Polskie Radio
Section05
książki

Elżbieta Kruszyńska: książki Adama Bahdaja są ponadczasowe

- Fenomen książek Adama Bahdaja tkwi w tym, że jest to proza dla wszystkich, dla dziewcząt i chłopców. Jego twórczość przełamuje pewne schematy, lata 70. i 80. były czasem szczególnym dla literatury młodzieżowej. Pisarze tworzyli książki różnego typu, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szczególnie wspomina się twórczość trzech autorów: Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego i Alfreda Szklarskiego - mówiła w Dwójce prof. Elżbieta Kruszyńska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Roch Siciński wakacje Dwójka książki książki dla dzieci Adam Bahdaj

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Dziedziniec Kultury - współcześni artyści i romantyzm

Inspiracją dla Dziedzińca Kultury - cyklu letnich koncertów na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jest dwusetna rocznica pierwszego wydania zbioru "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. To symboliczne wkroczenie Polski w epokę romantyzmu zostanie zestawione ze światem współczesnej muzyki. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rok Romantyzmu Polskiego miłość natura tradycja Ukraina Rzeszów Lublin Wrocław Rafał Wiśniewski książki Magdalena Gawin KULTURA MUZYKA

"Życie nie jest ideą, ale czymś głębszym". Rafał Wojasiński o książce "Tefil"

- Kiedy z życia robi się ideę, to niestety czasami dokonuje się fatalnego wyboru, jaki dokonało się np. z Barabaszem. Jest taki nurt w istnieniu ludzkości, który mu (Tefilowi - red.) bardzo przeszkadza. Chodzi o sympatię dla tyranów, do siły i do zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Wojasiński, prozaik i autor książki "Tefil".
Zobacz więcej na temat:  książki filozofia zło KULTURA literatura Polskie Radio 24

Anna Król: Big Book Festival to literackie laboratorium

- Co roku mamy motto, a tegoroczne hasło "Do widzenia, do jutra" jest nieco przewrotne. Odnosi się ono do 10. rocznicy festiwalu, zamykamy pewne realizacje. Równocześnie mamy poczucie, że przez te 10 lat zmienił się obraz literatury, także trochę dzięki nam. Powstało kilka innych niż nasza ciekawych imprez literackich, udało się pokazać, że obcowanie z literaturą jest ciekawym sposobem spędzania czasu - mówiła w Dwójce Anna Król, dyrektor i pomysłodawczyni Big Book Festivalu.
Zobacz więcej na temat:  literatura Jakub Jamrozek Dwójka książki KSIĄŻKA

PR24 Fenomen książek z gatunku space opera. Gociek: nie bez powodu powstał w USA

- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim zajęli się m.in. science fiction.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction fantastyka książki KULTURA literatura USA kosmos Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski czytelnictwo

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 206 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower Ziemia słońce Lord Byron

"W stronę Seretu". Wiesław Helak: moje marzenie stało się faktem

- Przystępując do pisania miałem okres wojenny w pamięci jako pewien rodzaj marzenia: żeby dotrzeć i dać swój mały głos do tego okresu. W trakcie pisania »Nad Zbruczem« to stało się faktem. Nie miałem planu na następne części, czyli na "Górę Tabor" i "W Stronę Seretu", ale wiedziałem, że to musi być kontynuacja - mówił w Polskim Radiu 24 prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert literatura KSIĄŻKA książki HISTORIA czytelnictwo