Jak płacimy za zakupy? Zegarkiem, telefonem, a może gotówką?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 17:40
Grudniowe tygodnie to zakupowy szał, a co za tym idzie - płatności. Te bezgotówkowe weszły w nasze życie przebojem, ale dziś okazuje się, że chcemy mieć wybór. Wraz z Anną Spychalską-Grzeszek z Fundacji Polska Bezgotówkowa sprawdzamy, jak płacimy za zakupy teraz i jak może to wyglądać w przyszłości. 
W audycji sprawdzamy jak płacimy z zakupu. Okazuje się, że Polacy cenią płatności mobilne
W audycji sprawdzamy jak płacimy z zakupu. Okazuje się, że Polacy cenią płatności mobilne Foto: Robert Kneschke/Shutterstock.com
  • Okres przedświąteczny to czas wzmożonych wydatków. 
  • Jest to okazja do przyjrzenia się formom płatności i sprawdzenia kierunku ich rozwoju.
  • Anna Spychalska-Grzeszek z Fundacji Polska Bezgotówkowa wyjaśnia jak płacimy za zakupy. 

Zegarek, karta, telefon, to formy płatności z których chętnie korzystamy. Robiąc zakupy w sieci wykorzystujemy przelewy i blika. Elektroniczne płatności stały się naszą codziennością.

Jak płacimy za zakupy? Najczęściej bezgotówkowo

- W Fundacji Polska Bezgotówkowa badamy zwyczaje płatnicze Polaków i widzimy, jak z roku na rok one się zmieniają. Od kilku lat porównujemy skłonność konsumentów do zawierania transakcji bezgotówkowych - mówi gość Czwórki. - Obserwujemy, że jest to trend rosnący. Obecnie, w zestawieniu liczby wszystkich transakcji detalicznych, ta forma płatności wynosi już ponad 60 procent. Stosujemy różne formy, bo to jest i karta płatnicza, i przelew, i aplikacje, które także zyskują na popularności.

Specjalistka dla porównania przytacza dane z poprzednich dekad. - W 2005 roku transakcji bezgotówkowych było zaledwie 2 procent - zauważa Anna Spychalska-Grzeszek. - Ponad dziesięć lat temu, czyli w 2012 roku, to było 18 procent wszystkich transakcji. Więc tendencja jest zdecydowanie rosnąca.

Pandemia i zmiana przyzwyczajeń

Na taki stan rzeczy wpływ miała między innymi pandemia, która przyczyniła się do rozwoju sprzedaży internetowej. Podczas lockdownu, zamknięci w domach więcej zakupów robiliśmy tą drogą.

- Ja sama kiedyś nie wyobrażałam sobie, żeby kupować ubrania czy buty w internecie. Zawsze wolałam najpierw pójść do sklepu: dotknąć, przymierzyć i obejrzeć. W tej chwili decyduję się mimo wszystko na zakupy w internecie - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Jak się okazuje, często też w internecie dostępna jest większa ilość produktów niż w sklepie stacjonarnym. Także zakupy przesunęły się również do sieci.

Zobacz także:

Gotówka w obiegu - pomaga kontrolować wydatki?

Specjalistka zaznacza, że co prawda Polacy korzystają z nowych metod płatności, to jest też spora grupa osób dokonujących zakupów gotówkowych. To, że nie jesteśmy w tym odosobnieni, potwierdza także prowadząca audycję Weronika Puszkar i powołuje się na badania z Wielkiej Brytanii. - Jak podaje Brytyjskie Konsorcjum Detalistów, Brytyjczycy częściej płacą gotówką - mówi. - Tak kontrolują swój budżet. To także jest powrót do przyzwyczajeń sprzed pandemii.


Posłuchaj
16:25 CZWORKA/Czwórka do piątej - płatności 14.12.2023.mp3 O płatnościach Polaków rozmawiamy z Anną Spychalską-Grzeszek z Fundacji Polska Bezgotówkowa (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Płatności przyszłości

Tak czy inaczej, segment płatności nieustannie jest rozwijany i pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania. Niektóre wykorzystują biometrię.

- To są płatności przyszłości. Nawet nasza fundacja organizuje co roku konferencję "Future of Payments", gdzie eksperci z różnych branż, instytucji, i firm technologicznych wymieniają się wiedzą o tym, jak płatności w przyszłości będą wyglądać - opowiada Anna Spychalska-Grzeszek. - To nie będą już tylko karty płatnicze czy aplikacje mobilne. To będą też nowoczesne technologie z wykorzystaniem np. tęczówki oka. Taka forma płatności już jest dostępna i zyskuje na coraz większej popularności w jednym z naszych miast. We Wrocławiu już w blisko stu punktach można zapłacić w ten sposób.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Goście: Anna Spychalska-Grzeszek z Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Data emisji: 14.12.2023

Godzina emisji: 15.15

aw/