Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

"Duża część społeczeństwa liczyła na zmiany w sądach"

- Prawo i Sprawiedliwość jest w potwornie trudnej sytuacji, bo tak naprawdę zostało samo. Pojawiły się sygnały, by zrobić wybory przedterminowe. Moim zdaniem to gaszenie pożaru za pomocą benzyny choć wydaje mi się, że PiS powtórzyłoby swój wynik – powiedział w Debacie Poranka Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie. Gościem Polskiego Radia 24 był także publicysta Marek Król.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa PiS krs Sąd Najwyższy

"Potrzeba naprawy Rzeczpospolitej"

Relacje między partią rządzącą a prezydentem oceniał w "Salonie politycznym Trójki" Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta. - Stan stosunków jest bardzo dobry. W bardzo wielu miejscach, jeśli chodzi o kwestie fundamentalne, jest absolutna zgodność poglądów, zwłaszcza co do naprawy Rzeczpospolitej - wyjaśnił minister.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Mucha Andrzej Duda reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs Sejm Trójka Beata Michniewicz

"Nie ma podstaw, by KE wypowiadała się na temat Polski"

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski jest zdania, że obecnie, zwłaszcza po wecie prezydenta wobec ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, nie ma żadnych podstaw, by Komisja Europejska wypowiadała się na temat naszego kraju. Jutro Komisja ma omówić sytuację w Polsce i zdecydować o ewentualnych dalszych krokach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek reforma sądownictwa krs Sąd Najwyższy Andrzej Duda Witold Waszczykowski Komisja Europejska Unia Europejska

"W walce z postkomuną trzeba być twardym, nie miękkim"

- Mam nadzieję, że prezydent - tak jak zapowiadał - wystąpi z inicjatywą ustawodawczą i przedstawi własną wersję reformy sądownictwa. Liczę na to, że – tak jak zapowiedział - w ciągu 2 miesięcy przedstawi takie projekty – powiedziała w audycji 24 Pytania posłanka PiS Joanna Lichocka. Odniosła się w ten sposób do ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym, które zawetował prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Lichocka PiS Sąd Najwyższy krs Andrzej Duda POLSKA reforma sądownictwa pr24

Lubnauer: polski wymiar sprawiedliwości wymaga reformy

- Bardzo dobrze, że te dwie ustawy zostały zawetowane, bo tak naprawdę one spychały nas ku demokracji w stylu wschodnim. Deklarowaliśmy od początku, że jeżeli będą te weta, to można zacząć rozmowy o realnej reformie sądownictwa, ponieważ nikt nie ma wątpliwości, że polski wymiar sprawiedliwości jej wymaga - mówiła na antenie radiowej Jedynki Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek Katarzyna Lubnauer reforma sądownictwa krs Sąd Najwyższy Andrzej Duda

"Czekamy na tę reformę już od 28 lat, od Okrągłego Stołu"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Wieczorem przemówienia wygłosili i premier Beata Szydło i prezydent Duda. W Polskim Radiu 24 komentarz Marszałka Seniora, lidera ugrupowania Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Kornel Morawiecki Andrzej Duda prezydent Beata Szydło Sąd Najwyższy

"Wielu zostało przez wymiar sprawiedliwości skrzywdzonych"

Wielu ludzi zostało przez wymiar sprawiedliwości skrzywdzonych i mają głębokie poczucie niesprawiedliwości - powiedział w poniedziałkowym orędziu prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, społeczeństwo oczekuje od sędziów, by widzieli zza stosu akt tego, który oczekuje sprawiedliwości. Orędzie prezydenta nadaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa prezydent Andrzej Duda Sąd Najwyższy krs sąd

"Dojdzie do eskalacji konfliktu w łonie dobrej zmiany"

Prezydent Andrzej Duda w specjalnym orędziu powiedział, że wielu Polaków ma ogromne poczucie niesprawiedliwości w związku z działaniem sądownictwa. Wyjaśnił, że zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, gdyż były niezgodne z Konstytucją. Przemówienie w poniedziałkowy wieczór wygłosiła również premier. Beata Szydło podkreśla, że Polacy chcą reformy sądownictwa i oczekują jej od lat. Zapewniła, że Prawo i Sprawiedliwość nie zrezygnuje z postulatu zmian w sądownictwie. Sytuację komentował dziennikarz Tadeusz Płużański.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy PiS Andrzej Duda prezydent krs Beata Szydło

"Być może prezydent pomyślał przez chwilę o Polsce"

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Podpisze zaś ustawę o ustroju sądów powszechnych. Zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy opracuje własne projekty zawetowanych ustaw. O decyzji Andrzeja Dudy w Debacie Dnia dyskutowali Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy) i Marcin Celiński (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs prezydent Andrzej Duda Marcin Celiński PiS Paweł Kukiz