Wiosna - ulubiona pora ornitologów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 21:50
- Można powiedzieć, że wiosna to ulubiona dla nas pora, bo najwięcej się dzieje w świecie ptaków - mówi Jan Rapczyński z sekcji Ornitologicznej Koła Naukowego Leśników SGGW.
Wiosna to czas powrotu ptaków
Wiosna to czas powrotu ptaków Foto: Shutterstock.com/I'm friday

Sekcja Ornitologiczna Koła Naukowego Leśników zrzesza m.in. studentów Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Ornitolodzy prowadzą obserwacje ptaków, a także od lat pomagają ptakom przetrwać trudy zimy prowadząc Akcję Karmnik. Gdy robi się cieplej zajęć przybywa.

- Wiosną jest duży ruch. Ptaki przylatują na swoje miejsca lęgowe i przygotowują się do sezonu lęgowego - mówi gość Czwórki. - W Polsce mamy prawie 500 gatunków ptaków, z czego blisko połowa to gatunki lęgowe. Każdy z nich o zupełnie innej biologii i innej liczebności. Niektóre wymagają ochrony bardziej inne trochę mniej.

Jak tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar, prawie wszystkie gatunki ptaków w Polsce są objęte ścisłą ochroną, jednak czynnej ochrony wymagają tylko te zagrożone. W przypadku niektórych z nich Sekcja Ornitologiczna Koła Naukowego Leśników SGGW prowadzi działania ochronne.

- Sposoby ochrony ptaków różnią się w zależności od gatunków. Między innymi zajmujemy się ptakami z rzędu siewkowych, to są mewy, rybitwy, sieweczki, które gniazdują na otwartej przestrzeni, często na piaszczystych plażach - opowiada ornitolog. - Szczególnie interesuje nas Dolina Środkowej Wisły. Tam największym zagrożeniem jest presja ze strony ludzi, którzy często  wchodzą na piaszczyste łachy, które są miejscem lęgowym ptaków. Nieraz nieświadomie, swoją obecnością nie pozwalają ptakom wyprowadzić piskląt.

Zobacz także: 

Członkowie sekcji prowadzą akcję uświadamiającą stawiając tabliczki, które informują o obecności ptaków na danym terenie. Dodatkowo zakładają kosze ochronne na gniazda sieweczek. - Taki kosz to konstrukcja o wysokości i szerokości prawie metra, która umożliwia ptaszkowi wejście do gniazda, ale żaden drapieżnik środka nie wejdzie, więc ten lęg do końca wysiadywania jest chroniony - tłumaczy gość audycji. - Wieszamy także budki lęgowe  zarówno dla małych ptaszków, takich jak sikory, ale także większe, w których może zamieszkać puszczyk.


Posłuchaj
16:02 Czwórka/Stacja Nauka - ptaki 18.04.2023.mp3 O działalności Sekcji Ornitologicznej KNL SGGW opowiada Jan Rapczyński (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Ornitolodzy z SGGW angażują się w takie projekty jak Terenowa Stacja Ornitologiczna "Obóz Wisła", gdzie badają migracje ptaków i prowadzą szereg badań na środkowej Wiśle pod Warszawą. - Można do nas dołączyć nawet jeżeli nie ma się odpowiedniej wiedzy. Wszystkiego nauczymy - zachęca Jan Rapczyński. - Jako sekcja prowadzimy także wieloletni projekt w lasach sobiborskich, przy trójstyku granic z Białorusią i Ukrainą.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Jan Rapczyński (Sekcja Ornitologiczna KNL SGGW) 

Data emisji: 18.04.2023

Godz. emisji: 12.21

aw

Czytaj także

Studenci badają Bałtyk. Czego możemy się dowiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 17:40
Bałtyk to świetne miejsce na wakacje, nie wszyscy jednak są tam dla wypoczynku. "Nasze" morze podczas wakacyjnych praktyk badają studenci z Koła Naukowego Oceanografii Operacyjnej. Sprawdzamy na czym to polega.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń