Nie masz pomysłu na prezent? Zainspiruj się na Targach Plakatu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 15:00
Targi Plakatu to cykliczna impreza, która już od kilku lat odbywa się pod patronatem Czwórki. Zimowa odsłona jest okazją do poszukania świątecznych inspiracji, ale też do spotkań i rozmów z setką polskich plakacistek i plakacistów.  
Targi Plakatu 2021
Targi Plakatu 2021Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Pierwsze Targi Plakatu odbyły się w Warszawie w 2012 roku. Od tego czasu na stałe wpisały się w kalendarz kulturalnych wydarzeń stolicy.
  • Patronem medialnym imprezy jest Czwórka. 
  • W tym roku Targi Plakatu odbędą się w niedzielę 10 grudnia. Do 20 grudnia prace będą też dostępne w sieci.

Targi Plakatu - historia zaczęła się od spotkania przyjaciół

Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy to grupa znajomych ilustratorów zorganizowała kolekcjonerskie spotkanie połączone ze sprzedażą plakatów. Cieszyło się ono tak dużym zainteresowaniem, że dziś impreza na stale wpisała się w kalendarz kulturalnych wydarzeń stolicy. Każda odsłona Targów przyciąga kilka tysięcy entuzjastów plakatu i ilustracji oraz artystów z całej Polski. W tym roku prace zaprezentuje aż stu twórców. 

- To okazja, żeby opowiedzieć o swojej twórczości, wymienić się doświadczeniami z innymi artystami i podzielić inspiracjami - opowiada ilustratorka Natalia Biegalska. - Rozmawiamy z odwiedzającymi, wsłuchujemy się w ich potrzeby, mamy możliwość dowiedzieć się, czego od nas oczekują - dodaje.

Jakie są trendy w sztuce plakatu?

Na Targach Plakatu można zobaczyć prace najzdolniejszych plakacistów, autorów pięknych, wielkoformatowych grafik oraz skarby kolekcjonerów polskiej szkoły plakatu. - Z moich obserwacji wynika, że odbiory najbardziej zainteresowani są takimi plakatami, które wyrażają ich samych i pokazują ich zainteresowania - mówi gość Czwórki. - W swojej twórczości sięgam do popkultury z przełomu lat 80. i 90. i "nerdowych" filmów z tego okresu. Po to przychodzą "moi ludzie", którzy też mają sentyment do tego czasu.


Targi Plakatu ZIMA 2023 Targi Plakatu ZIMA 2023

Potrzeba serca. Plakat jako forma terapii

Innym wyraźnym trendem we współczesnym plakacie są treści, które odwołują się do potrzeb serca. - Plakat nie pełni już tylko funkcji dekoracyjnej, ale staje się formą terapii - dodaje rozmówczyni Weroniki Puszkar. -  Oprócz prac "zaangażowanych", które pojawiają się na przykład w przestrzeni publicznej, dużym zainteresowaniem cieszą się plakaty, które "otulają". I takie najchętniej wybieramy do domów.  

Posłuchaj
09:17 CZWÓRKA Kto pytal - targi 09.12.2023.mp3 Targi Plakatu 2023 - dlaczego warto je odwiedzić? (Kto pytał?/Czwórka)

Jeśli chodzi o techniki, to teraz najczęściej widoczny jest kolaż - zarówno ten tradycyjny (wycinany z gazet i klejony), jak i digitalowy. - Pojawiają się sitodruki i linoryty, czyli techniki grafik warsztatowych. Jest grafika wektorowa, są plakaty robione akwarelą - opowiada  Natalia Biegalska. - Widać powrót do podejścia rzemieślniczego.

Zobacz także:

Targi Plakatu 2023 - kto weźmie w nich udział?

W tym roku Targi Plakatu odbędą się w niedzielę (10.12) w  zabytkowych przestrzeniach warszawskiego Domu Towarowego Braci Jabłkowskich- Na pewno pojawi się Przemek Sokołowski, który odpowiada za zimową identyfikację Targów. Będą też Magda Kubiak, czyli dziki_las.collages i Kasia Belczyk z przeuroczymi pracami potato_face_stories - wymienia gość audycji. - Udział zapowiedzieli też Justyna Frąckiewicz ze wspaniałymi retro-plakatami, Piotr Gruszczyński i Adam Kosik


Patronem wydarzenia jest Czwórka. Do 20 grudnia plakaty będą też dostępne w sieci.

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Natalia Biegalska (ilustratorka)

Data emisji: 09.12.2023

Godzina emisji: 12.40

kul/zch