Polskie Radio
Section05
Paweł Edmund Strzelecki

JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" – muzyczna podróż inspirowana dokonaniami Pawła Edmunda Strzeleckiego

W tym miesiącu rozpoczyna się drugi etap JAZZ PO POLSKU "Dookoła Świata" – projektu inspirowanego dokonaniami podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. Przyjął on formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polscy artyści w 2024 roku zagrają w tak odległych zakątkach świata, jak m.in. Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada czy Korea. Weźmie w nim udział czołówka aktualnej młodej sceny jazzowej. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Jazz KULTURA promocja Radosław Nałęcz Trójka

Piotr Kilian: 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko

Jeszcze w październiku Piotr Kilian, Pirat Dyplomata, opuścił Polskę, by zdobyć Górę Kościuszki w Australii. Udało się. - 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko - zdradza szczegóły wyprawy podróżnik. Ta wyprawa odbyła się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Kilian Pirat Dyplomata podróże podróże zagraniczne turystyka Australia odkrycia i ciekawostki niepodległość 11 listopada

Patroni 2023 roku. Gdzie można znaleźć ich groby, pomniki i tablice pamięci?

Rok 2023 ma 11 patronów ustanowionych przez Sejm i Senat. Są nimi: Wisława Szymborska, Aleksander Fredro, Wojciech Korfanty, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Paweł Edmund Strzelecki, Jerzy Nowosielski, Aleksandra Piłsudska, Jadwiga Zamoyska, Maurycy Mochnacki i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer. Gdzie znajdziemy ślady upamiętniające te wybitne postaci? 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Aleksander Fredro Wojciech Korfanty Mikołaj Kopernik Aleksandra Piłsudska Kazimierz Przerwa-Tetmajer historia Polski getto warszawskie literatura

Piotr Kilian w drodze do Australii. Jak poradził sobie ze zmianą czasu?

- Opuściłem tłoczną Manilę i pojechałem na południe wyspy do miejscowości Batangas, gdzie zmieniłem czas z zimowego na letni - relacjonuje Piotr Kilian. - Zrobiłem to siedem godzin wcześniej w stosunku do polskiego czasu, co wiązało się z kilkoma problemami. Podróżnik znany jako Pirat Dyplomata jest w drodze do Australii, a Czwórka jest patronem jego wyprawy szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA podróże Podróże z Czwórką Australia

Piotr Kilian ruszył na Górę Kościuszki. Wyprawa pod patronatem Czwórki

Piotr Kilian dał się poznać słuchaczom Czwórki jako wyjątkowy podróżnik. W 2023 roku został jednym z finalistów naszego Plebiscytu Nieprzeciętni. Teraz ruszył do Australii - a my lecimy razem z nim. Czwórka jest patronem australijskiej wyprawy Piotra szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński turystyka podróże Podróże z Czwórką Australia odkrycia i ciekawostki

"Eksplorował wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy". O postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego

Paweł Edmund Strzelecki zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko - najwyższej górze w Australii. - Był również pierwszym Polakiem, który objechał świat dookoła - mówi w "Czterech porach roku" prof. Andrzej Kozek, profesor statystyki z Sydney, obecnie wiceprezes organizacji polonijnej Kosciuszko Heritage Inc.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka społeczeństwo Australia Sydney podróże odkrywcy