Jak powstają i jakie rodzaje wysp wyróżniamy?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 15:50
W audycji m.in. powiemy, co sprawia, że powstają wyspy, sprawdzimy też, jak poczucie humoru pomaga w życiu.
Niektóre wyspy można kupić, tak, jak chorwacką wyspę Galesnjak.
Niektóre wyspy można kupić, tak, jak chorwacką wyspę Galesnjak.Foto: shutterstock/xbrchx

W czwartkowym wydaniu audycji wraz z reporterem Czwórki Jędrzejem Rosiewiczem wybierzemy się w podróż. Sprawdzimy, jak formują się wsypy i co ma na to wpływ.

Jak wiadomo, wyspa to trwały kawałek lądu naturalnie otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy występują dość powszechnie i można je spotkać na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mają różnorodne kształty, topografię i pochodzenie geologiczne. Wyspy mogą być samotne albo mogą tworzyć skupiska - archipelagi, przy czym te ostatnie grupowane są zarówno według kryteriów geograficznych, jak i geologicznych.  W jaki sposób powstają i jakie rodzaje wysp wyróżniamy? O tym powiemy w Czwórce.

W audycji także porozmawiamy o fizyce żeglowania. Co na jachcie zastępuje pedał hamulca? Czy każdy jacht ma co najmniej dwa żagle? I jak ogarnąć wiatr wiejący z każdej możliwej strony, żeby popchnął nas w kierunku, w którym chcemy płynąć? To sprawdzimy po godzinie 14.00.

W dalszej części programu, gościem Czwórki będzie Maria Kmita, autorka książki "Poprawczak nastroju”. To zbiór zabawnych obserwacji i refleksji nad różnymi problemami życia codziennego osobników dorosłych, w którym Kmita przekonuje, że humor jest najlepszym filtrem na otaczającą nas rzeczywistość. W rozmowie z Oliwią Krettek, Maria Kmita zdradzi, jak humor pomaga w życiu.

W audycji nie zabraknie także ekspresu naukowego i wakacyjnego konkursu Czwórki "Gdzie jestem"?

Zobacz także:


***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy w czwartek (17.08) po godz. 14.00. Program poprowadzi Oliwia Krettek.

aw/wikipedia


Czytaj także

Fascynujące życie ptaków. Ile waży drop, gdzie mieszkają kulony?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 07:00
"Ptaszenie" jest w modzie i przybywa osób, którym ornitologia kojarzy się nie tylko z nudą. - Ptaki najbardziej aktywne są wiosną, a ich śpiewu najlepiej słuchać wcześnie rano - mówi Marcin Chrapowicki z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - W stolicy najgłośniejsze są pawie. One też potrafią narozrabiać.
rozwiń zwiń