Polskie Radio
Section05
bezdomność

Niemcy: jest wyrok ws. podpalenia bezdomnego Polaka

Sąd w Berlinie skazał we wtorek na 2 lata i 9 miesięcy więzienia migranta z Syrii, który w grudniu zeszłego roku usiłował podpalić bezdomnego Polaka śpiącego na ławce na stacji metra. Sędziowie uznali czyn 21-latka za próbę niebezpiecznego uszkodzenia ciała. Prokuratura domagała się dla oskarżonego, któremu zarzucała usiłowanie popełnienia morderstwa, czterech lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Berlin Niemcy bezdomność Syria

"Bezdomność może dotknąć każdego". Jak pomóc?

- Przydałoby się stworzenie programów socjalnych, które pomagałyby w utrzymywaniu mieszkań. Np. dużo osób starszych nie jest w stanie z emerytury opłacić rachunków, czynszu i jednocześnie kupić lekarstw czy jedzenia. Zajmujemy się tymi ludźmi dopiero, gdy wylądują na ulicy – powiedziała w Polskim Radiu 24 Adrianna Porowska, dyrektorka Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  bezdomność mieszkania

Nie marnuj jedzenia! Podziel się z potrzebującymi

- Jeżeli mamy za dużo jedzenia na stole, jeśli nie chce nam się go jeść, nie możemy go zamrozić, ani dać naszej rodzinie na wynos to możemy z nim zrobić coś innego. Możemy się nim podzielić z tymi, którzy również w święta są głodni - przypomina Maria Skołożyńska, organizatorka akcji "Podziel się posiłkiem z bezdomnym".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski bezdomność jedzenie żywność Wielkanoc pomoc STYL ŻYCIA