Rok 2024 w technologiach. Należy do sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 15:55
- W 2024 roku cały czas wszystko będzie działo się wokół sztucznej inteligencji. Tak naprawdę AI zmienia sposób, w jaki pracujemy i w jaki się uczymy - mówi Patryk Szczepaniak. - Mimo że niesie także różnego rodzaju zagrożenia, pomaga nam także w codziennych czynnościach.
W 2024 roku niezmiennym trendem w technologiach będzie rozwój sztucznej inteligencji. Zdj. ilustracyjne.
W 2024 roku niezmiennym trendem w technologiach będzie rozwój sztucznej inteligencji. Zdj. ilustracyjne.Foto: shutterstock/Blue Planet Studio
  • Początek roku to nowe przewidywania i prognozy dotyczące różnych dziedzin.
  • W Czwórce sprawdzamy, jakich kierunków rozwoju możemy się spodziewać w nowych technologiach. 
  • Swoimi przemyśleniami na ten temat dzieli się z nami Patryk Szczepaniak, autor serwisu Tech-Mate.pl.
  • W jego przekonaniu rok 2024, tak jak poprzedni, będzie należał do sztucznej inteligencji. 

W świecie nowych technologii rok 2023 należał bezdyskusyjnie do sztucznej inteligencji. Jak przewiduje gość Czwórki, podobnie będzie w 2024 roku. Mimo obaw i wątpliwości wielu środowisk, związanych z postępującym rozwojem AI, Patryk Szczepanik przekonuje, że można o niej myśleć w pozytywnych aspektach.

- Sztuczna inteligencja naprawdę ułatwia i usprawnia naszą codzienną pracę. Myślę, że też sporo pomoże nam w kwestiach związanych ze zdrowiem. Jest już wiele aplikacji, które pomagają lekarzom w diagnostyce, a także analizują nasze parametry życiowe - zauważa. - Informują nas o ewentualnych chorobach i zagrożeniach zdrowotnych. Więc AI może sprawić, że będziemy żyć dłużej i zdrowiej. Pomaga nam także w doborze diety, podpowiadając, co w niej jest zdrowego lub nie.


Rozwój sztucznej inteligencji i obawy 

Wśród wielu obaw związanych ze sztuczną inteligencją jest jej wpływ na rynek pracy. W opinii rozmówcy Kamila Jasieńskiego, o swoje miejsca pracy mogą być spokojni fachowcy najwyższej klasy. - Rzeczywiście te technologie zmieniają rynek pracy. Jednak cały czas nie są doskonałe i potrzebują nadzoru człowieka - tłumaczy Szczepanik. - Myślę jednak, że np. w branży graficznej czy reklamowej warto zastanowić się, jak wykorzystać AI w swojej pracy tak, aby robić więcej i maksymalnie czynności z nią związane sobie ułatwiać.


Zobacz także:

 

Nie wierz w to, co widzisz i czytasz

Spośród zagrożeń, które niesie sztuczna inteligencja, gość audycji zwraca uwagę także na fakt wykorzystywania jej do tworzenia fake newsów. - Już teraz w sieci pojawia się wiele filmików, gdzie w usta polityków wkłada się przekleństwa. Jest to spory problem - zaznacza. - Unia Europejska przygotowuje specjalne prawo, które ma nałożyć obowiązek odpowiedniego oznaczania nagrań wygenerowanych przez AI. Na pewno jednak będą istnieć również piraci, którzy jakoś to obejdą.

Zobacz także:

Dlatego ważne jest ostrożne podejście do pojawiających się sensacyjnych informacji w sieci i ich weryfikacja. Innym zagrożeniem, przed którym przestrzega Szczepaniak, jest wyciek danych, a w związku z tym konieczność sprawdzania, gdzie trafiają nasze dane wrażliwe. - To także oszustwa w sieci i konieczna ostrożność w reagowaniu na SMS-y, maile czy informacje nakłaniające nas do wykonania płatności - podkreśla. - Teraz już wiemy, że nie powinniśmy w zewnętrznej aplikacji klikać w żaden link odsyłający nas do zrobienia przelewu. W internecie niezbędny jest zdrowy rozsądek.


Posłuchaj
15:20 CZWORKA/Pierwsze słyszę = nowe_technologie 2024 03.01.2024.mp3 O rynku nowych technologii w 2024 roku opowiada Patryk Szczepaniak, autor serwisu Tech-Mate.pl (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Gry wideo w zasięgu ręki

W innych obszarach nowinki technologiczne na swój rozwój w Polsce jeszcze będą musiały trochę poczekać. Według gościa Czwórki tak jest z samochodami elektrycznymi, autonomicznymi, a także gadżetami VR. Także branża smartfonów lekko zastopowała i nie zaskakuje już tak jak niegdyś. - Mamy coraz lepsze aparaty i procesory, ale to już są kosmetyczne różnice. Niedawno zmieniłem swojego smartfona na nowszy model i nie odczuwam żadnej różnicy - zauważa. - Wydaje mi się, że możemy trochę więcej grać na smartfonach, że będziemy grać w duże gry typu Triple A. Będziemy podłączać nakładki do padów i będziemy po prostu sobie pykać na telefonie w gry, które kiedyś były dostępne tylko na dużych konsolach.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Patryk Szczepaniak (autor serwisu Tech-Mate.pl)

Data emisji: 03.01.2024

Godzina emisji: 9.15

aw/ans

Czytaj także

Gdzie się podziały skrzydlate Aniołki? Historia marki Victoria's Secret

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:00
Victoria’s Secret to najsłynniejsza marka bieliźniarska na świecie. Przez dekady dyktowała trendy i definiowała standardy kobiecości, aż nastał nowy wiek i zmieniły się reguły gry. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponadczasowy trencz - jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 16:15
Trencz to idealne okrycie na słotę i niepogodę. Przez wiele lat był synonimem męskości, klasy i stylu - znakiem rozpoznawczym twardzieli. Potem sięgnęły po niego także kobiety, a surowy, dwurzędowy wzór z pagonami przetrwał dekady w niezmienionej formie. Jaka jest jego historia?
rozwiń zwiń