Niedziela z książką w tle. Czytanie dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 10:15
W niedzielę, dzień po akcji Narodowego Czytania, w Czwórce nie zabraknie tematów związanych z książkami i czytelnictwem.  
Wielu pasjonautów sięga po książki, dlatego to one będą bohaterkami naszej audycji.
Wielu "pasjonautów" sięga po książki, dlatego to one będą bohaterkami naszej audycji. Foto: Shutterstock/Triff

Z raportu o stanie czytelnictwa wynika, że w ostatnich latach wzrósł procent czytelnictwa wśród nastolatków. Wyniki badań opracowane przez Bibliotekę Narodową dotyczą osób w wieku 15-18 lat, co może napawać optymizmem.

Badanie przeprowadzone w listopadzie 2022 roku dokumentuje wzrost zainteresowania książkami wśród osób w tej grupie wiekowej. Jak podają autorzy raportu, jest to poziom, który wraca do czytelniczych praktyk sprzed pandemii: czytelnikami książek jest 72 procent badanych nastolatków, (dla porównania w 2021 roku to było 60 procent młodych osób). 1 procent było intensywnymi czytelnikami, respondenci deklarowali czytanie siedmiu i więcej książek. 

- Najwięcej czytają młodzi i  największy wzrost, które obserwowaliśmy w tym badaniu, to są nastolatkowie. Rzeczywiście 72 procent nastolatków czyta, a najbardziej nas ucieszyła informacja, że w ciągu roku bardzo wzrosła liczba tak zwanych intensywnych czytelników, czyli tych, którzy czytają więcej niż 7 książek rocznie - mówił na antenie Polskiego Radia Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. 

Biblioteki, czytelnie, audioteki, czytniki, ebooki - czytanie nie przemija, zmienia się tylko sposób, w jaki konsumujemy literaturę. Z jakich nośników być może będziemy korzystać w przyszłości, a jak było kiedyś? O tym porozmawiamy w Czwórce w niedzielne popołudnie. 


***

Na audycję "Czarno na żółtym" zapraszamy w niedzielę (10.09) o godz. 12.00. Program prowadzi Weronika Puszkar.


Zobacz więcej na temat: Czwórka czytelnictwo
Czytaj także

Narodowe Czytanie 2022 od podszewki. Jak "Ballady i romanse" polubić na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 19:05
- Do Narodowego Czytania 2022 my, czytający, przygotowywaliśmy się kilka miesięcy - zdradza Angelika Kurowska, aktorka zaangażowana w wydarzenie. - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza będziemy czytać w taki sposób, by było to atrakcyjne dla słuchaczy, z podziałem na role wewnątrz danego tekstu - zdradza. 
rozwiń zwiń