Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

"Kryzys w marszu PiS do realizacji obietnic wyborczych"

Jarosław Kaczyński ocenił, że ubiegłotygodniowe spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. w zmian w sądownictwie pokazało, iż obie strony mogą ze sobą rozmawiać. Prezes PiS zastrzegł jednak w wywiadzie dla „Sieci Prawdy”, że rozmowa „pokazała, że są daleko idące różnice”. W Debacie Poranka PR24 komentarz publicystów – Katarzyny Kozłowskiej i Jakuba Jałowiczora.
Zobacz więcej na temat:  PiS Andrzej Duda prezydent Jarosław Kaczyński reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs

Bruksela: dyskusja o Polsce na ministerialnym spotkaniu

Unijni ministrowie do spraw europejskich omówią dziś w Brukseli sytuację w Polsce. Z prośbą o dyskusję zwrócił się wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w związku z prowadzoną procedurą praworządności. Nie są spodziewane żadne decyzje. Podczas tej dyskusji wiceszef Komisji ma poinformować o stanie dialogu z Polską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT UE Frans Timmermans Sąd Najwyższy Unia Europejska reforma sądownictwa

Reforma sądownictwa. "Andrzej Duda nie musi się śpieszyć"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Droga do porozumienia jest otwarta, nie wydaje się, żeby była specjalnie trudna do przebycia – mówił po spotkaniu Jarosław Kaczyński. - Prezes PiS przedstawił prezydentowi postulaty PiS dotyczące ustaw o sądownictwie - powiedział zx kolei rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. O spotkaniu prezydenta z prezesem PiS mówił w audycji Północ-Południe dr Jacek Sokołowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Kaczyński PiS prezydent Andrzej Duda reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs

Spotkanie prezydenta i prezesa PiS. Rozmowy o sądownictwie

- PiS jest partią rządzącą, ma większość, ale ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i KRS będą na koniec prezydenckie, to prezydent nada im swój kształt, to Andrzej Duda za nie odpowiada - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Po południu w Belwederze prezydent spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Media spekulowały, że jednym z tematów spotkania mogła być sprawa doradzającego prezydentowi prof. Michała Królikowskiego. O spotkaniu prezydenta z prezesem PiS mówili w audycji Debata Dnia Michał Kolanko („Rzeczpospolita”) i Karol Gac (portal DoRzeczy.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PiS prezydent Andrzej Duda Jarosław Kaczyński reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Michał Kolanko Sąd Najwyższy krs

Debata: działania prokuratury w sprawie prof. Królikowskiego

– Nie ja jestem celem działań prokuratury; jej celem jest zdyskredytowanie prezydenta Andrzeja Dudy, jako osoby, która przedstawi wiarygodną reformę sądownictwa – tak doniesienia medialne na swój temat skomentował w piątek prof. Michał Królikowski. Z czwartkowych doniesień RMF FM wynika, że prawnik – współpracownik prezydenta, który doradza mu przy przygotowaniu projektów ustaw o KRS i SN – znalazł się na celowniku prokuratury. O sprawie rozmawiali w Debacie Poranka Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Stanisław Janecki (Sieci) i Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda przestępczość gospodarcza reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs

Zbigniew Ziobro do asesorów: zachowajcie niezawisłość

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro życzył nowo mianowanym asesorom sądowym, aby zawsze zachowali niezawisłość od władzy politycznej – ktokolwiek będzie ją sprawował, ale też od własnych poglądów, co – jego zdaniem – może być najtrudniejsze. Ziobro przemawiał podczas odbywającej się w czwartek w Warszawie uroczystości wręczenia aktów mianowania dla ponad 260 asesorów sądowych, którzy ukończyli Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości sąd Sąd Najwyższy

Presja środowiskowa a podziały polityczne

Na Małgorzatę Gersdorf spadła fala krytyki po tym, jak wzięła udział w zaprzysiężeniu Justyna Piskorskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Dzień później rzecznik Sądu Najwyższego próbował tłumaczyć obecność na tej uroczystości pierwszej prezes SN następująco: „W trudnym okresie stresów i przepracowania każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie”. Czy presja środowiskowa decyduje o podziałach politycznych w Polsce? W audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali o tym Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Tomasz Krok (Fronda Lux).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Trybunał Konstytucyjny

Prezes SN w pałacu prezydenckim. "To kapitulacja"

„W trudnym okresie stresów i przepracowania każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie” – brzmi oświadczenie rzecznika Sądu Najwyższego na temat udziału prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf na uroczystości ślubowania nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Grzegorz Łaguna (Superstacja) i Piotr Gabryel (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Małgorzata Gersdorf Piotr Gabryel reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 Trybunał Konstytucyjny prezydent Andrzej Duda

Reforma sądownictwa. Jak będą wyglądały projekty prezydenta?

– Uważam, że pomysły prezydenta będą zbieżne z tym, co zostało przygotowane przez ministerstwo sprawiedliwości – powiedział Jacek Łęski z TVP. Odniósł się w ten sposób do projektów ustaw reformujących Sąd Najwyższy i KRS, które przygotowuje prezydent Andrzej Duda. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Łukasz Warzecha prezydent Andrzej Duda reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa krs Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

"Projekty ustaw o SN i KRS 25 września - wielce prawdopodobne"

Rzecznik prezydenta zapowiada, że najpewniej 25 września zostaną przedstawione prezydenckie projekty ustaw, dotyczące zmian w sądownictwie. Krzysztof Łapiński po zakończeniu rozmów Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych, powiedział że prace nad ustawami są "na znacznym etapie zaawansowania". Nie wykluczył, że prezydent weźmie pod uwagę opinie partii biorących udział w konsultacjach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Sąd Najwyższy krs