Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Sprawiedliwości

Burzliwa dyskusja nad projektem o KRS

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zakończyła prace nad rządowym projektem dotyczącym zmian z Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po trzydziestu dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej piętnastu członków-sędziów. Ich następców wybrałby Sejm, a nie jak dziś - środowiska sędziowskie. O sytuacji sędziów mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs sąd Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości Polityka PR24

"KRS wymaga zasadniczej reformy"

We wtorek sejmowa komisja sprawiedliwości powróci do rozpatrywania rządowego projektu nowelizacji ustawy o KRS. Drugie czytanie projektu ma się odbyć dzień później i - jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem - do przegłosowania projektu dojdzie w czwartek. O reformie Krajowej Rady Sądownictwa mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości Marcin Warchoł Zbigniew Ziobro PiS

"Śmierć Igora Stachowiaka przypomina mi czasy stalinowskie"

PO chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu szefowie MSWiA Mariusz Błaszczak i MS Zbigniew Ziobro przedstawili w Sejmie informację ws. okoliczności zatrzymania oraz późniejszej śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie. W poniedziałek do Sejmu trafił wniosek w tej sprawie. O sprawie Igora Stachowiaka mówił w audycji Rozmowa PR 24 poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach polityka Michał Szczerba Platforma Obywatelska Sejm Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości policja polska policja Mariusz Błaszczak MSWiA

Przez wpadki, sędziowie nie zjednują sobie zwolenników

– Prawo i Sprawiedliwość nie może iść na totalną wojnę ze środowiskiem sędziowskim – powiedziała Joanna Miziołek z tygodnika „Wprost”. Odniosła się w ten sposób do trwającego konfliktu na linii rząd – sędziowie, a także do planowanej reformy sądownictwa. W audycji "Wróżenie z Faktów" do sprawy odniosła się także Anna Sarzyńska z tygodnika „W Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości krs sąd

"Forma protestu odbiega od wartości, które głoszą prawnicy"

W Katowicach zakończył się Kongres Prawników Polskich. - Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych są zamachem na ich interesy, nie są natomiast zamachem na niezawisłość sądownictwa - powiedział w sobotę w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński. O Kongresie Prawników mówili w audycji Gorący Temat konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski i Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs sąd Prawo i Sprawiedliwość Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości

Poprawka do ustawy o KRS: „Dialog jest potrzebny”

Resort sprawiedliwości wprowadza poprawkę do projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kandydatów do KRS będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze. Poinformował o tym wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który uczestniczy w Kongresie Prawników Polskich w Katowicach. Wydarzenia Tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak („Super Express”) i Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  krs Marcin Warchoł Ministerstwo Sprawiedliwości sąd Zbigniew Ziobro

Kongres Prawników Polskich. Poprawka do ustawy o KRS

- Państwo musi więc mieć wpływ na sądownictwo – powiedział w audycji Gorący Temat były sędzia Adam Tomczyński. Odniósł się w ten sposób zakończonego w Katowicach Kongresu Prawników Polskich. Wydarzenia na Kongresie komentował też w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Banaszak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Dera Marcin Warchoł prawo krs Ministerstwo Sprawiedliwości

"Wyżywanie się na zwierzętach to wyżywanie się na słabszych"

Nowelizację przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Jej celem ma być zapobieganie popełnianiu kolejnych przestępstw wobec zwierząt i poprawa ich ochrony. Resort proponuje też zaostrzenie kar za zabijanie i znęcanie się nad zwierzętami - z dwóch do trzech lat więzienia. W przypadku czynów ze szczególnym okrucieństwem - z trzech do pięciu lat. O ustawie o ochronie zwierząt mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Wyszyński z Fundacji VIVA.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe prawa zwierząt Ministerstwo Sprawiedliwości Cezary Wyszyński VIVA! Akcja dla zwierząt