Cyberprzestępczość na cenzurowanym - Sejm przyjął nową ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 14:28
Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami. Dzięki temu będziemy bardziej bezpieczni. 
Nowe przepisy wymierzone są w phishing, smishing i spoofing
Nowe przepisy wymierzone są w phishing, smishing i spoofingFoto: Thapana_Studio / Shutterstock
  • Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami.
  • Nowe przepisy wymierzone są w phishing, smishing i spoofing. 
  • Sebastian Kondraszuk, kierownik Działu CERT Polska NASK, podkreśla znaczenie ustawy. 
  • Cyberprzestępcy bywają skuteczni, ustawa pomoże w walce z nimi. 

Nowe przepisy zakładają szereg zmian, które mają pomóc w walce z cyberprzestępcami stosującymi przede wszystkim spoofing (czyli podszywanie się pod numer telefonu firmy lub organizacji podczas rozmów telefonicznych), oraz smishing lub SMS phishing (czyli analogiczny sposób oszustwa, ale z wykorzystaniem SMS-ów).

- To jest bardzo potrzeba ustawa - mówi Sebastian Kondraszuk, kierownik Działu CERT Polska NASK. - Jej motorem napędowym były obserwacje, nie tylko CERT Polska, jako prowadzącego od lat na tym odcinku, ale także innych jednostek zajmujących się cyberbezpieczeństwem. 

Udane próby oszustw - czas im zaradzić

Ekspert zdradza, że w ostatnim czasie zaczęły lawinowo rosnąć próby oszustw, ale także ich skuteczność, realizowane za pośrednictwem technologii internetowych czy telefonicznych. Podkreśla również, że każdy z nas musi mieć świadomość, że nasze dane podlegają niestety wyciekom i ujawnieniom. Dzięki takim przypadkom nasz numer telefonu może znaleźć się na celowniku cyberprzestępców. 


Posłuchaj
16:49 czwórka reset 28.08.2023 nask 17.13.mp3 O phishingu, smishingu i spoofingu oraz metodach walki z nimi opowiada Sebastian Kondraszuk, kierownik działu Cert Polska z NASK (Reset/Czwórka)

 

Część użytkowników technologii jest w stanie bezgranicznie zaufać temu, co zobaczą na ekranie swojego urządzenia, np. telefonu - zauważa ekspert. - Może się zdarzyć tak, że ktoś, dzwoniąc do mnie, zespoofuje, czyli podszyje się pod numer nadawcy, któremu ja ufam. To może być numer mojego banku, zakładu ubezpieczeń czy nawet znajomego. 

Wspomniany problem dostrzegają też banki, widzą, jak tego typu przestępstwa zagrażają ich interesom. Te instytucje też próbują zabezpieczać się przed spoofingiem. - Nie powinniśmy bezgranicznie ufać temu, co wyświetla się w naszym telefonie - akcentuje gość Piotra Firana. - Podobnie z SMS-ami, z tym problemem walczymy już od blisko trzech lat. 

Smishing i spoofing - to podszywanie się

Oba zjawiska, smishigu i spoofingu, to zjawiska polegające na wykorzystaniu wizerunku, na podszywaniu się pod zaufaną dla nas stronę. Nowa ustawa przyjęta w Sejmie ma nas zabezpieczyć przed tego typu przestępstwami. Dzięki jej zapisom mamy być lepiej chronieni przez smishingiem, spoofingiem czy klasycznym phishingiem. Powstanie m.in. baza instytucji uprawnionych do nadpisywania swych smsów. 

Sebastian Kondraszuk podkreśla, że technologia cały czas idzie naprzód, mocno się rozwija, a zdarza się, że my wciąż używamy starych rozwiązań, które nie chronią nas dostatecznie. - Niestety próby wykorzystania technologii w złym celu to domena naszych czasów - ocenia.


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Sebastian Kondraszuk (kierownik Działu CERT Polska NASK)

Data emisji: 28.08.2023

Godzina emisji: 17.13

pj