Praca dyplomowa z gier historycznych. Rusza nowy kierunek studiów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 14:00
Game jamy, projekty zespołowe, ale też rzetelna wiedza historyczna - to tylko ułamek tego, co czeka studentów nowego kierunku na Uniwersytecie Gdańskim. Projektowanie gier historycznych ruszy w roku akademickim 2024/2025.
Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego powstanie nowy, innowacyjny kierunek studiów: projektowanie gier historycznych (zdj. ilustracyjne)
Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego powstanie nowy, innowacyjny kierunek studiów: projektowanie gier historycznych (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Gorodenkoff
  • Projektowanie gier historycznych to nowy kierunek na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.
  • Studia ruszą w nowym roku akademickim. 
  • Nauka potrwa trzy lata, a studenci będą mogli wybrać formę pracy dyplomowej. Może to być projekt własnej gry historycznej lub prowadzenie badań nad grami historycznymi.

Pierwszy w Polsce, prawdopodobnie jedyny na świecie

Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego powstanie nowy, innowacyjny kierunek studiów: projektowanie gier historycznych. - To będzie pierwszy taki kierunek w Polsce i prawdopodobnie jedyny na świecie - mówi dr Wacław Kulczykowski, opiekun studiów. - Chcemy dać naszym studentkom i studentom możliwie wszechstronne umiejętności, które będą mogli wykorzystać przy tworzeniu różnego rodzaju gier historycznych: komputerowych, planszowych, fabularnych i miejskich. Dlatego oprócz wiedzy historycznej otrzymają oni narzędzia związane z projektowaniem gier - konstruowaniem fabuły i tworzeniem mechaniki i wzorców projektowych, a także zastosowaniem sztucznej inteligencji.

Ćwiczenia, praktyki i game jamy 

Projektowanie gier historycznych ma być kierunkiem na wskroś praktycznym. Większość zajęć będzie opierać się na ćwiczeniach i na pracy zespołowej. Nie zabraknie game jamów, czyli maratonów projektowania gier. - Chociaż historia kojarzy się z przeszłością, staramy się iść z duchem czasów. Przemysł kreatywny, do którego zalicza się projektowanie kier, to najprężniej rozwijający się przemysł na świecie - podkreśla rozmówca Piotra Firana. - Byłoby bardzo źle, gdybyśmy my, jako Uniwersytet Gdański, nie dostrzegali ogromu możliwości, jakie daje ten rynek pracy.  

Projektowanie gier historycznych - co w programie studiów?

Studentki i studenci będą samodzielnie decydować, czy wolą poszerzać umiejętności związane z projektowaniem gier, czy bardziej zależy im na rozwijaniu warsztatu pracy historyka i wiedzy z zakresu m.in. bronioznawstwa, historii architektury czy folkloru, przydatnej w przyszłej karierze konsultantki/konsultanta gier.

Posłuchaj
09:03 CZWÓRKA Reset - uniwersytet gdanski 18.01.2024.mp3 Projektant gier historycznych - nowy kierunek studiów (Reset/Czwórka)

Zależnie od przyjętego toku studiów - bardziej teoretycznego lub bardziej praktycznego - po trzech latach studenci będą mogli wybrać formę pracy dyplomowej. Może to być zarówno projekt własnej gry historycznej, jak i prowadzenie badań nad grami historycznymi, których efektem będzie napisanie "tradycyjnej" pracy dyplomowej.

Zobacz także:

Kiedy pierwsze zajęcia?

Studia na kierunku projektowanie gier historycznych ruszą w nowym roku akademickim - pierwsze zajęcia rozpoczną się w październiku 2024. - Za opracowanie programu jest odpowiedzialny zespół doświadczonych specjalistek i specjalistów. Wśród nich jeden z najważniejszych ekspertów od "groznawstwa" prof. Michał Mochocki. Mamy gotowe zaplecze kadrowe i będziemy ściśle współpracować z przedstawicielami przemysłu kreatywnego i branży gier - dodaje dr Wacław Kulczykowski. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Wacław Kulczykowski (Wydział Historyczny, Uniwersytet Gdański)

Data emisji: 18.01.2024

Godzina emisji: 17.15

kul/kor