Piotr Kilian ruszył na Górę Kościuszki. Wyprawa pod patronatem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 13:01
Piotr Kilian dał się poznać słuchaczom Czwórki jako wyjątkowy podróżnik. W 2023 roku został jednym z finalistów naszego Plebiscytu Nieprzeciętni. Teraz ruszył do Australii - a my lecimy razem z nim. Czwórka jest patronem australijskiej wyprawy Piotra szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
Piotr Kilian ruszył do Australii. Wejdzie na Górę Kościuszki szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego
Piotr Kilian ruszył do Australii. Wejdzie na Górę Kościuszki szlakiem Pawła Edmunda StrzeleckiegoFoto: mat.pryw.
  • Piotr Kilian wyrusza w ekscytującą podróż do Australii. Pragnie zdobyć Górę Kościuszki, upamiętnić Pawła Edmunda Strzeleckiego, który nadał jej imię. 
  • Czwórka patronuje tej ekspedycji. 
  • Paweł Edmund Strzelecki jest pierwszym Polakiem, który okrążył Ziemię w celach naukowych. 2023 rok jest Rokiem Strzeleckiego. 
  • To postać znana w Australii. Piotr Kilian chce propagować wiedzę o nim i w Polsce. 
  • Podróżnik w Australii spędzi 3 tygodnie. Na Górę Kościuszki wejdzie kilka razy. Spotka się też z Polonią. 

Piotr Kilian wyruszył ekscytującą podróż do Australii. Piotr znany jest pod pseudonimem Pirat Dyplomata. Tym razem jego wyprawie też towarzyszyć ma realizacja misji - podróżnik chce oddać hołd Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, pierwszemu Polakowi, który okrążył Ziemię w celach naukowych, wszedł na najwyższy szczyt Australii i nadał mu imię Kościuszki. Czwórkowy gość ma nadzieję popularyzować wiedzę o polskim naukowcu. Okazją jest 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego i ogłoszenie roku 2023 Rokiem Strzeleckiego. 

Piotr Kilian jest też tegorocznym finalistą Czwórkowego Plebiscytu Nieprzeciętni. Ma za sobą m.in. wyprawy na Jamajkę, Grenlandię, do Meksyku i jak własną kieszeń zna polskie góry. 

- Niezwykle cieszę się, że do Australii lecimy wspólnie - ja i Czwórka, która objęła patronat nad moją wyprawą - mówi podróżnik. - Dla tej wyprawy bardzo istotna jest postać Pawła Edmunda Strzeleckiego. Zapisał się na kartach historii. W Australii doskonale go znają, a ja mam nadzieję, że wiedza o nim będzie coraz bardziej popularna też w Polsce, do czego chcę się przyczynić moją wyprawą. 

Dowiedz się więcej o Pawle Edmundzie Strzeleckim: 

Wyprawa do Australii. Ile trzeba mieć pieniędzy?

Piotr Kilian ma już spore doświadczenie podróżnicze, więc wyprawa do Australii nie jest dla niego dużym wyznaniem. Ciekawostką jest, że jego podróże są niezwykle niskobudżetowe. - Tu największy koszt to połączenia lotnicze. Znany jestem z tego, że najdłuższy szlak w polskich górach GSB, liczący ponad 500 km, przeszedłem za 8 zł i 60 gr - wspomina.

Posłuchaj
14:28 czwórka pierwsze słyszę 24.10.2023 piotr kilian.mp3 O wyprawie do Australii śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego opowiada Piotr Kilian (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Podróż do Australii Pirat Dyplomata rozpocznie od wyprawy do Wiednia. Tam złapie samolot do Kuwejtu, następnie do Indii, Malezji aż do Melbourne w Australii. To zajmie mu dwa dni.

- Trochę trenuję, biegam, szukam sponsorów, ale nie jest to szczególne przygotowanie. Ruszam zdobyć jeden ze szczytów Korony Ziemi, ale to jedyna góra z tej ósemki, na którą da się wjechać na rowerze - wyjaśnia Czwórkowy gość i porównuje Górę Kościuszki do Babiej Góry, choć ta ostatnia jest niższa. - Ruszam z bagażem podręcznym. Pakuję tam sprzęt elektroniczny, spodnie, bieliznę, resztę, w tym namiot, kupię na miejscu. To tańsze rozwiązanie niż podróż z dużym plecakiem. 

Wejście na Górę Kościuszki

Piotr Kilian wyląduje w Melbourne i planuje trzymać się zachodniego wybrzeża Australii. W planach ma wizytę w polskiej ambasadzie, odwiedziny w polskiej szkole, spotkanie z Polonią. Do Australii jedzie na trzy tygodnie, ostatnie dwa spędzi w Parku Kościuszki, wokół szczytu Mount Kościuszko. 

- Na szczyt prowadzi kilka dróg. Mam zamiar wejść każdym z nich, a nawet wjechać kolejką - podkreśla. - Najłatwiejsze jest wejście turystyczne, wchodzi się po metalowych płytach. Najtrudniejsza trasa to ta, którą przeszedł Paweł Edmund Strzelecki - zajmuje 2 do 5 dni. Ona chyba będzie najciekawsza. 

Długa droga do domu

Okazuje się, że Piotr Kilian na Australii nie kończy podróży. Główna wyprawa jest dla niego pretekstem i okazją, by odwiedzić też Filipiny i Stany Zjednoczone. - Filipiny to miejsce związane z innym moim projektem, w którym jeżdżę do krajów wybitnie chrześcijańskich, które są niebezpieczne - zdradza. - Potem jeszcze odwiedzę USA - Los Angeles na wschodnim wybrzeżu i Nowy Jork na zachodnim. W Polsce planuję być w połowie grudnia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Piotr Kilian (Pirat Dyplomata)

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 9.15

pj

Czytaj także

Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego. To on nazwał Górę Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 10:16
Rok 2023 jest Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko - najwyższej górze w Australii.
rozwiń zwiń