Polskie Radio
Section05
gimnazjum

Gimnazjaliści napisali test. Egzamin bez zakłóceń

Egzamin gimnazjalny przebiegł bez zakłóceń. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik mówi, że mimo zgłoszeń w pierwszy dzień o tym, że spadł śnieg i w niektórych miejscowościach nie było prądu wszystkie egzaminy się odbyły. – Nie ma żadnych uczniów, którzy będą musieli przystąpić do egzaminu w czerwcu, bo egzamin nie mógł się odbyć w kwietniu - mówi dyrektor.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gimnazjum egzamin gimnazjalny test

Egzamin gimnazjalny z języka obcego. Zobacz arkusze CKE

Zakończył się egzamin dla gimnazjalistów sprawdzający ich znajomość języków obcych. Piątkowy egzamin z języka obcego był trzecią, ostatnią częścią obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. W środę uczniowie III klas gimnazjów pisali egzamin z wiedzy humanistycznej, w czwartek - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.
Zobacz więcej na temat:  egzamin gimnazjalny gimnazjum CKE POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej

"Szkołę trzeba głęboko zreformować od środka”

W środę królowały przedmioty humanistyczne, w czwartek czas na matematykę, biologię, chemię, fizykę i geografię. Około 350 tysięcy gimnazjalistów przystąpi do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Trzydniowy maraton zakończy w piątek test z języka obcego. O polskim systemie edukacji rozmawiali w Debacie Poranka Piotr Pałka (Rebelya.pl), Piotr Gursztyn (TVP) i Hubert Biskupski (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa Piotr Gursztyn gimnazjum

„Tryb nauki ośmioklasowej wydaje się mocno archaiczny”

- Tryb nauki ośmioklasowej wydaje się mocno archaiczny. Wolałbym byśmy skupili się na tym, jaką wiedzę i w jaki sposób podajemy uczniom i na tym, by był to bardziej system kreatywny, a mniej odtworzeniowy – powiedział w programie 24 Pytania poseł Nowoczesnej Piotr Misiło. Gość odniósł się w ten sposób do protestów nauczycieli w związku z reformą edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna reforma szkolnictwa gimnazjum

Reforma oświaty – nauczyciele gotowi do strajku

Ogólnopolski strajk nauczycieli, skierowany przeciwko rządowej reformie edukacji, będzie miał miejsce 31. marca. Rodzice protestowali przeciwko reformie w sobotę. O reformie oświaty i pogotowiu strajkowym mówili w audycji Kapitał i Praca Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Jolanta Kosakowska ze Związku Rzemiosła Polskiego i Tadeusz Pisarek z Forum Związków Zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  reforma szkolnictwa Związek Nauczycielstwa Polskiego gimnazjum szkoła podstawowa nauczyciel

Reforma systemu edukacji. "Potrzeba chęci i zaufania"

Przez system edukacji przechodzą kolejne pokolenia i w szkole kształtują się przyszli obywatele. Tymczasem kolejne reformy i próby udoskonalenia systemu wcale nie sprawiają, że szkoły stają się lepsze. Rodzice, nauczyciele i wreszcie uczniowie mają tylko wrażenie pogłębiającego się chaosu, a niektórzy nie wahają się porównywać współczesnej szkoły do koszar czy więzienia. O polskiej szkole mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Szyłło, autorka książki "Godzina Wychowawcza. Rozmowy o polskiej szkole".
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja wychowanie KSIĄŻKA reforma szkolnictwa gimnazjum

Reforma oświaty. Nauczyciele boją się o swoje płace

Związek Nauczycielstwa Polskiego przeanalizował założenia do projektu zmieniającego system finansowania oświaty. Zdaniem zawiązkowców nauczyciele nie mają co liczyć na wyższe uposażenie, a wręcz przeciwnie – może się okazać, że ich pensje stopnieją. O tym, czy reforma oświaty przyniesie w szkołach obniżki wynagrodzeń i zwolnienia, mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa gimnazjum szkoła podstawowa Ministerstwo Edukacji Narodowej liceum Związek Nauczycielstwa Polskiego