Od czego zacząć planowanie finansowe? Analiza wydatków pomoże

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 23:20
Joanna Łopuszyńska, znana jako Finansowa mama, podpowiada, od czego zacząć planowanie finansowe, i wskazuje obszary, w których najłatwiej o oszczędzanie.
Planowanie finansowe warto zacząć od zestawienia wydatków
Planowanie finansowe warto zacząć od zestawienia wydatkówFoto: shutterstock/prasit2512
  • Właściwe zarządzanie domowym lub studenckim budżetem może się okazać łatwiejsze, niż nam się wydaje. 
  • Pomoże w tym planowanie finansowe, dzięki któremu można przenalizować swoje wydatki i zasoby
  • - Nawet przy niewielkich wpływach można coś odłożyć - przekonuje Joanna Łopuszyńska, znana jako Finansowa mama. 

Planowanie finansowe - zacznij od Excela

Rozpoczęcie oszczędzania kojarzy się nam raczej z wysiłkiem i trudnościami. Piętrzymy przed sobą przeszkody: że za mało zarabiamy i że to się nie uda. Tymczasem świadome planowanie finansowe dobrze zacząć od kontroli wydatków. Sprawdzenia, ile i na co wydajemy.

- Pomóc może w tym arkusz w Excelu, w którym wpiszemy nasze stałe opłaty, a także te związane z różnego rodzaju dodatkami i przyjemnościami - podpowiada gość Czwórki. - Dzięki temu zobaczymy, jak rozkładają się nasze wydatki. Pomoże nam to też zweryfikować, czy nie ma tam jakichś punktów, które są zbędne, bo już z czegoś nie korzystamy, ale np. na jakąś subskrypcję pieniądze co miesiąc idą.


Studencki portfel - jak o niego zadbać?

Jeśli jesteśmy studentami i do dyspozycji mamy niewielką kwotę, a budżet jest stały - warto korzystać z promocji. Jak radzi rozmówczyni Weroniki Puszkar, także korzystajmy ze wszystkich przysługujących zniżek studenckich i kart lojalnościowych.

Joanna Łopuszyńska zwraca uwagę, że w większości przypadków najwięcej pieniędzy przeznaczamy na kawę na mieście. - Niektórzy mogą na nią wydać lekko 50 zł dziennie. W ciągu miesiąca w studenckim budżecie to już może się zrobić spora kwota - zaznacza. - Dlatego coraz częściej ci, którzy nie chcą rezygnować z aromatu kawy w ciągu dnia, robią sobie ją w domu i zabierają w kubku termicznym. Oczywiście jeśli traktujemy ją w kategoriach przyjemności, kupmy sobie jedną na mieście, ale nie trzy i więcej. Poza kawą kupujemy też przekąski i jedzenie na mieście. To także spory wydatek, który można ograniczyć.


 

Małymi krokami do oszczędności

Jak radzi gość Czwórki, warto odkładać miesięcznie jakąś kwotę. Możemy w tym celu założyć sobie oddzielne konto, na które będziemy na początku miesiąca przesyłać określoną kwotę. - Takiej kwoty nawet nie zauważymy, a po roku może uzbierać się nawet ładna sumka - podkreśla. - Dobrze też zbudować sobie poduszkę finansową, która będzie naszym zabezpieczeniem, jakby przyszła potrzeba. Jestem zwolenniczką posiadania oszczędności o równowartości sześciomiesięcznej pensji. To może nam pomóc na wypadek utraty pracy.

 

Posłuchaj
17:48 CZWORKA/Czwórka do piątej - finansowa Mama 18.10.2023.mp3 O świadomości finansowej mówi Joanna Łopuszyńska, znana jako Finansowa mama (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

W przypadku posiadania większych oszczędności można pomyśleć o inwestowaniu, tak żeby pieniądze pracowały. - Znam szereg osób, które doradzają na rynkach inwestycyjnych i w różnego rodzaju portalach - mówi Joanna Łopuszyńska. - Zachęcam jednak do tego, żeby zwiększyć swoją wiedzę i świadomość finansową. Wtedy też samodzielnie będziemy mogli analizować pojawiające się opcje i wybierać dla nas te najlepsze.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Joanna Łopuszyńska (Finansowa mama)

Data emisji: 18.10.2023

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Studenckie koła naukowe mają szanse na duże dofinansowanie. Nawet 70 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 12:49
Rusza nabór wniosków w programie "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje". Najzdolniejsi studenci mogą uzyskać wsparcie finansowe na realizację innowacyjnych i kreatywnych przedsięwzięć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Londynie. Wybór uczelni, rekrutacja i życie studenckie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2023 17:00
Coraz więcej polskich uczniów myśli o studiach za granicą, a zagraniczne uczelnie coraz chętniej przyjmują kandydatów z Polski. Kamil Witczak studiuje Business Management na Uniwersytecie Greenwich w Londynie. 
rozwiń zwiń