Piotr Kilian w drodze do Australii. Jak poradził sobie ze zmianą czasu?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 09:00
- Opuściłem tłoczną Manilę i pojechałem na południe wyspy do miejscowości Batangas, gdzie zmieniłem czas z zimowego na letni - relacjonuje Piotr Kilian. - Zrobiłem to siedem godzin wcześniej w stosunku do polskiego czasu, co wiązało się z kilkoma problemami. Podróżnik znany jako Pirat Dyplomata jest w drodze do Australii, a Czwórka jest patronem jego wyprawy szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
Piotr Kilian dotarł już na Filipiny - wylądował w Manilii i stamtąd wyruszył na południe.
Piotr Kilian dotarł już na Filipiny - wylądował w Manilii i stamtąd wyruszył na południe.Foto: Pirat Dyplomata
  • Piotr Kilian, znany jako "Pirat Dyplomata", z wykształcenia jest specjalistą od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, a z pasji i zamiłowania - podróżnikiem.
  • Finalista tegorocznej odsłony Plebiscytu "Nieprzeciętni" wyruszył właśnie do Australii szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.
  • Paweł Edmund Strzelecki jest pierwszym Polakiem, który okrążył Ziemię w celach naukowych. 2023 rok jest Rokiem Strzeleckiego.
  • Piotr Kilian w Australii spędzi 3 tygodnie. Na Górę Kościuszki chce wejść 11 listopada. 
  • Czwórka jest patronem wyprawy.

Piotr Kilian w hołdzie pierwszemu Polakowi, który okrążył Ziemię

Piotr Kilian dał się poznać słuchaczom Czwórki jako wyjątkowy podróżnik. W 2023 roku został jednym z finalistów naszego Plebiscytu Nieprzeciętni. W tym roku wyruszył do Australii - pragnie zdobyć Górę Kościuszki i upamiętnić Pawła Edmunda Strzeleckiego, który nadał jej to imię. W ten sposób chce oddać hołd pierwszemu Polakowi, który okrążył Ziemię w celach naukowych i wszedł na najwyższy szczyt Australii. Okazją jest 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego i ogłoszenie roku 2023 Rokiem Strzeleckiego. Swoją wyprawę rozpoczął od Wiednia, gdzie "złapał" samolot do Kuwejtu. Ocenia, że podróż do Melbourne zajmie mu dwa - trzy dni.  


Patronem wyprawy Piotra Kiliana jest Czwórka Patronem wyprawy Piotra Kiliana jest Czwórka

Zmiana czasu i jet lag

Podróżnik dotarł już na Filipiny - wylądował w Manili, stolicy położonej na wyspie Luzon, a stamtąd wyruszył na południe. - Jednym z problemów był jet lag, czyli zmęczenie związane ze zmianą strefy czasowej - opowiada podróżnik. - Zazwyczaj walczę z nim w ten sposób, że śpię długo w samolocie, a dzień wcześniej zarywam nockę. Lot na Filipiny trwał 9 godzin, więc miałem czas na regenerację.  

Posłuchaj
01:23 Pirat o zmianie czasu.mp3 Piotr Kilian o zmiane czasu i sposobie na jet lag (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

- W Australii będzie jeszcze inaczej, bo dużo później. Poza tym obowiązują tam półstrefy czasowe, czyli półgodzinne różnice. Na szczęście będę tylko na południowym wschodzie wyspy, więc raczę się na nie nie załapię. Poza tym będę chodził do góry nogami, więc czekajcie na kolejne relacje - zapowiada Pirat Dyplomata.    

Podróże niskobudżetowe

Piotr Kilian jest tegorocznym finalistą Czwórkowego Plebiscytu Nieprzeciętni. Ma za sobą m.in. wyprawy na Jamajkę, Grenlandię, do Meksyku i jak własną kieszeń zna polskie góry.  Ciekawostką jest, że jego podróże są niezwykle niskobudżetowe. - Tu największy koszt to połączenia lotnicze, ale znany jestem z tego, że najdłuższy szlak w polskich górach GSB, liczący ponad 500 km, przeszedłem za 8 zł i 60 gr - opowiadał w Czwórce.   


Piotr Kilian ruszył do Australii. Wejdzie na Górę Kościuszki szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego Piotr Kilian ruszył do Australii. Wejdzie na Górę Kościuszki szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego

Plan wyprawy do Australii

Kiedy wyląduje w Melbourne w planuje trzymać się zachodniego wybrzeża Australii. W planach ma wizytę w polskiej ambasadzie, odwiedziny w polskiej szkole, spotkanie z Polonią. Do Australii jedzie na trzy tygodnie, ostatnie dwa spędzi w Parku Kościuszki, wokół szczytu Mount Kościuszko. 11 listopada - w Święto Niepodległości - planuje go zdobyć. 

Patronem wyprawy Piotra Kiliana, czyli Pirata Dyplomaty jest Czwórka.

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Kilian (Pirat Dyplomata)

Data emisji: 29.10.2023

Godzina emisji: 16.15

kul/pg