Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

"Polacy przestali identyfikować sądy ze sprawiedliwością"

Sejmowa komisja sprawiedliwości zajęła się we wtorek rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W myśl propozycji, w KRS ma powstać druga izba. Kadencje dotychczasowych członków Rady - 15-tu sędziów - mają zostać wygaszone po 30 dniach od wejścia nowelizacji w życie. Ich następców wybierałby Sejm. O reformie rozmawiali w Debacie Poranka prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (Uniwersytet Warszawski) i prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  polityka krs Prawo i Sprawiedliwość PiS społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie Ministerstwo Sprawiedliwości sąd Sąd Najwyższy

"Reforma sprawiedliwości na pewno zostanie przeprowadzona”

– Dyskusję sędziowie mogą podejmować, ale po czasie pracy – mówił w Polskim Radiu Sebastian Kaleta, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. W czwartek w sądach na pół godziny przerwano wokandy. Sędziowie udali się na zebrania. Ponieważ nie mogą strajkować, swojej akcji nie nazywają protestem, a jedynie zebraniami, podczas których zajęli się "utworzeniem forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego". Akcja związana jest z planowaną reformą wymiaru sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy Zbigniew Ziobro Patryk Jaki POLSKA

Sprawa TW "Wolfganga". Ambasador powinien podać się do dymisji?

W poznańskim IPN udostępniono tęczkę personalną TW "Wolfganga" - Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora Polski w Berlinie. O tej sprawie rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Adam Kwiatkowski Katarzyna Lubnauer Grzegorz Długi Rafał Grupiński Jarosław Kalinowski Ryszard Czarnecki lustracja służba bezpieczeństwa Sąd Najwyższy IPN Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski Rada Europejska

"Środowisko sędziowskie musi się oczyścić"

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie wniosła do Sądu Dyscyplinarnego dla sędziów o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie w związku z aferą korupcyjną. Krzysztof S. jest podejrzewany o przyjęcie łapówki w kwocie ponad 376 tysięcy złotych, pranie brudnych pieniędzy i przekroczenie uprawnień. Grozi mu do 12 lat więzienia. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność" i Anoni Trzmiel z "Do Rzeczy". 
Zobacz więcej na temat:  sąd Sąd Najwyższy

Wiceminister sprawiedliwości: nie chcemy walki z sędziami

Trwają prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Zakłada m.in. zmniejszenie liczby funkcyjnych stanowisk, wprowadzenie zasady niezmienności składu sądu i utworzenie izby dyscyplinarnej.  Zmiany mają dotyczyć także Krajowej Rady Sądownictwa. – Nie będzie wojny z sędziami. Polska potrzebuje reformy wymiaru sprawiedliwości, od 27 lat tego nie było. Jest 10 tys. sędziów, a 40 proc. nie orzeka – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  polityka PiS Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy POLSKA

"PiS sprowadza wszystkie reformy do kwestii kadrowych"

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości kwestionują zgodność z Konstytucją procedury wyboru prezesa Sądu Najwyższego. Wniosek w tej sprawie został złożony do Trybunału Konstytucyjnego. – To próba pokazania Małgorzacie Gersdorf i wszystkim osobom, pełniącym wysokie funkcje, że rządu, a nawet reform, nie można krytykować – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jakub Kulesza z Kukiz '15.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Sejm Sąd Najwyższy PiS konstytucja