Horror - to nie jest gorszy gatunek filmu. Czego boimy się dziś?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2023 15:21
Czasem w kinie lubimy się bać. Wychodzimy z seansów przerażeni, a jednak znów wracamy tam, by obejrzeć slashery, filmy gore czy horrory psychologiczne. W Czwórce o fenomenie tego gatunku filmowego opowiadają Mateusz Leszek i Michał Radziejewski. 
W Czwórce o fenomenie tego gatunku filmowego opowiedzieli Mateusz Leszek i Michał Radziejowski.
W Czwórce o fenomenie tego gatunku filmowego opowiedzieli Mateusz Leszek i Michał Radziejowski. Foto: PR4
  • Horror to gatunek filmu równy innym. Są różne typy horrorów. 
  • Horror dziś bardzo się zmienia, łączy się z innymi gatunkami. 
  • 19 sierpnia do kin trafił obraz "Mów do mnie". Film australijskich youtuberów zbiera bardzo dobre opinie.
  • Jakie horrory trzeba obejrzeć i czy wciąż warto oglądać klasykę horroru?

Rodzaje horrorów

- Horrory i ich rodzaje porównuję trochę do muzyki metalowej. Dla tych, którzy ich nie znają, horror to horror, metal to metal - mówi Michał "Radziej" Radziejewski. - Jestem dużym fanem horrorów. To wcale nie jest gorszy film. Typów horrorów jest dużo. To wynika z historii tego gatunku, a także ze strachów i lęków, jakie ludzie mieli na przestrzeni lat. Mamy pełne krwi horrory gore, mamy slashery, w których grupa nastolatków ucieka przed złym w jakiejś masce, są też horrory psychologiczne, łączone z dramatem, komedią, s-f i innymi gatunkami - wymienia. 

Filmoznawca zauważa, że dziś obserwujemy odejście od klasycznego horroru i łączenie go z innymi gatunkami filmowymi. Podkreśla, że w takich obrazach zachowany jest najważniejszy czynnik horroru.


Posłuchaj
22:49 czwórka kto pytał 19.08.2023.mp3 O horrorach opowiadają Mateusz Leszek i Michał Radziejewski (Kto pytał?/Czwórka)

 

- Te hybrydy gatunkowe to bardzo popularny trend w kinie - mówi Mateusz Leszek. - Ja to kupuję. Zawsze byłem fanem komedii. Radziej mnie nauczył oglądać horrory. One też mają elementy komediowe, są też tam akcenty polityczne czy społeczne. Za pomocą odrobiny strachu opowiadane są historie z ważnym przekazem.

"Mów do mnie" - dobry horror, dobra premiera

Od 18 sierpnia możemy oglądać w kinach horror "Mów do mnie". Film zbiera bardzo dobre recenzje. - Jest to jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat w kinie mainstreamowym. Jestem pod dużym wrażeniem. Jestem miło zaskoczony - ocenia Michał Radziejewski. - "Mów do mnie" jest świetnie napisany i zrealizowany. Jest prostym, fajnym horrorem. Ciekawostką jest, że twórcy tego obrazu, Australijczycy Danny Philippou i Michael Philippou, znani byli jako twórcy kanału na YouTube. Teraz, gdy nakręcili horror, ktoś zauważył i docenił ich potencjał. - Ten film jest bardzo dobrze poprowadzony. Twórcy wiedzą, jaki kontent kierować do młodego pokolenia. 

Czy horror wciąż straszy?

Horror zmieniał się na przestrzeni lat. Odchodzi się już od obrazu, który tylko ma przestraszyć. - Dla mnie to rozbudowana wizualnie forma filmowa. Tam nie gra się tyle dialogiem, co obrazem - mówi gość Oliwii Krettek. - Moment, w którym film ma nas strasznie straszyć, już minął - dodaje Mateusz Leszek. 

Wśród polecanych obrazów Czwórkowi goście wymieniają "Bodies, bodies, bodies", utrzymany w podobnym klimacie "Sissy", "Uśmiechnij się" czy "Barbarzyńcy", przedziwnie skonstruowany, choć wciągający film. 

Warto wracać do klasyki?

Myśląc o horrorach myślimy też o filmach pt. "Lśnienie", "Blair Witch Project", "Oszukać przeznaczenie", "Ring", "Omen", "Egzorcysta", "Dziecko Rosemary" czy "Krzyk". Goście zauważają, że horrory rodzą się z naszych lęków, obaw społecznych. - Rezonujemy z tym, co widzimy w kinie - mówi Mateusz Leszek. - Ja lubię się bać, dlatego wolę oglądać nowe produkcje. Tych starszych się już nie boimy - dodaje Radziej. 

Filmoznawcy podkreślają, że horrory sprzed 1990 roku wciąż warto oglądać, choć raczej dla nostalgii, obrazów, efektów wizualnych, ale nie dla strachu czy efektów specjalnych. - Po latach widać, jak ten gatunek się rozrasta, jak się zmienia. 

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Oliwia Krettek

Goście: Mateusz Leszek z Tylko Movie, Michał Radziejewski (Radziej) - filmoznawcy

Data emisji: 19.08.2023

Godzina emisji: 12.14

pj/kc

Czytaj także

Horror polityczny. Autorskie pismo Jordana Peele'a

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 10:40
- Horror jest jak gąbka, pochłania to, co dzieje się wokół nas, także w przestrzeni politycznej. - Od zarania kina ten gatunek jest odpowiedzią na to, co dzieje się w społeczeństwie. I najnowszy film Jordana Peele’a jest tego przykładem - przekonuje przekonuje krytyk Michał Walkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka do filmu "Johnny". Michał Kush: to dźwięki pełne emocji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 19:23
- Gdy napisałem już większość ścieżki dźwiękowej, spłonął mój komputer, a nie było zapasowych plików. To był znak, wszystko musiało powstać od nowa - opowiadał w rozmowie z Czwórką Michał Kush, kompozytor i producent. 
rozwiń zwiń