"Lazy girl job" - nowy trend pokolenia Z

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 19:00
Trend "Lazy girl job" rośnie w siłę wśród pracowników, zwłaszcza tych z pokolenia Z. Priorytetem nie są tu zarobki, a workl-life balance, punktualny koniec pracy czy posiadanie miłego szefa. Róża Szaranek podkreśla, że nie jest to cecha pokolenia, a zjawisko. 
W trend lazy girl job wpisują się zawody związane z marketingiem, strategią, zarządzaniem
W trend "lazy girl job" wpisują się zawody związane z marketingiem, strategią, zarządzaniem Foto: Shutterstock/Roman Samborskyi
  • Trend "lazy girl job" to zjawisko, w którym priorytetem jest work-life balance. 
  • Róża Szafranek przestrzega przed nazywaniem tego zjawiska cechą danego pokolenia, bo tak nie jest. 
  • Droga millenialsów kontra droga pokolenia Z. Szukanie nowej narracji. 
  • Jakie stanowiska wpisują się w trend "lazy girl job"?

Czym jest "lazy girl job"?

Na zjawisko "lazy girl job" zwrócił uwagę "The Wall Street Journal". W mediach społecznościowych pod hashtagiem #lazygirljob odnajdujemy filmiki tworzone głównie przez młode kobiety, które chwalą swoją pracę. Zwykle jest to praca zza biurka, nie fizyczna. Panie chwalą swoje bezstresowe prace, które często wykonują zdalnie, które gwarantują im work-life balance. 

Róża Szafranek, CEO HR Hints przestrzega, by trendu "lazy girl job" nie utożsamiać z cechą danego pokolenia, a traktować go jako zjawisko. - Ono opiera się na tym, by praca była przyjemna, żeby nie była zbyt absorbująca, żeby nie wchodziła w życie prywatne, żeby była dobrze płatna, nie fizyczna a intelektualna - wymienia. 

"Lazy girl job" - inny sposób na życie

"Lazy girl job" jest zjawiskiem, które trudno zrozumieć przedstawicielom pokolenia millenialsów, którzy uważają, że ciężka praca prowadzi do rozwoju, a rozwój do tego, że idziemy do przodu. Tego zostali nauczeni. - Trend "lazy girl job" to wybranie innej drogi. Ludzie będący częścią tego zjawiska czy zjawiska  quiet quitting, czyli formalnego niewycofywania się z pracy, ale mniejszego zaangażowania, szukają innej narracji - wyjaśnia ekspertka. - Nie można ich z tego powodu nazwać obibokami. Oni mówią: chcę być szczęśliwy, wolę mieć mniej pieniędzy, nie muszę być prezesem. Tu wolność jest ważniejsza niż rozwój. 


Posłuchaj
17:09 czwórka reset 17.08.2023.mp3 Na czym polega zjawisko "lazy girl job"? (Reset/Czwórka)

 

Gość Czwórki zawraca uwagę, że nowy trend często dotyczy ludzi, którzy dostrzegli to, jak rodzice inwestowali w ich rozwój, wysyłali na balet, tenisa i naukę siedmiu języków, ale nie mieli kontaktu z mamą i tatą, bo ci wiecznie byli w pracy. 

- To też konsekwencja zjawiska społecznego tzw. wielkiej rezygnacji, która zaczęła się w 2021 roku - zauważą Róża Szafranek. - Ta rezygnacja była konsekwencją zmęczenia pod pandemii, po zamknięciu, pracy zdalnej, izolacji. Do tego doszło bliskie sąsiedztwo wojny. Nurt i moment historyczny jest taki, że ludzie są skrajnie zmęczeni, wypaleni, zestresowani. 

Młodzi patrzą w siebie

Dziś coraz więcej osób patrzy w siebie, patrzy na konsekwencje psychiczne jakie wymienione zjawiska niosą ze sobą, na problemy wywołane skrajnym stresem. - Młodzi mają tego świadomość, chcą eksperymentować, szukać innej drogi. Patrzą w siebie, nie na świat - zaznacza specjalistka. 


Jeśli chodzi o priorytety, to z badań wynika, że praca nie jest głównym celem "Zetek". To tylko jedna z dróg do realizowania siebie. (zdj. ilustracjyjne) Jeśli chodzi o priorytety, to z badań wynika, że praca nie jest głównym celem "Zetek". To tylko jedna z dróg do realizowania siebie. (zdj. ilustracyjne/shutterstock)

Szukając stanowisk, które wpisują się w trend "lazy girl job" trudno wymienić konkretne zawody. Róża Szafranek mówi tu o typach prac trudnych do zmierzenia, jak wszelkie zawody związane z marketingiem, strategią, zarządzaniem, HR.  - Wiele prac nie ma jasno postawionych celów, pracownicy rozliczani są z odsiadywania godzin - w wielu organizacjach wciąż tak to działa - zauważa. - Trendy "lazy girl job" i "quiet quitting" obnażają to, bo okazuje się, że z tego "zasuwania" szef nawet nie jest w stanie ich rozliczyć. 

Zobacz także:

Podstawowym argumentem kierowanym w stronę tych zjawisk przez ich przeciwników jest pojawienie się sztucznej inteligencji. Oponenci "lazy girl job" mówią: róbcie tak dalej, a z czasem was zastąpimy przez AI. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Róża Szafranek (CEO HR Hints)

Data emisji: 17.08.2023

Godzina emisji: 17.12

pj

Czytaj także

Jak połączyć młodszych i starszych na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 17:57
Na rynek pracy wchodzą nowe pokolenia. Millenialsom i zoomersom szczególnie zależy na work-life balans - starsi tego nie znają, a wartością jest dla nich ciężka praca. Jak połączyć dwa różne pokolenia w jednym miejscu pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Quiet quitting - jak to zjawisko zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:01
Eksperci rynku pracy zauważają nowe zjawisko: quiet quitting, nowe podejście do pracy i obowiązków zawodowych. Jedni twierdzą, że to przez pokolenie Z. Róża Szafranek uważa, że to moment historyczny, w którym jesteśmy determinuje to jak chcemy pracować. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ultragen - wyjątkowe badanie młodego pokolenia. Jacy są młodzi dorośli?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 13:55
Każde pokolenie ma swój sposób na życie. Pewne wartości nie zmieniają się od lat. Jednak przeróżne doświadczenia, jak pandemia, wojna na Ukrainie, wpływają na sposoby myślenia o drogach do stawania się dorosłym wśród młodych ludzi i w ich rodzinach.
rozwiń zwiń