Redakcja Polska

W sobotę odbywa się jedenaste Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza

02.09.2022 12:30
To wydarzenie cieszące się dużą sympatią Polaków, którzy zarówno w kraju, jak i za granicą uczestniczą we wspólnej lekturze klasyki polskiej literatury. W tym roku czytamy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Audio
  • Rozmowa z prezydenckim ministrem Wojciechem Kolarskim [posłuchaj]
Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza
Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama MickiewiczaFoto: KPRP/Grzegorz Jakubowski

Powodem wyboru właśnie poezji naszego wieszcza narodowego jest ogłoszenie przez Sejm roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu.

Narodowe Czytanie zainauguruje 3 września w samo południe w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podkreślają, że romantyzm i dzieła Adama Mickiewicza są ważną częścią polskiej duszy.

Jedenaste Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce i poza jej granicami. Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że do kancelarii głowy państwa napłynęły zgłoszenia dosłownie ze wszystkich kontynentów, ale także – co szczególnie ważne – z Ukrainy. – To poruszające. Organizatorzy zastrzegają, że w razie alarmu bombowego uczestnicy Narodowego Czytania będą musieli przerwać i schować się do schronów – dodaje Wojciech Kolarski.

Narodowe Czytanie jest organizowane przez prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej i polskie nowele.

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik poezji dzisiaj uznany jest za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory były pełne grozy i humoru, odnosiły się  do wrażliwości i sentymentów czytelnika,  jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni.

Na akcję Narodowe Czytanie zaprasza minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

 

Pierwsza dama w USA. "Dziękuję amerykańskiej Polonii za pomoc dla Ukrainy"

11.05.2022 16:36
Pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda była z wizytą w Chicago, gdzie spotkała się z przedstawicielami organizacji polonijnych. Tematem spotkania była pomoc humanitarna dla Ukrainy.

W Wilnie dwa koncerty w 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki

28.05.2022 17:09
W wileńskim kościele franciszkańskim pw. Wniebowzięcia NMP odbyły się koncerty utworów sakralnych Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora. Wystąpili artyści z Polski, Litwy i Niemiec. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza

23.08.2022 12:00
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą będą "Ballady i Romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. W wideo opublikowanym na Twitterze para prezydencka zaprosiła Polaków na to wydarzenie.