Jarmarki świąteczne. W poszukiwaniu najpiękniejszych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 11:30
Wraz z grudniem nastał czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku wiele miast rozbłyśnie niezwykłymi iluminacjami, nieodłącznym elementem bożonardzeniowej atmosfery są także jarmarki świąteczne. Wraz z Jankiem Wojtkowskim podążamy śladem najciekawszych z nich.
Jarmarki świąteczne od lat przyciągają smakami, zapachami i atrakcjami.
Jarmarki świąteczne od lat przyciągają smakami, zapachami i atrakcjami. Foto: shutterstock/Sven Hansche
  • Grudzień to czas przygotowań do świąt. W wielu miastach pojawiają się okolicznościowe iluminacje oraz jarmarki bożonarodzeniowe. 
  • Tradycja jarmarków świątecznych sięga średniowiecza i wywodzi się z krajów niemieckojęzycznych.
  • Jarmarki to nie tylko miejsce, gdzie można zaopatrzyć się w regionalne przysmaki i ozdoby świąteczne. To także miejsca ciekawych wydarzeń i imprez towarzyszących. 
  • W wielu europejskich miastach, takich jak Berlin i Wiedeń, jest nawet kilkadziesiąt jarmarków. 

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych sięga późnego średniowiecza i wywodzi się z krajów niemieckojęzycznych. - Nazwa jarmark ma pochodzi z Niemiec. Jeżeli ktoś zna niemiecki, to wie, że to jest połączenie dwóch słów Jahr, czyli rok i Markt, czyli targ. Więc to jest po prostu coroczny targ - mówi gość Czwórki. - W tamtym czasie, przed zimą, wytwórcy żywności i rzemieślnicy zbierali się w jednym miejscu, żeby sprzedać swoje produkty. Z tego powstała ta piękna tradycja, która później rozlała się też na inne kraje w Europie, a później też na cały świat.

Jarmarki świąteczne - grudniowe wyprawy 

Janek wraz z bliskimi i znajomymi od lat podróżuje w ten przedświąteczny czas śladem najpiękniejszych jarmarków. Odwiedził ich wiele, jednak do jego ulubionych należą te w Berlinie i w Wiedniu.

- Z mojej perspektywy są to dwa najciekawsze miejsca. Generalnie te miasta zmieniają się w jeden wielki jarmark świąteczny. W samym Berlinie mamy ich blisko 60., a w niektórych latach bywało więcej - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Na jarmarkach znajdziemy wiele lokalnych produktów. Można kupić nie tylko bombki, ozdoby świąteczne i prezenty, ale także pyszności na stół. Wiadomo, że to także gastronomia. Będzie na pewno grzane wino, będą crafty i regionalne przekąski, takie jak wurst, czyli kiełbasa.


Z przewodnikiem w ręku

Jarmarki to nie tylko zapachy i aromaty, ale także wydarzenia i imprezy towarzyszące. Jak radzi gość Czwórki, przed udaniem się do Berlina warto wcześniej się przygotować. - Polecam zrobić przed wyjazdem jakieś rozeznanie. Dobrze sprawdzić, gdzie zlokalizowane są jarmarki i zaplanować, które chciałoby się zobaczyć, które są dla nas najbardziej ciekawe - tłumaczy. - W internecie dostępne są mapy z opisami, gdzie, kiedy i co się dzieje. Wiadomo, że są różne eventy, na niektórych śpiewa się tradycyjne kolędy, więc warto tam trafić i poczuć tę niezwykłą atmosferę.


Jarmarki świąteczne - polskie perełki 

Również w Polsce wiele miejsc kusi już świątecznymi miasteczkami. Należą do nich m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Rzeszów i Gliwice. Według gościa Czwórki jednym z najbardziej klimatycznych jest jarmark w Katowicach.

- Jest to jarmark na Nikiszowcu. To była dzielnica robotnicza Katowic, która w ostatnich latach jest bardzo popularna - tłumaczy Janek Wojtkowski. - Wszystkie ceglane budynki na jeden weekend w roku zamieniają się w wielki jarmark świąteczny. Nie jest to tradycyjny jarmarku polski, ale śląski. Można popróbować tradycyjnej kuchni śląskiej i wiele dowiedzieć się o tradycjach regionu. Także kolędy śpiewane są po śląsku. Panuje tam wyjątkowy klimat, a ten jarmark jest taką perełką w naszym kraju i poza jego granicami.


Posłuchaj
19:45 CZWORKA/Kto pytał - jarmarki 03.12 2023.mp3 O jarmarkach świątecznych opowiada Janek Wojtkowski z grupy podróżniczej Soliści (Kto pytał/czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Janek Wojtkowski (grupa podróżnicza Soliści)

Data emisji: 02.12.2023

Godzina emisji: 12.15

aw/gs

Czytaj także

Owies u powały, kolędnicy u bram. Dzień św. Szczepana w polskiej kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 06:00
Patronem drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia jest św. Szczepan, nieco zapomniany we współczesnym świąteczno-kolędniczym klimacie. Kim był i jaka była jego rola w tradycyjnej obrzędowości opowiadał etnograf Łukasz Ciemiński. 26 grudnia to także dzień, w którym swoje pochody zaczynało wiele grup kolędniczych. Nie zabrakło więc kilku słów o kolędowaniu. Tym razem, poza unikatowymi zwyczajami z Polski, przytoczyliśmy także te z różnych krajów Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmienia się nasze podejście do świąt - odchodzimy od tradycji?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 14:30
Obecna sytuacja ekonomiczna zmieniła to, jak obchodzimy święta. Powodem są również zmieniające się trendy rynkowe, ewolucja religijnych poglądów czy rozwój nowoczesnych technologii. Coraz częściej kupujemy przemyślane prezenty, pakujemy je w ekologiczne opakowania i staramy się nie marnować jedzenia.
rozwiń zwiń