„Państwo polskie nie sprawdziło się ws. Amber Gold”

- To konkretni ludzie, działający w imieniu polskiego państwa przyzwalali na zbudowanie piramidy finansowej. Nie chciałbym wskazywać palcem konkretnych osób, ale bez wątpienia ci, którzy odpowiadali za nadzór nad firmami transportowymi, sędziowie i prokuratorzy nie dopełnili obowiązków. Mieliśmy do czynienia z rodzajem mafii, która wykorzystywała organy państwowe – powiedział w audycji Debata Dnia Piotr Gabryel, zastępca redaktora naczelnego „Do Rzeczy”. Gościem debaty był też Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold Ministerstwo Sprawiedliwości sąd Sąd Najwyższy Zbigniew Ziobro

Wiceminister: abonament RTV za dwa lata 8 zł od osoby

– Zachęcam, byśmy wspólnie zrzucili się na radio i telewizję – na jak najlepsze programy. Jeśli uda nam się dokonać głębokiej zmiany systemowej, to abonament RTV za dwa lata będzie wynosił 8 zł od osoby – mówił w audycji Jeden na Jednego Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 abonament rtv abonament Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Londyn terroryzm Sąd Najwyższy Andrzej Duda

Anita Gargas: w Moskwie odbywało się niszczenie dowodów

Polska prokuratura czeka na odpowiedź strony rosyjskiej w sprawie sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Rosji. Przeprowadzane ostatnio ekshumacje ujawniają liczne błędy. 1 czerwca to międzynarodowy dzień dziecka, jak polskim dzieciom pomaga program Rodzina 500 plus? To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Kamiński program 500+ katastrofa smoleńska Rosja ekshumacja Anita Gargas Bartosz Marczuk Sąd Najwyższy

"To TK powinien rozstrzygać spory między organami państwa”

Sąd Najwyższy zajął stanowisko w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Sędziowie uznali, że prezydent Andrzej Duda nie miał prawa ułaskawić obecnego koordynatora służb specjalnych, gdy ten był skazany jeszcze nieprawomocnym wyrokiem. Prezydent z prawa łaski skorzystał jesienią 2015 roku. O uchwale Sądu Najwyższego mówili w audycji Gorący Temat prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie oraz sędzia i senator Piotr Andrzejewski.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Mariusz Kamiński CBA Genowefa Grabowska Piotr Andrzejewski

"O prawie łaski powinien wypowiedzieć się TK"

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski uważa, że Sąd Najwyższy nie powinien ingerować w prerogatywę prezydenta. W środę odpowiadając na pytanie prawne, sąd uznał, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję przed prawomocnym wyrokiem. Sprawę Mariusza Kamińskiego komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg z Radia Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  polityka Sąd Najwyższy Mariusz Kamiński Trybunał Konstytucyjny ABW CBA prezydent Andrzej Duda Krzysztof Szczerski

„Decyzja SN to salwa w wojnie między sędziami a władzą”

– Decyzja Sądu Najwyższego to donośna salwa w wojnie między środowiskiem sędziowskim a władzą – komentował w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”, odnosząc się do wyroku SN ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. – Sędziowie nie zajmowali się prawem łaski, bo ono jest oczywiste. Chodziło o to, czy z prawa łaski wynika prawo abolicji – mówił z kolei Marcin Celiński z „Liberte!”
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sąd Najwyższy Mariusz Kamiński prezydent CBA Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz