Balans - ważne słowo nie tylko na nowy rok

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 20:40
- Młodzi ludzie idą w wygodę, która daje im komfort psychiczny. Wolą mniej pracować, żeby "bardziej" żyć i do tego balansu przywiązują dużą wagę - przekonuje Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu.  
- Młode pokolenie potrafi też odmawiać sobie pewnych rzeczy w trosce o swoje dobre samopoczucie  - uważa Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu. (zdj. ilustracyjne)
- Młode pokolenie potrafi też odmawiać sobie pewnych rzeczy w trosce o swoje dobre samopoczucie - uważa Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu. (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock/Jacob Lund
  • Work-life balance to równowaga między życiem prywatnym a pracą.
  • Młodzi ludzie nie chcą iść w ślady swoich rodziców, wolą pracować mniej i mieć czas dla siebie. 
  • Potrafią ograniczać swoje potrzeby - rezygnują z kredytów hipotecznych, ubierają się w lumpeksach i dbają o planetę. 
  • - Szukają drobnych przyjemności, które pozwalają cieszyć się życiem - mówi Anna Rogińska, ekspertka ds. rozwoju biznesu.  

Jak praca wpływa na nasze życie?

Praca ma duży wpływ na nasze życie i to niezależnie od pokolenia. Różni się tylko podejście do niej. Dla osób, które urodziły się po wojnie, praca była sposobem na wyjście z biedy. Dla ich dzieci, czyli ludzi, którzy dziś mają skończone 45 lat, praca była równie ważna, bo pozwoliła "dorobić się" i "dać potomstwu wolność" - tłumaczy gość Czwórki. - Najmłodsze pokolenie Polaków w pracy szuka przede wszystkim poczucia sensu i zrozumienia tego, co, po co i dla kogo robią, i przywiązuje ogromną wagę do work-life balance

Work-life balance polega na zachowaniu równowagi między czasem, w którym pracujemy, a czasem, który mamy dla siebie. Nie jest tajemnicą, że wiele osób ma z tym problem, a Polska jest w czołówce krajów, w których pracuje się najdłużej w Europie.

"Młode pokolenie idzie na wygodę"

Zetki i igreki, czyli przedstawiciele dwóch najmłodszych pokoleń dorosłych, od początku swojego życia wychowywani są według praw wolnego rynku. Co więcej, dorastali z telefonem w dłoni i świetnie orientują się w cyfrowym świecie. Wiedzą, że mogą pracować zdalnie i w ten sposób oszczędzić czas.

Posłuchaj
14:50 CZWÓRKA Czwórka do piątej - life balance 28.12.2023.mp3 Jak zachować w życiu zdrowy balans? Rady na 2024 rok (Czwórka do piątej/Czwórka)

- Młode pokolenie potrafi też odmawiać sobie pewnych rzeczy w trosce o swoje dobre samopoczucie - zauważa ekspertka. - Idą w wygodę, a nie w wyścig. Wolą mniej zarabiać i mniej mieć, ale czuć się lepiej.

Młodzi dorośli rezygnują z kredytów hipotecznych, ubierają się w lumpeksach i szukają drobnych przyjemności, które pozwalają cieszyć się życiem. Jak przekonuje rozmówczyni Weroniki Puszkar, to w przyszłości będzie miało wpływ na ekonomię i gospodarkę.

Zobacz też:

Wieczne zmęczenie i wypalenie zawodowe

Mimo próby zachowania zdrowego balansu między pracą a życiem prywatnym w mediach coraz częściej pojawiają się informacje o wypaleniu zawodowym, które dotyka coraz młodszych pracowników. - Tak zwane "wieczne zmęczenie" dotyka już 20-, 30-latków, co jest dość szokujące - przyznaje Anna Rogińska. - Ma to związek z przebodźcowaniem, na które młode pokolenie jest szczególnie narażone. Chcąc iść z duchem czasu, trzeba być zorientowanym w tym, co się dzieje. A wszystko dzieje się zbyt szybko, żeby to ogarnąć. Narasta frustracja, pojawia się stres.


Pierwsze symptomy wypalenia zawodowego to trudności ze snem, problemy z koncentracją oraz uczucie chronicznego zmęczenia (zdj. ilustracyjne) Pierwsze symptomy wypalenia zawodowego to trudności ze snem, problemy z koncentracją oraz uczucie chronicznego zmęczenia (zdj. ilustracyjne)

Stres - jakie są jego objawy?

- Stres jest groźny i nawet gdy wydaje nam się, że mamy go pod kontrolą, powoduje ciche stany zapalne w naszym organizmie. Potem pojawiają się problemy z koncentracją i trudności w podejmowaniu decyzji. Stajemy się bardziej rozdrażnieni. To sygnał, że coś z nami nie tak - wyjaśnia gość Czwórki. - Wtedy warto zwrócić się o pomoc, ale przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie i dobrostan

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadziWeronika Puszkar

Gość: Anna Rogińska (ekspertka ds. rozwoju biznesu w 4D Center)

Data emisji: 28.12.2023

Godzina emisji: 15.15

kul