Polskie Radio
Section05
powódź

Sytuacja powodziowa w Słowenii stabilizuje się. W kilku miejscowościach odwołano ewakuację

Powódź w Słowenii jeszcze nie ustępuje, jednak sytuacja powoli się stabilizuje. Rzeki w wielu miejscach wciąż wylewają, wiele dróg i połączeń kolejowych nadal jest zamkniętych, ale w kilku miejscach odwołano ewakuację. W wyniku katastrofalnych powodzi w Słowenii zginęło już sześć osób. W niedzielę odnaleziono ciała dwóch kolejnych ofiar. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT powódź pogoda Słowenia burza

Zmiany klimatyczne powodują gigantyczne straty. Podliczono kwoty z ostatnich 40 lat. Chodzi o miliardy złotych

W Polsce w ciągu ostatnich 40 lat straty poniesione w wyniku zmian klimatycznych oszacowano na 16 mld euro, czyli ok. 70 mld zł - wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jak podano, w samym 2021 r. łączna wartość wypłaconych szkód z tytułu katastrof naturalnych wyniosła 994 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia środowisko naturalne kataklizmy powódź huragany

Powodzie w Korei Południowej po wielodniowych ulewach. Służby ratują kierowców z zalanego tunelu

W Korei Południowej ratownicy starają się dotrzeć do samochodów uwięzionych w zalanym z powodu ulewnych deszczy tunelu w miejscowości Cheongju. Dziewięć osób zostało uratowanych, wydobyto też pięć ciał. Nie jest jasne, ile osób jest uwięzionych, ale według doniesień znajduje się tam około 19 pojazdów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja powódź Korea Południowa służby ratunkowe

Tragedia powodzi tysiąclecia w 1997. Czy państwo zadziałało odpowiednio?

W wyniku powodzi w 1997 roku, dziesiątki tysięcy osób straciły dorobek całego życia, zalanych zostało kilkaset tys. ha ziemi, a straty materialne szły w miliardy złotych. W najnowszym odcinku podkastu Polskiego Radia "Czarna seria" wracamy do lipca 1997 roku i zastanawiamy się, czy powodzi tysiąclecia można było zapobiec lub chociaż ograniczyć jej skutki, a także, czy służby i organy państwa zadziałały odpowiednio.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kossowski powódź

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Dziennikarze publikują zapis rozmów rosyjskich żołnierzy

Ukraińscy dziennikarze śledczy twierdzą, że przechwycone rozmowy rosyjskich żołnierzy okupujących tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy wskazują, że wojsko rosyjskie czekało już na rozkaz w noc zniszczenia zapory z 5 na 6 czerwca. Wysadzenie przez Rosjan tamy spowodowało katastrofę humanitarną i ekologiczną - pisze w czwartek portal Kyiv Independent.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie wojsko żołnierze powódź ŚWIAT Europa Ukraina Rosja

Kolejny akt barbarzyństwa Rosjan. Ostrzelali ukraińskie służby ratunkowe oczyszczające miasto po powodzi

Andrij Jermak, szef biura kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że rosyjskie wojska ostrzelały w Chersoniu pracowników ukraińskich służb ratunkowych, którzy oczyszczali miasto po powodzi wywołanej wysadzeniem przez wroga zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce. Jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  powódź wojna na Ukrainie Rosja wojsko służby ratunkowe ŚWIAT Europa